diagnoza dysków twardych.doc

(32 KB) Pobierz
PRZYGOTOWANIA

PRZYGOTOWANIA

 

 

Nim przystąpimy do benchmarków (programy do analizy wyników i rozwiązania podstawowych problemów), diagnozy, naprawy, czy czegokolwiek, trzeba odprawić swoisty rytuał oczyszczenia. Można to przyspieszyć robiąc wszystko z innego dysku lub spod Dosa, wtedy możemy ominąć ten krok w innym wypadku:


1) Wyłączamy wszystkie możliwe programy, okienka i wszystko by pulpit został czysty.

2) Wyłączamy wszystkie programy które działają nam w tle (antywirusy, firewalle, stery, wszystko co się da).
3) Wchodzimy do menedżera zadań Windows (ctrl + alt + delete)

4) Wyłączamy wszystkie możliwe procesy które nie powodują niestabilności systemu.
5) Jeśli mamy zaszyfrowane partycje - na czas testów lepiej je odszyfrować, mogą całkowicie zmienić wynik.
6) Dopiero wtedy włączamy program do diagnozy, naprawy, odzyskiwania danych czy benchmarku.

 

Z dyskami można mieć różne problemy, mogą to być błędne sektory, czy też można zgubić nagle partycje, lub w ogóle nagle przestanie nam widzieć windowsa, bo sektor bootowalny został usunięty w niewyjaśniony sposób. Warto też wspomnieć ze tak naprawdę nie da się dysku naprawić jeśli jest coś uszkodzonego, jednak każdy dysk posiada pewien 'zapas" sektorów, dzięki czemu uszkodzone sektory są uznawane za wolne miejsce (nic na nich sie nie zapisuje) za to w ich miejsce wchodzi jeden sektor zapasowy. Jednak dysk robi to automatycznie, kiedy niestety bad sektory zaczynają być wykrywane zaczyna się nie przyjemnie i trzeba mieć nadzieje ze to tzw. bad sektory logiczne które to da się naprawić.

 

DIAGNOSTYCZNE STANDARDOWE PROGRAMY W WINDOWS

 

 

1)      Scandisk – czyli wykrywanie i sprawdzanie błędów – sprawdza wolumin (dysk logiczny lub fizyczny) w poszukiwaniu błędów

2)     Defragmentacja – defragmentuje czyli układa pliki woluminu.

 

 

Programy wielofunkcyjne

 

1)     Victoria 4.46b - Choć mało znany, przez wielu uważany za najlepsze narzędzie do naprawiania dysków, pozwala sprawdzić odczyt S.M.A.R.T., oraz sprawdzić każdy sektor - jaki jest jego czas dostępu, czy jest re alokowany, oraz czy nie jest po prostu uszkodzony, po czym go naprawić.

2)     HDD Regenerator 1.61 - prosty w obsłudze, program pozwalający sprawdzić stan dysku, choć jego głównym atutem jest naprawa dysków, ale do diagnozowania równie dobrze się sprawdza, choć pozwala wykryć tylko bad sektory. Uruchamiać z innego dysku niż ten który będzie skanowany, lub spod bootowalnej płytki.

3)     GetDataBack for NTFS 3.64 - Jeden z najlepszych programów, pozwalający odzyskać dane, które wydają się nie do odzyskania - po formacie, a nawet po wgraniu na taką partycję systemu!

4)     HDD Tune 2.55 - Świetny program którym można sprawdzić wydajność dysku i przeskanować go w poszukiwaniu błędów. Bardzo łatwy w korzystaniu. (Benchmark)

 

 

Uruchamianie scandisk oraz defragmentacji dysku

 

Scandisk

Kliknij dwukrotnie ikonę Mój komputer, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku, których chcesz sprawdzić. Z menu podręcznego wybierz Właściwości i przejdź na kartę Narzędzia. W polu Sprawdzanie błędów kliknij przycisk Sprawdź. W kolejnym oknie możesz wybrać automatyczne poprawianie błędów. Kliknij przycisk Rozpocznij, a system sprawdzi poprawność zapisów na dysku.

 

Defragmentacja

Podobnie jak z uruchamianiem scandisku kliknij dwukrotnie ikonę Mój komputer, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku, których chcesz sprawdzić. Z menu podręcznego wybierz Właściwości i przejdź na kartę Narzędzia. W polu Defragmentacja kliknij przycisk Defragmentuj. W kolejnym oknie możesz wybrać dysk, który ma być zdefragmentowany jako pierwszy. Kiedy już wybierzesz dysk najpierw go przeanalizuj opcją Analizuj a następnie możesz go zdefragmentować opcją defragmentuj.

 

 

 

 

Wyżej wymienione programy pomogą nam zdiagnozować problemy z naszym dyskiem. Osobiście polecam używać programów innych niż te podstawowe z Windowsa, ponieważ posiadają one mało funkcji w przeciwieństwie do programów wielofunkcyjnych, które pomogą nam dokładniej przeanalizować i zdiagnozować nasze problemy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin