Walc Camille Claudel.doc

(489 KB) Pobierz
Polecam na deser wystawę rzeźb Camille Claudel – siostry Paula Claudela, uczennicy i kochanki Auguste’a Rodina

              „Walc” rzeźba Camille Claudel – siostry Paula Claudela, uczennicy i kochanki Auguste’a Rodina. Artystka nieco zapomniana, choć niesłusznie. Co najmniej dwie spośród jej rzeźb są bowiem prawdziwymi arcydziełami. Le Valse – tańcząca kobieta tworzy jedno z mężczyzną. Pochyleni w lewo unoszą się jakby nad ziemią, pragną oderwać się od niej, by poszybować ku... miłości czy śmierci? – zastanawiał się już Octave Mirabeau w recenzji z 1893 roku. Camille wykonała kilka kopii tej rzeźby: pracowała nad nią w latach 1885-1905 i rzeźbiła w różnych materiałach (brązie, gipsie, piaskowcu). Osiem kopii wystawiono w jednej z sal – wszystkie tworzą niby zaklęty krąg, szalony, wirujący, pochylony ku... miłości czy śmierci?

 

 

 

 

 

                                             

             

               

 

         

 

 

 

 

              Także druga rzeźba L’Abondon wykonana w brązie w 1905 roku prowokuje podobne pytania. Klęczący mężczyzna obejmuje kobietę, która – siedząc na pniaku – pochyla się ku niemu. Odwraca głowę w ten sposób, że mężczyzna składa pocałunek na jej lewym policzku. Coś nie pozwala nam jednak twierdzić, iż jest to wzruszająca scena miłości. Rzeczywiście, jeśli przyjrzymy się dokładniej, okaże się, iż lewe ramię kobiety zwisa bezwładnie, a mężczyzna nie tyle ją obejmuje, co podtrzymuje raczej...

 

 

Camille Claudel  urodziła się 8 grudnia 1864 w skromnej rodzinie. Jej młodszy brat Paul Claudel został znanym poetą i dyplomatą. Camille już w dzieciństwie postanowiła zostać rzeźbiarką. Studiowała na Académie Colarossi. Około 1884 zaczęła rzeźbić w pracowni Rodina. Została jego kochanką. Pragnęła z nim zostać, ale on nigdy nie opuścił swojej żony. Zaszła z nim w ciążę. Po poronieniu zapadła na głęboką depresję. Claudel i Rodin mieli na siebie ogromny wpływ.

Od 1906 stan zdrowia Camille Claudel się pogarszał. Zapadła ona na chorobę psychiczną. W jej trakcie zniszczyła większość swoich rzeźb. Brat Paul ubezwłasnowolnił ją, w efekcie czego trafiła z inicjatywy matki do szpitala psychiatrycznego a potem do zakładu zamkniętego. Spędziła tam ostatnie trzydzieści lat swojego życia. Matka i siostra nigdy jej nie odwiedziły. Jej matka zawsze odmawiała na ponawiane zaproszenia lekarzy do wypisania jej córki. Camille zmarła 19 października 1943 roku.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin