Poradnik do Gimpa.doc

(25 KB) Pobierz
1

1. Instalacja

Instalacja GIMP-a przebiega w dwóch etapach. Najpierw należy zainstalować bibliotekę GTK (GIMP Tool Kit), a następnie samego GIMP-a. Programy instalacyjne biblioteki GTK i GIMP-a są zawarte w spakowanych archiwach gtk+-2.8.18-setup-1.zip oraz gimp-2.2.13-i586-setup-1.zip. Aktualne wersje zarówno GIMP-a jak i GTK znajdziesz zawsze na stronie http://www.gimp.org.

Gdy zakończysz proces instalacji oprogramowania uruchom GIMP-a. Ujrzysz główne okno programu widoczne na rysunku 1. Zwróć uwagę na menu główne, zawierające opcje Plik, Dodatki, Pomoc. Znajdziesz w nim opcję Plik → Otwórz umożliwiającą otwieranie obrazów.

2. Otwieranie i zapisywanie obrazów

Operacja otwierania obrazu jest wykonywana w GIMP-ie za pośrednictwem opcji Plik → Otwórz menu głównego z rysunku 1. Każde zdjęcie otworzone w GIMP-ie jest zawarte w osobnym oknie. Okno takie, widoczne na rysunku 2, posiada menu główne, przy pomocy którego możesz wykonywać operacje na obrazie. Znajdziesz tam między innymi opcje Plik → Zapisz jako oraz Filtry omówione w dalszej części.

3. Filtry

Filtry umożliwiają wykonywanie różnorodnych przekształceń. W najprostszym przypadku filtr stosuje się do całego obrazu. W takim przypadku praca w GIMP-ie sprowadza się do:

* otworzenia obrazu,
* wykonania filtru,
* zapisania otrzymanego obrazu.

GIMP jest wyposażony między innymi w filtry rozmywania, wyostrzania, zniekształcania oraz w wiele efektów artystycznych. Większość filtrów posiada okna dialogowe pozwalające na dostrajanie parametrów pracy. W celu zastosowania filtru w odniesieniu do całego konkretnego obrazu należy:

* otworzyć obraz w programie GIMP (opcja Plik → Otwórz w menu z rysunku 1),
* uruchomić filtr (opcja Filtry w menu z rysunku 2),
* ustalić parametry pracy filtru (zależne od filtru),
* otrzymany obraz zapisać do pliku (opcja Plik → Zapisz jako w menu z rysunku 2).

Łącznie GIMP zawiera ponad 80 filtrów wbudowanych. Każde z poniższych dwunastu ćwiczeń prezentuje działanie jednego z nich. W każdym ćwiczeniu przedstawiono:

* obraz przed zastosowaniem filtra,
* obraz po zastosowaniu filtra,
* okno dialogowe z właściwościami filtra.

Ćwiczenia te wykonaj samodzielnie dążąc do otrzymania identycznego efektu. Wszystkie obrazy wykorzystane w ćwiczeniach mają wymiary 800×600 pikseli i są zapisane w formacie .jpg. Zapisując obraz otrzymany po przekształceniu pamiętaj o podaniu rozszerzenia .jpg, na przykład krokodyl-po.jpg. W przeciwnym razie możesz ujrzeć komunikat informujący o nieznanym typie pliku!

4. Podsumowanie

Opanowanie umiejętności posługiwania się dwunastoma zaprezentowanymi filtrami pozwoli Ci śmielej poruszać się po pozostałych filtrach dostępnych w opcji Filtry. Zanim przejdziesz do poznawania narzędzi i technik pracy w GIMP-ie powinieneś dobrze opanować:

* operację otwierania obrazu,
* operację zapisywania obrazu w formacie .jpg,
* wykonywanie filtrów na całym obrazie.

Pamiętaj także o tym, by samodzielnie sprawdzić działanie kilkunastu innych filtrów, nieopisanych w artykule.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin