2. AGRESJA - poradniki.doc

(32 KB) Pobierz

Agresja dzieci i młodzieży

Uwarunkowania indywidualne, rodzinne i szkolne

pod redakcją Ireny Pufal – Struzik

 

http://selkar.pl/aff/dolfijn/agresja_dzieci_i_mlodziezy_p_65002.html

 

Agresja i przemoc w szkole

Uwarunkowania indywidualne, rodzinne i szkolne

pod redakcją Ireny Pufal – Struzik

 

http://selkar.pl/aff/dolfijn/agresja_i_przemoc_w_szkole_p_65003.html

 

Autorzy:

·         wpisują się w nurt dyskusji na temat agresywnych zachowań młodzieży,

·         ukazują zjawisko agresji wieloaspektowo,

·         szukają odpowiedzi na pytania:

·         skąd się bierze agresja?

·         jak przeciwdziałać agresji?

---------------

 

Przemoc i prześladowanie w szkole. Skuteczne przeciwdziałanie agresji wśród młodzieży

Eilis Hennessy, Suzanne Guerin

 

Przemoc i prześladowanie w szkole. Skuteczne przeciwdziałanie agresji wśród młodzieży opis

Często atakują nas sytuacje, w których nie radzimy sobie z wybuchami gniewu nastolatka czy zaplanowanym prześladowaniem jednych uczniów przez drugich. Warto zapoznać się z wiedzą na temat destrukcyjnych zachowań dzieci i młodzieży, by umieć skutecznie im przeciwdziałać. Autorzy książki piszą, w jaki sposób nauczyciele i inni pracownicy oświaty mogą reagować w krytycznych przypadkach.

http://selkar.pl/aff/dolfijn/przemoc_i_przesladowanie_w_szkole_skuteczne_przeciwdzialanie_agresji_wsrod_mlodziezy_eilis_hennessysuzanne_guerin_p_75829.html

 

-------------

 

Agresja językowa w życiu publicznym Leksykon inwektyw politycznych 1918-2000

Kamińska-Szmaj Irena

 

Agresja językowa w życiu publicznym Leksykon inwektyw politycznych 1918-2000 opis

Agresja językowa - obrzucanie się inwektywami, poniżanie, znieważanie słowem, mimo że jest zjawiskiem powszechnym, i to nie tylko we współczesnym życiu publicznym, ciągle budzi sprzeciw społeczny, ale jednocześnie skłania do refleksji nad potęgą słowa, którego moc już od czasów starożytnych w różny sposób jest wykorzystywana przez uczestników życia publicznego, a zwłaszcza przez nadawców komunikatów politycznych. W XX wieku gwałtowny rozwój prasy, a następnie upowszechnienie się nowych kanałów komunikacji społecznej, takich jak radio, telewizja czy w ostatnich latach Internet, zrewolucjonizowały możliwość oddziaływania słowem, również tym obelżywym, naruszającym godność drugiego człowieka. Szermierki słowne, a często brutalna walka na słowa zostały wpisane w rytuał sprawowania władzy, w którym uczestniczą też mniej lub bardziej podekscytowani słuchacze, czytelnicy, widzowie, bo przecież dla nich te igrzyska są organizowane.

 

Język komunikacji politycznej w XX wieku, czyli w czasach II RP, PRL i III RP, pokazuję na tle ważnych przemian społeczno-politycznych, zwracając uwagę na werbalne środki perswazji typowe dla danej epoki historycznej, a przede wszystkim analizując wypowiedzi, które służą obrażaniu przeciwników politycznych. W osobnym podrozdziale omawiam najważniejsze cechy języka propagandy politycznej, który jako podstawowa wersja języka polityki zawsze, niezależnie od ustroju i dominującej ideologii, pozostaje narzędziem służącym zdobyciu, utrzymaniu i poszerzeniu władzy.

 

http://selkar.pl/aff/dolfijn/agresja_jezykowa_w_zyciu_publicznym_leksykon_inwektyw_politycznych_19182000_kaminskaszmaj_irena_p_79014.html

Zgłoś jeśli naruszono regulamin