Szko(2).doc

(25 KB) Pobierz
Wybrane Metody Reedukacji Posturalnej i tzw

Wybrane Metody Reedukacji Posturalnej i tzw. „Szkoły Pleców”

Kształtowanie Prawidłowej Postawy Ciała.

 

Warunkiem ukształtowania prawidłowej postawy ciała (jako wzajemnego układu poszczególnych jego segmentów) są prawidłowa budowa i funkcjonowanie całego aparatu ruchu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości (np. wada wrodzona czy choroba) to konieczne jest oczywiście odpowiednie leczenie.

              Zwyczajowo problem prawidłowej postawy ciała oraz korygowania jej nieprawidłowości odnosi się do dzieci i młodzieży, ale potrzeba odpowiedniego „trzymania się” i dbałości o własny kręgosłup dotyczy właściwie całego życia człowieka. Dlatego też szczególną popularnością cieszą się tzw. szkoły pleców. Najlepiej jest zająć się korygowaniem prawidłowej postawy ciała w wieku rozwojowym. Nie wyklucza to oczywiście potrzeby korygowania postawy ciała w poważnych dysfunkcjach. Stąd też, istotne a zarazem specyficzne miejsce zajmuje szkoła pleców dla dzieci. Jej ideę stanowi wprawdzie prewencja pierwotna, a więc stwarzanie już od najmłodszych lat warunków korzystnych dla kształtującej się postawy ciała, ale zawiera ona również działania o charakterze prewencji wtórnej i trzeciorzędowej ukierunkowane m.in. na przekształcanie błędnych nawyków posturalnych i ruchowych oraz korygowanie postawy nieprawidłowej.

 

Szkoły Pleców Dla Dzieci

              Specyfika szkoły pleców dla dzieci polega m.in. na tym, że swym programem obejmuje ona również rodziców i opiekunów dzieci – z jednej strony po to, by korygowanie prawidłowej postawy dziecka miało miejsce już od najwcześniejszych etapów jego rozwoju (stymulacja rozwoju prawidłowego) z drugiej natomiast – by zapewnić ciągłość tego procesu w naturalnym środowisku dziecka np. dom. Można powiedzieć, że ten element jest swego rodzaju stałą składową „stymulacji rozwoju prawidłowego” a rozpoczyna się już od właściwej pielęgnacji noworodka. Z punktu widzenia tworzenia optymalnych warunków dla rozwoju prawidłowej postawy dziecka szczególnie istotne są sposoby jego noszenia, układania i nawet zabawy. Jednym z warunków prawidłowego rozwoju dziecka jest poczucie symetrii. Głównym tego przejawem jest umiejętność ustawiania i utrzymania przez dziecko głowy w linii środkowej, a to z kolei determinuje rozkład napięcia po obu stronach ciała.

 

Szkoła Pleców Dla Dzieci W Wieku Przedszkolnym

              Dla tego okresu zalecenia szkoły pleców dla rodziców są najprostsze – nie ograniczanie aktywność a wręcz zachęcanie go do wszechstronnej aktywności – najlepiej w postaci gier i zabaw z rówieśnikami. W omawianych zabawach pojawiają się przede wszystkim elementy treningu zachowań, czyli poruszanie się, noszenie i podnoszenie, siadanie, kładzenie się i wstawanie itp. a także ich ocena i korekta. Ponieważ w tym wieku dzieci szybko się męczą należy zapewnić im sposobność do wypoczynku – gł. poprzez ćwiczenia i zabawy o charakterze rozluźniającym. Na tym etapie rozwoju, a więc w wieku przedszkolnym, ważne jest też wyrobienie u dziecka poczucia układu ciała w statyce i dynamice oraz rozszerzenie wiedzy na temat funkcji poszczególnych jego części oraz doskonalenie koordynacji ruchowej.

 

              W wieku szkolnym pojawia się wiele zachowań bazujących na nieprawidłowych wzorach postawy i ruchu. Nie bez znaczenia są też zmieniające się proporcje ciała dziecka oraz wynikające z nich zmiany usytuowania ogólnego środka ciężkości. Ważnym elementem programu szkoły pleców dla dzieci w wieku szkolnym są tzw. ćwiczenia śródlekcyjne. Ich istotą jest zmiana warunków pracy mięśni z pracy statycznej na dynamiczną, a także uzyskanie odprężenia i rozluźnienia nadmiernie napiętych tkanek. Istotnym elementem jest również, by przerwy pomiędzy lekcjami dzieci spędzały w odmiennej pozycji, w sposób czynny, najczęściej w ruchu.

 

„Podstawy Fizjoterapii” cz. III, J. Nowotny

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin