SCENARIUSZ ZAJĘCIA RUCHOWEGO - PROGRAM.doc

(39 KB) Pobierz

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA   DLA  DZIECI  5-6 – LETNICH

 

 

 

Temat zajęcia:   Ćwiczenia gimnastyczne uwzględniające treści programu autorskiego

                       A. Mikulskiej „Rozwijanie sprawności ruchowej z profilaktyką wad postawy”.

 

Obszar : moje zdrowie i bezpieczeństwo

Cele główne:

Zwiększenie aktywności ruchowej dzieci.

Poznanie prawidłowej postawy ciała.

Zapobieganie wadom postawy.

 

Cele operacyjne:

Dziecko :

- prawidłowo wykonuje ćwiczenia gimnastyczne ,

-  jest zdyscyplinowane podczas ćwiczeń,

- zna pozycje wyjściowe do ćwiczeń,

- wie, jaką postawę ciała należy przyjąć podczas stania, chodzenia, siedzenia, 

- zna znaczenie stosowania ćwiczeń oddechowych.

 

Metody i techniki:

- rozmowa,

- pokaz,

- ćwiczenia praktyczne - metody odtwórcze :zabawowo-naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa), ćwiczenia gimnastyczne z elementami gimnastyki korekcyjnej.

 

Formy pracy:

- indywidualna,

- grupowa

 

Środki dydaktyczne:

Pianino, drewniane laski gimnastyczne, woreczki z grochem.

 

Zajęcie przygotowała i przeprowadziła: mgr Agnieszka Mikulska

 

 

PRZEBIEG  ZAJĘCIA

 

I.                   Ćwiczenia orientacyjno-porządkowe:

Rytmiczny marsz przy akompaniamencie pianina -  jednorzędem, formowanie koła. Marsz po kole, zmiany prędkości, ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne, marsz na palcach, piętach, na lewej i prawej krawędzi stopy.

 

II. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i   pośladków

Lot samolotu

Przyrządy i przybory: zbędne

Dzieci leżą na brzuchu, dłonie ułożone pod brodą. Nogi wyprostowane i złączone. Na hasło nauczycielki ­Samolot leci dzieci przenoszą wyprostowane ręce w bok i unoszą je jak najwyżej, unosząc jednocześnie głowę. W tym samym czasie dzieci unoszą nisko wyprostowane nogi. Należy w takiej pozycji wytrzymać 2-6 s. Na hasło- Samolot ląduje dzieci opuszczają ręce i nogi i wracają do pozycji wyjściowej.

Lornetka

Przyrządy i przybory: zbędne

Dzieci leżą na brzuchu z dłońmi pod brodą. Na hasło: popatrz przez lornetkę - dzieci odrywają ręce od podłogi, przenoszą dłonie do oczu, układając palce w kółeczko. Przez tak powstałą lornetkę Obserwują przed sobą teren. Dzieci obserwują teren bezpośrednio przed sobą; nie powinny patrzeć na boki. Na hasło nauczycielki Odpoczynek - dzieci wracają do pozycji wyjściowej. Prowadzący na przemian podaje hasło i sprawdza poprawność wykonania zadania.

 

Ćwiczenie tułowia:

 

Pastowanie podłogi

Przyrządy i przybory: po dwa woreczki z grochem dla każdego dziecka

Dzieci siedzą w siadzie klęcznym z dłońmi opartymi na woreczkach. Tułów pochylony nisko do przodu (klatka piersiowa przy udach). Na sygnał dzieci udają, że pastują podłogę- wysuwają ręce w przód i cofają je.

 

Kurki dziobią ziarenka

Przyrządy i przybory: zbędne

Dzieci uczestniczące w zabawie znajdują się w klęku podpartym z dłońmi skierowanymi palcami do środka. Na hasło: Kurki dziobią ziarenka - dzieci uginając ręce w łokciach dotykają lekko nosem do podłogi; jak kurka zbierają ziarenka. Po każdym "dziobnięciu" następuje wyprost rąk i ponowne ich ugięcie i zbliżenie nosa do podłogi. Dzieci powinny dotykać nosem do podłogi między dłońmi lub przed nimi.

 

Wałkowanie ciasta

Przyrządy i przybory: laska gimnastyczna dla każdego dziecka 

Dzieci leżą na brzuchu, laski na podłodze przy głowach. Na hasło- Wałkujemy ciasto - dzieci kładą dłonie na laskach. Utrzymując łokcie w górze toczą laski po podłodze w przód i w tył, naśladując wałkowanie ciasta. Każde dziecko stara się, aby "rozwałkować ciasto" na jak największy placek.

 

Ćwiczenie oddechowe-dmuchanie na laski gimnastyczne leżące na podłodze.

 

 

Bocian

Przyrządy i przybory: zbędne

Dzieci ustawiają się obok siebie w odstępach dwóch kroków w postawie skorygowanej na palcach, z rękoma wyprostowanymi, uniesionymi w bok. Na sygnał nauczycielki dzieci unoszą wysoko kolana, poruszają się powoli w określonym kierunku, jak bociany. Dodatkowo wykonują powolne ruchy wyprostowanymi rękoma w górę i w dół, jak bocian poruszający skrzydłami. W czasie marszu plecy musza być wyprostowane, a głowa wyciągnięta w górę.

 

Ćwiczenia mięśni brzucha:

Dotknij czoła kolanami

Przybory i przyrządy: zbędne

Uczestnicy zabawy leżą na podłodze na plecach, ręce wzdłuż tułowia. Na sygnał nauczycielki unoszą nogi w górę i odrywając biodra od podłogi starają się dotknąć kolanami do czoła. Na drugi sygnał wracają do pozycji wyjściowej.

Jazda na rowerze

Przyrządy i przybory: zbędne

Dzieci leżą na podłodze na plecach z nogami ugiętymi stopami opartymi o podłogę i rękoma ułożonymi w "skrzydełka". Na hasło nauczycielki Jazda na rowerze dzieci unoszą nogi i zataczają stopami obszerne koła, jak przy pedałowaniu na rowerze. Na hasło Zatrzymujemy rower dzieci wracają do pozycji wyjściowej i odpoczywają.

 

Ćwiczenia równoważne: marsz w koło z woreczkiem na stopie, w połowie koła zmiana nogi.

 

Ćwiczenia przeciw płaskostopiu:

Dźwig

Przyrządy i przybory: woreczek dla każdego dziecka

Dzieci siedzą na podłodze z ugięty nogami w odstępach dwu kroków między sobą. Dłonie opierają o podłogę za sobą. Tułów wyprostowany, łopatki ściągnięte. Przed każdym dzieckiem leży woreczek z grochem. Na sygnał Dźwig pracuje dzieci palcami jednej stopy chwytają woreczek, podnoszą go w górę i prostują nogę. Następnie odpychając się dłońmi od podłogi wykonują pełny obrót na pośladkach w miejscu i kładą woreczek na podłodze na hasło Dźwig odpoczywa. Zabawę powtarzamy zmieniając nogę. W czasie zabawy plecy powinny być proste. Jeżeli woreczek upadnie, dziecko podnosi go palcami stopy i bawi się dalej. Zabawę powtarzamy klika razy.

 

 

III.             Ćwiczenia porządkowo-dyscyplinujące

Marsz z korekcją postawy przed lustrem.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin