Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej.docx

(14 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej

 

 

Data: 01.12.2010r.

Klasa: I A

Prowadzący: Angelika Czarnecka, Justyna Miśkiewicz, Patrycja Pietrzak, Karina Słowikowska

Temat: Wprowadzenie formuły matematycznej na dodawanie.

 

Cele operacyjne:

-        Uczeń umie rozwiązywać działania tekstowe dotyczące formuły matematycznej na dodawanie;

-        Uczeń potrafi zapisać treść zadania poprzez schemat graficzny;

-        Uczeń potrafi ująć w słowa treść zadania;

-        Uczeń wie jak zapisać za pomocą symboli matematycznych treść zadania;

-        Uczeń potrafi zapisać treść zadania za pomocą symboli.

 

Metody pracy: (wg W. Okonia)

-        Asymilacji wiedzy;

-        Samodzielnego dochodzenia do wiedzy.

 

Formy pracy:

-        Indywidualna,

-        Zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

-        Sylwety śliwek;

-        Patyczki;

-        Zeszyty przedmiotowe.

 

 

 

Przebieg zajęć:

Zadania

Aktywność nauczyciela

Aktywność uczniów

Moment mobilizujący. Przygotowanie się dzieci do zajęć.

Nauczyciel prosi dzieci o przygotowanie się do zajęć, wyjęcie podręczników.

Uczniowie przygotowują się do zajęć.

Sprawdzenie pracy domowej.

Nauczyciel sprawdza pracę domową w zeszycie przedmiotowym.

Uczniowie pokazują nauczycielowi pracę domową.

Wprowadzenie do tematu lekcji przez zadanie tekstowe:

Ania miała w koszyku 4 śliwki. Mama dołożyła do kosza jeszcze 2 śliwki. Ile śliwek w koszyku ma teraz Ania?

Nauczyciel odczytuje dzieciom całą treść zadania. Następnie czytając zadanie fragmentami obrazuje uczniom jego treść na tablicy za pomocą sylwet śliwek. Ania miała w koszyku 4 śliwki.(przypięcie na tablicy 4 sylwet śliwek)

Mama dołożyła jeszcze do kosza 2 śliwki.(dosunięcie jeszcze dwóch sylwet śliwek na tablicy do pozostałych)

Ile śliwek w koszyku ma teraz Ania? (połączenie dwóch zbiorów)

 

Uczniowie słuchają treści zadania, które odczytuje im nauczyciel za pomocą. Dzieci za pomocą patyczków obrazują treść zadania na swoich ławkach.

Zilustrowanie treści zadania za pomocą schematu graficznego.

Nauczyciel rysuje na tablicy koszyk.  Następnie rysuje w  nim 4 śliwki i otacza je pętlą. Kolejno dorysowuje z boku 2 śliwki, otaczając je również pętlą. Nauczyciel zapisuje liczbę śliwek w obydwu zbiorach, które podają mu dzieci. Następnie całość łączy 1 pętlą i pyta się dzieci: ile jest wszystkich śliwek. Po uzyskaniu odpowiedzi wynik zapisuje nad całościową pętlą.

 

Uczniowi przerysowują do zeszytów przedmiotowych z tablicy lustracje do zadania. Odpowiadają  na pytania zadane przez nauczyciela.

Ujmowanie w słowa wykonanych czynności.

Nauczyciel pyta się dzieci: Ile śliwek w koszyku miała Ania?

Ile śliwek dołożyła mama?

Ile śliwek obecnie ma Ania w koszyku?

Dzieci odpowiadają na pytania.

Przedstawienie drugiego zadania tekstowego.

Na parkingu stały 3 samochody. Po pewnym czasie dojechały jeszcze 4 rowery. Ile pojazdów jest teraz na parkingu?

Nauczyciel przedstawia zadanie na tablicy za pomocą schematu graficznego. Rysuje 3 samochody , otacza je pętlą. Następnie rysuje 4 rowery, również otacza je pętlą. Pyta dzieci ile pojazdów jest w poszczególnych pętlach. Po uzyskaniu odpowiedzi otacza pętlą obydwa zbiory i pyta się dzieci : Ile jest wszystkich pojazdów?

Uczniowie ilustrują na ławce za pomocą patyczków treść zadania. Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Ujęcie czynności w słowa.

Zapisanie na tablicy liczby przedstawiającej samochody, obok liczbę pokazującą rowery i liczbę przedstawiającą sumę pojazdów oraz odpowiadające im słowa.

Były      dojechały       są

   3              4               7

Nauczyciel zapisuje na tablicy za pomocą pojedynczych wyrazów i liczb treść zadania.

Uczniowie śledzą zapis nauczyciela na tablicy.

Zapis czynności za pomocą symboli matematycznych w postaci formuły: trzy „dodać” cztery „równa się” siedem.

Nauczyciel zapisuje na tablicy za pomocą wyrazów działanie, a następnie za pomocą symboli matematycznych. (3+4=7)

Uczniowie zapisują działanie za pomocą wyrazów i symboli w zeszytach przedmiotowych.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin