Czarnocka A. - Trybunał Konstytucyjny o obowiązku meldunkowym (2002).rtf

(33 KB) Pobierz
Granice uciążliwości obowiązków nakładanych na obywateli

Trybunał Konstytucyjny

Granice uciążliwości nakładanych na obywateli...

Obowiązek meldunkowy

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności jest niezgodny z art. 52 ust. 1 i art. 83 w związku z art. 2 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 7 i 32 konstytucji.

 

Rzecznik praw obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności art. 9 ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (DzU z 2001 r. nr 87, poz. 960 ze zm.; dalej: ustawa o ewidencji ludności) z art. 2, 7, 32, art. 52 ust. 1 in fine i art. 83 konstytucji. Zgodnie z tym przepisem, wprowadzonym do tekstu ustawy w 1984 r. i nie mającym odpowiednika w przepisach wcześniej obowiązujących, osoba meldująca się na pobyt stały lub pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące ma obowiązek przedstawienia organowi meldunkowemu potwierdzenia uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu), w którym ma nastąpić zameldowanie. Potwierdzenie to powinno być dokonane przez właściciela (zarządcę) budynku na piśmie.

 

1. Trybunał Konstytucyjny uznał, że dla oceny zasadności zarzutów rzecznika niezbędne jest uwzględnienie także innych przepisów, ściśle związanych z zakwestionowanym przepisem: § 7 ust. 1 pkt 15 i § 12 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 28 czerwca 1984 r. w sprawie wykonywania obowiązku meldunkowego i prowadzenia ewidencji ludności, które nakazują przy zameldowaniu przedstawić potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu), dokonane przez właściciela (zarządcę) budynku na formularzu „Zgłoszenie pobytu stałego” lub „Zgłoszenie pobytu czasowego ponad 2 miesiące” oraz art. 29 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności, nakładającego na właściciela (zarządcę) budynku obowiązek dokonania takiego potwierdzenia, który to obowiązek jest niezależny od obowiązku potwierdzenia faktu pobytu danej osoby przez wynajmującego, najemcę, osobę, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu lub właściciela lokalu.

Trybunał Konstytucyjny zaznaczył, że potwierdzenia dokonanego przez właściciela (zarządcę) budynku nie można, jak to często ma miejsce w praktyce, mylić z wyrażeniem zgody na zamieszkanie w określonym lokalu. O tym, czy zamieszkanie jakiejś osoby w lokalu wymaga nie tylko zgody osoby uprawnionej do używania tego lokalu, ale nadto i zgody właściciela (zarządcy) budynku, w którym znajduje się ten lokal, nie decydują przepisy o ewidencji ludności, ale przepisy prawa materialnego (przepisy kodeksu cywilnego czy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Wymagana przez tego rodzaju przepisy zgoda dotyczy uprawnienia do zamieszkania w lokalu, a nie zameldowania się w nim.

2. Trybunał Konstytucyjny wziął pod uwagę, że obowiązek meldunkowy jest w Polsce instytucją utrwaloną zarówno w porządku prawnym, jak i świadomości społecznej. Sposób realizacji tego obowiązku był kilkakrotnie zmieniany w kolejno obowiązujących przepisach, począwszy od okresu międzywojennego. Niezależnie od zmian sposobu jego realizacji celem obowiązku meldunkowego jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania ewidencji ludności. Posiadanie informacji o miejscu zamieszkania i pobytu umożliwia racjonalizację szeregu działań należących do zadań państwa i samorządu terytorialnego. Trybunał Konstytucyjny podkreślił, iż ewidencja ludności polegająca na rejestracji danych o miejscu pobytu (adresie) osób służy także ochronie interesów samych zainteresowanych (np. dzięki zameldowaniu można odnaleźć osobę w przypadku dziedziczenia przez nią majątku) oraz ochronie praw osób trzecich (np. wierzycieli w przypadku „przeprowadzki” dłużnika). Oznacza to, że obowiązek meldunkowy uznać należy w świetle konstytucji za instytucję wynikającą z klauzuli ochrony porządku publicznego, mającą także związek z ochroną praw i interesów jednostki.             

Trybunał Konstytucyjny zaznaczył jednak wyraźnie, że w niniejszej sprawie nie chodzi o ocenę zgodności z konstytucją przepisów nakładających obowiązek meldunkowy, rozumiany jako obowiązek zgłoszenia właściwemu organowi informacji o fakcie pobytu i czasie jego zamierzonego trwania, ale – tylko i wyłącznie – o przewidziany w przepisach regulujących sposób realizacji tego obowiązku dodatkowy obowiązek, a raczej ciężar uzyskania formalnego potwierdzenia przez osobę obarczoną obowiązkiem meldunkowym uprawnienia do przebywania w lokalu ze strony właściciela (zarządcy) nieruchomości.

W tym kontekście istotne jest stwierdzenie, że art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności dotyczy danych, które nie są objęte ewidencją ludności. Potwierdzenie posiadania uprawnienia do przebywania w lokalu mieszkalnym nie służy bowiem rejestrowaniu tych uprawnień przez organ meldunkowy. Formalnie rzecz biorąc art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności pozostaje w sprzeczności z założeniem zawartym w art. 1 ust. 2 tej ustawy. Ewidencja ludności służy zbieraniu informacji w zakresie danych o miejscu zamieszkania i pobytu osób, a więc rejestracji stanu faktycznego, a nie stanu prawnego. Nie jest ona formą kontroli nad legalnością zamieszkania i pobytu.

3. Trybunał Konstytucyjny dokonał wykładni powołanych przez rzecznika praw obywatelskich art. 52 ust. 1 i art. 83 konstytucji. Pierwszy z tych przepisów zapewnia każdemu (ściślej – każdej osobie fizycznej) wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru (na tym terytorium) miejsca zamieszkania i pobytu. Zdaniem Trybunału, wolność, której dotyczy art. 52 ust. 1 konstytucji, obejmuje przede wszystkim możliwość swobodnego wyboru miejscowości, w której osoba przebywa lub mieszka. Wynika to przede wszystkim z utrwalonego w polskim języku prawnym znaczenia zwrotu „miejsce zamieszkania”. Trybunał Konstytucyjny zaznaczył, że powyższe ustalenie nie oznacza jednak, że wolności swobodnego (nieskrępowanego) wyboru miejsca zamieszkania i miejsca pobytu nie należy odnosić do możliwości wyboru lokalu (pomieszczenia), gdzie dana osoba zamierza mieszkać lub przebywać. Wybór miejscowości, w której się mieszka lub przebywa, nie ma przecież charakteru abstrakcyjnego. Przebywając z zamiarem stałego pobytu w lokalu, który położony jest w określonej miejscowości, człowiek automatycznie dokonuje także wyboru miejscowości, w której przebywa. Trybunał zauważył, że tak szerokie rozumienie wolności wyboru miejsca zamieszkania stałoby w jednoznacznej kolizji z wolnościami i prawami innych osób, zwłaszcza właścicieli nieruchomości (lokali lub budynków), a także podmiotów posiadających inny tytuł prawny do zajmowania lokalu (oparty np. na umowie najmu). Wolność wyboru miejsca zamieszkania obejmuje generalny zakaz ingerencji państwa i władz publicznych w tę sferę życia człowieka. Nie może ona być natomiast traktowana jako podstawa roszczeń wobec osób prywatnych oraz ograniczeń prawa własności i innych praw majątkowych. Z drugiej strony trzeba uwzględnić i to, że faktyczne korzystanie z wolności wyboru miejsca zamieszkania uzależnione jest od ujęcia przesłanek, od których zależy realizacja obowiązku meldunkowego, w tym także od możliwości realizacji uprawnienia do zajmowania lokalu (pomieszczenia) w celach mieszkaniowych.

Jeśli chodzi o drugi wskazany przez wnioskodawcę wzorzec, a mianowicie art. 83 konstytucji, Trybunał rozważył, czy przepis ten może stanowić samoistną podstawę kontroli konstytucyjności norm prawnych. Nakłada on bowiem na „każdego” obowiązek przestrzegania prawa RP i stanowi w istocie odzwierciedlenie (powtórzenie) teoretycznoprawnego założenia o wiążącym charakterze prawa. Trybunał stwierdził, że ustawodawca konstytucyjny – podnosząc obowiązek przestrzegania prawa do rangi konstytucyjnej – określił założenia, jakie obowiązujące prawo ma spełniać. Niektóre normy konstytucyjne (np. art. 30 konstytucji, art. 1 i 2 konstytucji) określają aksjologiczne i normatywne podstawy całego systemu prawa. Jeżeli określony przepis narusza te podstawy, oznacza to, że nie powinien on należeć do systemu prawa, a wynikająca z art. 83 konstytucji powinność jego przestrzegania w istocie stoi w sprzeczności z konstytucją. Oznacza to, że naruszenie konstytucyjnych reguł, dotyczących norm prawnych i ich zgodności z konstytucją, może być kwalifikowane także jako naruszenie art. 83 konstytucji.

4. Trybunał Konstytucyjny uznał za fakt powszechnie znany to, że znaczna grupa osób zamieszkuje bez zameldowania. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest odmowa potwierdzenia uprawnień przez właściciela, współwłaściciela lub zarządcę budynku. Inną przyczyną może być długotrwałość postępowania meldunkowego lub związanego z nim postępowania sądowego, zmierzającego do zastąpienia wymaganego potwierdzenia orzeczeniem sądowym. Ustawa o ewidencji ludności nie wypowiada się bowiem na temat sytuacji, w której właściciel (zarządca) odmawia takiego potwierdzenia, mimo że dokonanie go jest (zgodnie z art. 29 ust. 1 tejże ustawy) jego obowiązkiem. Milczenie ustawy w tym punkcie wywoływało bezpośrednio po wejściu w życie zakwestionowanego przepisu poważne komplikacje praktyczne. Dopiero w późniejszym orzecznictwie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjęto, że w sytuacji gdy tytuł prawny do przebywania w lokalu ma charakter cywilnoprawny (co obecnie jest regułą), a właściciel (zarządca) odmawia takiego potwierdzenia – potwierdzenie to może być zastąpione przez stosowne orzeczenie sądu powszechnego wydane w trybie art. 189 k.p.c. Istotne znaczenie ma również przyjęcie przez Naczelny Sąd Administracyjny, że potwierdzenie przez właściciela (zarządcę) budynku uprawnień do przebywania w lokalu nie należy do czynności podlegających przepisom regulującym postępowanie administracyjne.

Opierając się na powyższych założeniach, Trybunał Konstytucyjny uznał, że zaskarżony przepis narusza wolność człowieka, opisaną w art. 52 ust. 1 konstytucji. Co prawda art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności nie stanowi w sensie formalnym ingerencji w wolność wyboru miejsca zamieszkania i pobytu, nie zabrania przecież mieszkać ani przebywać w określonych miejscowościach, ale mimo to faktycznie oznacza on utrudnienia w wyborze miejscowości, w której się mieszka lub przebywa. Jego obowiązywanie powoduje istotne uciążliwości, związane z możliwością legalnego korzystania z określonego lokalu mieszkalnego. Osoba, która skorzystała z wolności wyboru miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu, zmuszona jest w pewnych przypadkach przez dłuższy czas do znoszenia uciążliwości związanych z brakiem zameldowania w zajmowanym lokalu wyłącznie z  powodu braku (odmowy) potwierdzenia uprawnień przez właściciela (zarządcę) budynku. Zdaniem Trybunału, ochrona wolności człowieka i obywatela oznacza nie tylko brak zakazów, ale także eliminowanie regulacji prawnych, które łączą z korzystaniem z wolności powinności zniechęcające faktycznie do skorzystania z niej. Tego rodzaju powinności lub uciążliwości mogą bowiem uczynić iluzoryczną gwarantowaną przez konstytucję wolność i prowadzić pośrednio do faktycznego jej pozbawienia.

W związku z tym Trybunał Konstytucyjny uznał, że kluczowym zagadnieniem dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy jest problem, czy zaskarżony przepis, nakładający na jednostkę obowiązek o znacznej uciążliwości, znajduje uzasadnienie, które byłoby legitymowane konstytucyjnie, a zatem czy służy ochronie wartości wskazanych w art. 31 ust. 3 konstytucji.

Analizując ten problem, Trybunał Konstytucyjny doszedł do przekonania, że granice uciążliwości, z którymi związana jest realizacja obowiązku meldunkowego, zostały przez ustawodawcę przekroczone. Wprawdzie niekonsekwencja i nielogiczność przepisów, czy też ich nadmierne skomplikowanie, nie są samoistną przesłanką stwierdzenia ich niekonstytucyjności, ale – zdaniem Trybunału – przyjęcie generalnego założenia, uzależniającego potwierdzenie uprawnień od oświadczenia właściciela (zarządcy) budynku, stanowi nadmierną ingerencję z punktu widzenia relacji uprawnień właścicieli (zarządców) budynków i osób, które mając do tego tytuł prawny, chcą w określonym lokalu zamieszkać i zameldować się w nim. Jak zauważył rzecznik praw obywatelskich, w praktyce umożliwia to zachowania właścicieli lub zarządców mające charakter „szykan” wobec osób zamieszkujących czy zamierzających zamieszkać w określonych lokalach. Zachowania te wynikają m.in. z powszechnie znanego faktu licznych sporów między właścicielami budynków mieszkalnych a lokatorami, powstałych na tle wadliwej regulacji prawnej zakresu ich wzajemnych praw i obowiązków.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, art. 9 ust. 2 w związku z art. 29 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i wymienionymi wyżej przepisami wykonawczymi idzie „za daleko”, jeśli chodzi o ochronę osób trzecich, tj. właścicieli budynków. Jak wynika z licznych orzeczeń sądowych, zmuszają one wyłącznie osobę, która chce dopełnić obowiązku meldunkowego, do prowadzenia długotrwałej, a często kosztownej procedury sądowej  w celu uzyskania „zastępczego” potwierdzenia uprawnień do lokalu. W praktyce ma to miejsce  w sytuacji, gdy właściciel (zarządca) odmawia potwierdzenia, niezależnie od tego, czy kwestionuje on przysługiwanie uprawnienia do zamieszkania.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowany przepis narusza zasadę proporcjonalności, która określa nie tylko zakres dopuszczalnych ograniczeń w korzystaniu z konstytucyjnych wolności i praw, ale ma także szersze znaczenie, odnosi się bowiem do ogółu sytuacji, w których państwo za pomocą stanowionego przez siebie prawa oddziałuje na pozycję osoby pozostającej pod jego władzą. Zatem także przepisy określające zakres obowiązków ciążących na takich osobach podlegają ocenie z punktu widzenia zgodności z zasadą proporcjonalności, której podstawę w tej sferze stanowi ogólna zasada państwa prawnego (art. 2 konstytucji).

Trybunał Konstytucyjny doszedł do wniosku, że naruszenie zasady proporcjonalności przez zakwestionowany w niniejszej sprawie przepis polega na dopuszczeniu jednego tylko sposobu potwierdzenia uprawnień do lokalu, który może być – zgodnie z aktualnym orzecznictwem – zastąpiony uciążliwą i zbyt długotrwałą w zestawieniu ze specyfiką obowiązku meldunkowego procedurą zastępczą w postaci postępowania przed sądem powszechnym. Ograniczenie proceduralne (techniczne) tylko do takich sposobów potwierdzania uprawnień nie jest konieczne z punktu widzenia celu regulacji ustawowej, bowiem wskazać można szereg innych możliwości, które zapewniałyby w podobnym stopniu wyeliminowanie sankcjonowania nielegalnego pobytu, a nie byłyby tak uciążliwe dla osób chcących się zameldować (np. przedłożenie oryginałów dokumentów potwierdzających uprawnienia: umowy najmu, przydziału wystawionego przez spółdzielnię mieszkaniową, wyroku sądowego ustalającego wstąpienie w stosunek najmu itp.).

Trybunał Konstytucyjny zauważył, że „uprzywilejowana” pozycja właściciela (zarządcy) w porównaniu z uprawnieniami osoby, która zamieszkała w danym lokalu i pragnie zameldować się w nim, polega na oddaniu do rąk tego pierwszego dokonania wiążącej oceny stanu prawnego dla celów meldunkowych. Analiza przepisów dotyczących zameldowania wskazuje, że w ramach samej procedury meldunkowej osoba zgłaszająca pobyt stały lub czasowy trwający powyżej 2 miesięcy nie może za pomocą żadnych dokumentów (nawet urzędowych) lub innych środków dowodowych wykazać swoich uprawnień do przebywania w lokalu. Niezbędne jest orzeczenie sądu wydane w innym postępowaniu, wszczętym z inicjatywy osoby mającej spełnić obowiązek meldunkowy, podczas gdy właściciel (zarządca) nie ma obowiązku uzasadnienia swojej odmowy w jakikolwiek sposób. Także organ administracji nie jest tu uprawniony do dokonania samodzielnej oceny, opartej na analizie stanu prawnego niezależnie od przedstawionych mu dokumentów i innych dowodów. Taka regulacja narusza prawa osoby spełniającej obowiązek meldunkowy, ponieważ w istocie rzeczy inna osoba (inny podmiot prawa prywatnego) upoważniona została do stwierdzania, i to w sposób wiążący dla organów administracji zakresu jego uprawnień, dotyczących nie tylko sfery prawa prywatnego, ale i realizacji publicznoprawnego obowiązku meldunkowego.

Z punktu widzenia zasady państwa prawnego istotne znaczenie dla oceny uciążliwości zaskarżonej regulacji ma stopień skomplikowania procedury meldunkowej. Zdaniem Trybunału, ustawodawca przekroczył granice ingerencji w życie społeczne, dążąc do połączenia w jednym postępowaniu meldunkowym zarówno stanu faktycznego, jak i stanu prawnego. Założenie to spowodowało nie tylko uciążliwe skutki dla osób, które chcą się zameldować, ale też wywołało poważne wątpliwości i rozbieżności wśród organów stosujących prawo. Jest to dodatkowy argument świadczący o tym, że obowiązywanie zaskarżonego przepisu narusza zasadę państwa prawnego, prowadzi bowiem do nieprzewidywalności orzeczeń organów państwowych.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ocena zaskarżonego przepisu z punktu widzenia zgodności z zasadą proporcjonalności przesądza o zasadności zarzutów naruszenia art. 52 ust. 1 i art. 83 konstytucji. Zasada proporcjonalności odnosi się bowiem nie tylko do ograniczania korzystania przez jednostkę z przysługujących jej wolności i praw (art. 31 ust. 3 konstytucji), ale także do nakładania na nią obowiązków.

4. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności nie jest natomiast niezgodny z zasadą równości wobec prawa, gdyż nie wprowadza niezgodnego z Konstytucją zróżnicowania. Przepis ten dzieli swych adresatów na dwie grupy: pierwsza to ci, którzy dysponują pisemnym potwierdzeniem uprawnień do lokalu, druga – osoby, które nie mogą go przedstawić. Kryterium to jest obiektywne, powiązane z przedmiotem regulacji i ma charakter istotny. Osoby te nie są w tej samej sytuacji faktycznej – jak już wspomniano nawet z czysto ewidencyjnego punktu widzenia – kwestia uprawnień nie jest dla zameldowania całkowicie obojętna.

Jeśli chodzi o zarzut naruszenia art. 7 konstytucji, Trybunał przyjął, że przepis ten nie stanowi w niniejszej sprawie odpowiedniego wzorca kontroli.

5. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został ogłoszony w Dzienniku Ustaw nr 78, pod poz. 716, oznaczonym datą 19 czerwca 2002 r. Z tym dniem art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności utracił moc obowiązującą. Ze względu na związanie granicami wniosku (zob. art. 66 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym) Trybunał nie orzekał o § 7 ust. 1 pkt 15 i § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie obowiązku meldunkowego oraz art. 29 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności. Uporządkowanie stanu prawnego w tej dziedzinie wymaga zatem inicjatywy organów powołanych do stanowienia prawa.

 

Wyrok z 27 maja 2002 r., sygn. akt K 20/01

 

Opracowała Agnieszka Czarnocka

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin