Aromaterapeutyczne metody wzmacniania cebulek włosowych.doc

(39 KB) Pobierz
Cellulite - Nieproszony gość na naszym ciele

Aromaterapeutyczne metody wzmacniania cebulek włosowych

HEADING_TITLE

 

Włosy jeden z kobiecych atrybutów, jakże często stają się powodem naszych zmartwień. Na ich kondycję mają wpływ przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia, stres, środowisko zewnętrzne, a także wszelkie zabiegi z użyciem środków chemicznych, których celem jest nadanie odpowiedniego koloru, utrwalenie upragnionej fryzury czy też powiększenie objętości. Niektórzy z nas narzekają na przetłuszczające się włosy, inni na zbyt suche i łamliwe. Wypadanie włosów i łupież to najpowszechniejsze problemy, z którymi spotykamy się niemal codziennie. Aromaterapia także i tym razem okazała się niezawodną doradczynią. Proponuje nam samodzielne stworzenie preparatów do pielęgnacji włosów w oparciu o naturalne olejki eteryczne. Do zabiegów powinny być używane tylko olejki wysokiej jakości, pozbawione dodatków syntetycznych oraz rozpuszczalników. Do grupy tej należą rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta ®. Wśród preparatów znalazły się przede wszystkim odżywki, szampony i płukanki.

Do pielęgnacji włosów wypadających używa się między innymi olejków: rumianku rzymskiego, cytrynowego, szałwii muszkatołowej, rozmarynowego, tymiankowego  i cyprysowego. Natomiast bazę do przygotowania preparatów pielęgnacyjnych stanowić powinny oleje roślinne: jojoba i wiesiołkowy. Takim włosom może pomóc specjalna płukanka. Do jednego litra wody należy dodać dwie krople olejku rozmarynowego i jedną kroplę olejku cytrynowego. Tak przygotowaną miksturą płuczemy włosy regularnie, po każdym myciu głowy. Miksturę wykorzystujemy do ostatniego płukania. Podczas zabiegu powinniśmy chronić oczy. Możemy również użyć płukanki, w skład której wejdą dwie krople olejku szałwii muszkatołowej i jedna kropla olejku rozmarynowego.          

W celu lepszego ukrwienia cebulek włosowych, a tym samym odżywienia i wzmocnienia procesu wzrostu włosa, warto w warunkach domowych przygotować specjalny szampon. Do stu mililitrów używanego przez nas szamponu, najlepiej nieperfumowanego, dodajemy po pięć kropli następujących olejków eterycznych: cytrynowego, rozmarynowego, szałwii muszkatołowej i ylangowego. Taka mikstura nie tylko wzmacnia włosy, ale również ma właściwości przeciwłupieżowe.  

Możemy również przygotować do mycia włosów zestaw stymulujący złożony ze stu mililitrów szamponu, pięciu kropli oleju jojoba, trzech kropli olejku rozmarynowego i dwóch kropli olejku cytrynowego. Warto też do pielęgnacji wypadających włosów użyć specjalnej odżywki, w której skład wejdą dwie łyżeczki bazy lecytynowej, pięć kropli oleju jojoba, dziesięć kropli oleju wiesiołkowego i trzydzieści mililitrów oleju ze słodkich migdałów oraz pięć kropli olejku szałwii muszkatołowej. Aby przygotować bazę lecytynową kupujemy w sklepie ze zdrową żywnością płynną lecytynę sojową. Do pięćdziesięciu mililitrów takiej lecytyny dodajemy pięćdziesiąt mililitrów oleju ze słodkich migdałów, dwanaście mililitrów oleju jojoba oraz sześć gramów masła kakaowego. Wszystkie składniki wlewamy do miseczki wstawionej do garnka z wodą i pozostawiamy na małym ogniu, mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia się składników. Tak przygotowaną bazę łączymy z pozostałymi olejami, wchodzącymi w skład odżywki, podgrzewamy, a gdy składniki połączą się lekko studzimy miksturę i dodajemy olejek szałwii muszkatołowej. Odżywkę nakładamy na włosy przed myciem i pozostawiamy na dwadzieścia minut. Głowę najlepiej jest owinąć folią i ręcznikiem.

Do pielęgnacji włosów z łupieżem wykorzystywane są między innymi olejki: rozmarynowy, cytrynowy, tymiankowy, cyprysowy, lawendowy, eukaliptusowy i szałwii lekarskiej . Aby usunąć łupież możemy przygotować do mycia włosów specjalny preparat. W tym celu łączymy sto mililitrów szamponu z osiemnastoma kroplami olejku rozmarynowego, dziesięcioma kroplami olejku tymiankowego i ośmioma kroplami olejku szałwii lekarskiej.

Włosom z łupieżem pomoże także specjalny zestaw stymulujący do mycia, w którym oprócz stu mililitrów szamponu, znajdzie się dziesięć kropli olejku szałwii lekarskiej, dziesięć kropli olejku cytrynowego, pięć kropli olejku tymiankowego i piętnaście kropli olejku eukaliptusowego.           

Suche włosy pielęgnują przede wszystkim olejki: lawendowy, rozmarynowy, geraniowy, sandałowy oraz oleje roślinne ze słodkich winogron, awokado, jojoba i wiesiołkowy.

Dla włosów przetłuszczających się wskazane jest przygotowanie szamponów i odżywek z użyciem olejków: rozmarynowego, lawendowego, cyprysowego, cytrynowego, tymiankowego, bergamotowego, ylangowego i drzewa herbacianego , natomiast bazę stanowić mogą oleje wiesiołkowy, sezamowy i z pestek brzoskwini.     

Pollena-Aroma poleca także gotowe preparaty do pielęgnacji włosów, zawierające między innymi olejek rozmarynowy, który działa stymulująco na mikrokrążenie zapewniając w ten sposób dobre odżywienie cebulek włosowych. Szampon R ® nadaje się do mycia wszystkich rodzajów włosów ze skłonnością do wypadania. Zawiera olejki rozmarynowy i ylangowy, które doskonale regenerują skórę głowy. Odżywka do włosów R ® polecana jest do włosów suchych i normalnych oraz zniszczonych po trwałej ondulacji, farbowanych i rozjaśnianych. W jej skład wchodzą olejki rozmarynowy i ylangowy oraz D-Panthenol. Odżywka nawilża i łagodzi podrażnienia.

Przygotowywane w oparciu o naturalne surowce i roślinne olejki eteryczne preparaty, mają nie tylko właściwości lecznicze dla naszych włosów (antyseptyczne, regenerujące, likwidujące podrażnienia), ale również dostarczają im witamin i innych niezbędnych składników, pozostawiając na włosach świeże, cudowne zapachy przyrody.

Ostrzeżenie: nie stosować bezpośrednio na skórę olejków nierozcieńczonych!

 

LITERATURA:

Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007

Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2009

Aromaterapia – lato 2000 nr 3 (21), t. 6

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin