„Wyprawa do krain przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”
(konspekt zajęć hospitowanych)
Cele zajęć:
- Uczeń wypowiada się prawidłowo na określony temat na określony temat.
- Uczeń maluje kredkami i farbami na określony temat.
- Uczeń aktywnie słucha opowiadania nauczyciela.
- Uczeń gestem i ruchem naśladuje określone sytuacje.
Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, waloryzacyjne (impresyjne, ekspresyjne) i praktyczne (ćwiczebne).
Formy: jednostkowa, grupowa.
Środki: magnetofon, płyty z nagraniami muzycznymi, krzyżówki, ilustracje, książki i albumy, blok techniczny duży, pędzle, farby, pastele i ołówki.
Miejsce: świetlica szkolna.
Termin realizacji: maj 2008 r.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie: Dziś chciałabym zabrać was w przedziwną i, mam nadzieję, interesującą podróż do trzech Krain, w których panują trzy królowe. Ich imiona poznacie rozwiązując krzyżówki.
Uczniowie siadają w kręgu. Wspólnie z nauczycielem rozwiązują trzy krzyżówki. Wychowawca czyta pytanie. Dzieci, które znają odpowiedź zgłaszają się i odpowiadają.
Krzyżówka I
1. Nasz kraj.
2. Trzymasz w nim ołówki, kredki, długopisy.
3. Jest nią Wisła.
4. Zimowe i świąteczne w szkole.
5. Podobno jest najlepszym przyjacielem człowieka.
6. Za nią goni każdy kot.
7. Na skórze ryby.
8. Budynek z klasami, uczniami.
9. Rybia kość.
10. Nocny motyl.
Krzyżówka II
1. Budynek ze sceną.
2. Głęboki na zupę.
3. Można się w nim przejrzeć.
4. Czwarty dzień tygodnia.
5. Młody koń.
6. Służy do oddychania i wąchania.
7. Mąż babci.
8. Żółty na kanapce.
9. Jeżdżą po niej samochody.
10. Osłania głowę kiedy pada deszcz.
11. W szkole uczniowie lubią ją najbardziej.
12. Z niego dym.
13. Dzieci lubią się nimi rzucać w zimie.
...
knadala