Artretyzm można zahamować.docx

(23 KB) Pobierz


Artretyzm można zahamować

O dnie moczanowej, chorobie znanej od wieków, mówi się też często artretyzm, podagra. Kiedyś słabo radzono sobie z łagodzeniem jej objawów. Dziś jest inaczej.

Ryzyko, że zachorujesz na podagrę, jest niewielkie, jeśli nie miał jej nikt w twojej rodzinie, a ty przestrzegasz zasad zdrowego odżywiania. Jej przyczyną są bowiem zazwyczaj otyłość i skłonność do zaburzeń przemiany materii, które polegają na zwiększonym wytwarzaniu kwasu moczowego z puryn (związki znajdujące się w pożywieniu). Bywają też i inne powody artretyzmu - choroby np. nerek lub krwi. Warto więc o nim coś wiedzieć.
Kryształki w stawach ostre jak igły

Leczeniem dny zajmują się reumatolodzy, ponieważ atakuje stawy. Wskutek choroby odkłada się w nich nadmiar kwasu moczowego, który ma postać kryształów (tzw. moczany). Przypominają one ostre igiełki, które uszkadzając tkanki, stają się przyczyną stanu zapalnego. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie choroby, kryształki z czasem niszczą chrząstki stawowe i kości. Dna moczanowa może mieć także inne poważne konsekwencje, które nie dotyczą już stawów. Nadmiar kwasu moczowego powoduje stany zapalne 
nerek i tworzenie się kamieni nerkowych. Napad podagry zaczyna się od nagłego i ostrego bólu w stawie (z reguły palucha u stopy), który pojawia się w nocy lub rano. Staw staje się obrzęknięty, a pokrywająca go skóra jest zaczerwieniona, napięta. Napadowi często towarzyszą dreszcze, gorączka. Zazwyczaj dolegliwości dotyczą jednego stawu i po pewnym czasie samoistnie ustępują. Jeśli choroba nie będzie leczona, jej ataki powracają. Trwają dłużej, natomiast okresy pomiędzy kolejnymi rzutami dny 
moczanowej są coraz krótsze. Co gorsza - zaczynają boleć również inne stawy, poza tym tworzą się guzki w mało ukrwionych tkankach (stawach, małżowinach usznych).
Więcej ruchu, dużo mniej mięsa

Artretyzm jest nieuleczalny, ale jeśli będziesz przyjmować leki, wcale nie musi oznaczać wyłączenia z normalnego życia. Są to głównie preparaty usuwające z organizmu nadmiar kwasu moczowego, a nawet rozpuszczające istniejące już kryształki kwasu moczowego. W leczeniu stosuje się fizykoterapię. Ponadto objawy choroby łagodzą ruch na świeżym powietrzu, gimnastyka i przestrzeganie diety ubogiej w puryny. Głównym źródłem białka powinno być mleko i jego przetwory, a nie mięso. Nie musisz jednak się 
go całkowicie wyrzekać. Postaraj się tylko ograniczyć gatunki, które zawierają dużo puryn. Natomiast alkohol wykreśl z diety, ponieważ może stać się przyczyną napadu dny moczanowej.
Remanent na talerzu

* Ryby Zrezygnuj ze śledzia, łososia, sardynek, szprotek. Wolno ci jeść sandacza, dorsza, halibuta, tuńczyka, jeśli nie są wędzone.
* Mięso Wykreśl z jadłospisu wątróbkę i inne podroby, wieprzowinę i wędliny wieprzowe, gęsi, kaczki. Jadaj wołowinę, cielęcinę, kurczaki, indyki, jagnięcinę.
* Zupy Gotuj je wyłącznie na wywarze z warzyw.
* Nabiał Z wyjątkiem tłustej śmietany dozwolone są wszystkie produkty mleczne (najlepiej chude).
* Warzywa i owoce Wyłącz z diety rośliny strączkowe, szczaw, szpinak. Jarzyn nie doprawiaj majonezem.
* Tłuszcze Zapomnij o smalcu, słoninie. Masło możesz jeść tylko w ograniczonych ilościach.
* Słodycze Unikaj ciasta francuskiego, kruchego, ciast i ciastek z kremem.

Zdaniem specjalisty

lek. med. GRZEGORZ PRASAŁEK, reumatolog

Jak leczyć?

Gdy jest to pierwsze w życiu dnawe zapalenie stawów, podaje się kolchicynę przez 2 miesiące od napadu. U osób mających kilka napadów dny za sobą, kolchicyna nie jest lekiem pierwszego rzutu. Stosuje się raczej niesterydowe leki przeciwzapalne (Naproxen, Metindol). Nie obniżają one poziomu kwasu moczowego we krwi. Dlatego miesiąc po napadzie włącza się leki hamujące przemianę puryn w kwas moczowy (Milurit, Zyloric). Niekiedy stosuje się leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego z moczem. Leki 
zmniejszające poziom kwasu moczowego oraz wypłukujące jego złogi podaje się latami.

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/artretyzm-mozna-zahamowac/sviewpointer/1/ 

Artretyzm gardzi czekoladą i alkoholem

Mlekiem i serami też, gdyż dla chorych są szkodliwe. Przy artretyzmie należy z uporem maniaka przestrzegać diety. Bo dobre menu poprawia zdrowie.

Artretyzm to poważna choroba reumatyczna. Potrafi zajść za skórę, i to dosłownie. Wywołuje tak silny ból w stawach, że odechciewa się wszystkiego. Włożenie skarpetek, podniesienie kubka z herbatą czy próba otwarcia kubeczka jogurtu powodują ból niekiedy tak silny, że łzy same lecą po policzkach. Konieczna jest walka o lepsze życie, nie tylko lekarstwami, ale i dietą. Rozsądną, nie ma mowy o intensywnym odchudzaniu!

Artretyzm, a co to jest?

Nazywany podagrą i dną moczanową, jest chorobą stawów wywołaną nieprawidłowym pozbywaniem się z organizmu kwasu moczowego. Niestrawiony odkłada się w stawach i zamienia w cienkie igiełki uszkadzające tkanki. Nieleczona choroba może uszkodzić stawy i kości na stałe. Pojawiają się guzy, ubytki w kościach.

Kto jest narażony?

Osoby po 40. roku życia. A w szczególności te, u których już ktoś w rodzinie chorował na artretyzm. Powinni się go strzec ludzie otyli, z nieprawidłowym metabolizmem, z chorobami nerek lub krwi.

Jak pokonać wroga?

Dietą i ćwiczeniami. To drugie może wydać się kontrowersyjne, bo przecież chorzy mają problemy z poruszaniem się, a mają ćwiczyć? Otóż tak. Umiarkowany ruch, delikatne ćwiczenia gimnastyczne czy spokojne spacery pomagają rozruszać stawy i wzmocnić mięśnie. One podtrzymują kości, ból się zmniejsza. Ale ze wszystkim ostrożnie! Zbyt duża masa ciała naciska na stawy, a z kolei niedowaga osłabia organizm. Dlatego u artretyka dieta to podstawa. Co więcej, działa świetnie. Już po dwóch tygodniach 
innego żywienia można poczuć się lepiej.

Co można jeść, a czego nie?

Artretycy nie powinni jeść rosołu z mięsem (oprócz drobiowego, ale też nie codziennie), owoców i pomidorów. Nabiał mleko, sery, jogurty i żółtka jaj też nie są dla nich. Muszą wyeliminować ocet, pieprz, czekoladę, kawę i alkohol. Nie ma się co obawiać, że będzie burczeć w brzuchu. Można dużo jeść, ale dobrze.

Trzeba skoncentrować się na rybach, delikatnych potrawach z mięsem z kurczaka. Dobre są: tofu, mleko sojowe, orzechy (bez prażonych i solonych), pestki słonecznika, brązowy ryż, krótko gotowane warzywa (ale nie mrożonki) i oliwa. Masło lepiej odpuścić, jednak margaryny można używać. Pieczywo na naturalnym zakwasie, pełnoziarniste warto kupować w sklepach ze zdrową żywnością. Zioła są dozwolone, miód w sumie też, ale gdy wywołuje złe samopoczucie, lepiej go unikać. Jedyne szaleństwo, na 
jakie artretyk może sobie czasem pozwolić, to mały kieliszek żytniówki rozcieńczonej wodą.

Karolina Ruta
http://gwiazdy.com.pl/component/content/article/6949-artretyzm-gardzi-czekolad-i-alkoholem- 

Dna rzekoma to ostre zapalenie stawów wywołane odkładaniem się kryształów pirofosforanu wapniowego (CPPD). Ta odmiana dny występuje głównie w wieku podeszłym i dotyczy zwykle dużych stawów, obejmuje zarówno zapalenie stawów spowodowane przez kryształy pirofosforanu wapniowego, jak i złogi kryształów powstające w chrząstce, odkładające się CPPD mogą powodować postępujące zniszczenie wielu stawów, odkładające się kryształy pirofosforanu wapniowego mogą wywoływać symetryczne zapalenie 
wielostawowe podobne do reumatoidalnego zapalenia stawów.

Objawy dny rzekomej to;

ostry ból i obrzęk w obrębie jednego lub kilku stawów np. stawów kolanowych, skokowych, nadgarstkowych i barkowych,

zapalenie, wysięk oraz ograniczenie zakresu ruchu w stawie,
połowa przypadków przebiega z gorączką a proces chorobowy może dotyczyć każdego stawu,
choroba może przebiegać pod postacią przewlekłego zapalenia stawów, nie ma przerwy między napadami choroby,
postępujące zapalenie stawów z ich uszkodzeniem,
u niewielu osób choroba przebiega z symetrycznym zajęciem wielu stawów podobnie jak RZS.
Przyczyną rozwoju schorzenia jest ostry proces zapalny będący wynikiem obecności kryształów pirofosforanu wapniowego w jamie stawowej oraz fizykochemiczne zmiany w starzejącej się chrząstce umożliwiające krystalizację CPPD.

Czynniki ryzyka w przypadku tej choroby to przede wszystkim starzenie się, uraz stawu. Pseudodnę stwierdza się często u chorych przebywających w szpitalu z przyczyn internistycznych lub chirurgicznych. Dodatkowo chorobie sprzyjają choroby metaboliczne, nadczynność przytarczyc, hemochromatoza, dna moczanowa, niedoczynność tarczycy, ochronoza, choroba Wilsona, amyloidoza, niskie stężenie magnezu oraz fosforanów w surowicy krwi.
Choroby wywołujące ostre zapalenie w obrębie jednego lub wielu stawów: dna moczanowa, zapalenie stawów wywołane przez bakterie, uraz, inne choroby przebiegające z ostrym zapaleniem stawów: zespół Reitera, choroba z Lyme, ostry rzut reumatoidalnego zapalenia stawów.

W badaniach laboratoryjnych stwierdza się podwyższone OB oraz zwiększoną liczbę krwinek białych we krwi z niewielkim przesunięciem w lewo w rozmazie krwi. Badania pomocnicze dają obraz płynu stawowego o cechach zapalnych.

Ogólne zalecenia dotyczące chorych to przede wszystkim odpoczynek i ćwiczenia zgiętych stawów. Zaleca się stosowanie ciepłych kompresów na zajęte stawy.

Choroba powoduje ograniczenia w aktywności ruchowej, w okresie dolegliwości bólowych nie można nosić ciężkich przedmiotów, a także wskazane jest posługiwanie się laską lub kulą. W ostrym okresie choroby należy wykonywać ćwiczenia izometryczne celem utrzymania siły mięśniowej, np. izometryczne skurcze mięśnia czworogłowego uda i unoszenie nogi, gdy zajęty jest staw kolanowy. Kiedy proces zapalny i ból ustępują, można wykonywać ćwiczenia zwiększające zakres ruchu w zajętym stawie, a kiedy ból 
ustąpi całkowicie, można zwiększyć ciężar noszonych przedmiotów.
Obserwuje się nawroty choroby i zapalenie stawów z ich uszkodzeniem. Ostre napady zwykle ustępują po 10 dniach. U niektórych chorych dochodzi do postępującego zniszczenia stawów z ograniczeniem ich czynności

http://www.chorobycywilizacyjne.pl/dna-rzekoma/ 

Dna moczanowa to choroba polegająca na zmianach zapalnych, będących wynikiem odkładania się kryształów moczanu sodowego w obrębie stawów, kości i tkanki podskórnej. W początkowej fazie choroba ma charakter podostrego zapalenia stawów, które następnie przechodzi w przewlekłe zapalenie, może jednak od początku przebiegać pod postacią przewlekłego zapalenia stawów. Stwierdzenie kryształów moczanu sodowego w płynie stawowym jest objawem patognomonicznym. Choroba dotyczy zaburzeń układu 
mięśniowo-stawowego, układu wewnątrzwydzielniczego, nerek i dróg moczowych.

Dna moczanowa występuje w dwóch postaciach;

pierwotna jest najczęściej spotykana, spowodowana zbyt małym wydalaniem lub nadmiernym wytwarzaniem kwasu moczowego,
wtórna związana z chorobami mieloproliferacyjnymi oraz ich terapią, niewydolnością nerek, chorobami dotyczącymi cewek nerkowych, zatruciami, chorobami proliferacyjnymi skóry oraz zaburzeniami enzymatycznymi.
Do głównych objawów choroby zalicza się;

nagły początek objawiający się silnym bólem, obrzękami, zaczerwienieniem i uciepleniem w obrębie jednego lub dwóch stawów,
zaczerwienienie, obrzęk i ucieplenie tkanek miękkich,
duża bolesność,
zwykle dotyczy pierwszego stawu śródstopnopalcowego,
nie leczone ostre napady trwają od 2 do 21 dni,
napady dny moczanowej mogą być jednorazowe lub nawracające, czasem dopiero po kilku latach,

każdy kolejny rzut choroby trwa dłużej niż poprzedni, napady pojawiają się coraz częściej,
w okresach między napadami nie stwierdza się objawów zapalenia, aż do chwili pojawienia się zmian przewlekłych lub wytworzenia się guzków dnawych,
choroba rzadko ma charakter wielostawowy,
rzadko stwierdza się wędrujące zmiany stawowe,
u połowy nie poddanych terapii chorych dochodzi w ciągu 3-42 lat do przewlekłego zapalenia stawów,
płyn stawowy ma charakter zapalny,
guzki podskórne lub wewnątrzkostne będące guzkami dnawymi mogą występować w obrębie uszu, okolicy stawu łokciowego, rzadko na opuszkach palców, rogówce, aorcie, rdzeniu lub nawet w obrębie czaszki,
guzki podskórne zawierają kremową treść,
gorączka, dreszcze,
zespół kanału nadgarstka,
złogi w drogach moczowych.
Przyczyną rozwoju choroby jest wysokie stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi. Dodatkowo dochodzi nadmierne spożycie takich produktów jak np. sardynki, wątróbka, przetwory mięsne, serdelki czy nerkówka, wrodzone zaburzenia metaboliczne oraz zatrucie ołowiem.

Jest wiele przyczyn, które mogą przyczynić się do rozwoju dny moczanowej, jest to np: spożywanie alkoholu, predyspozycje rodzinne, różne leki, kwasica ketonowa, uraz lub zabiegi chirurgiczne, otyłość, nadciśnienie tętnicze i choroby naczyń krwionośnych, cukrzyca, niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, nadczynność i niedoczynność przytarczyc, sarkoidoza, hemoglobinopatie, niedokrwistość złośliwa, leczenie promieniami rentgenowskimi, zespół Downa, brak flory jelitowej w wyniku stosowania 
antybiotyków.

Zmiany patologiczne są wywoływane przez kryształy moczanu sodowego w obrębie błony maziowej.

Badania laboratoryjne, które przeprowadza się dla potwierdzenia diagnozy ukazują podwyższoną liczbę komórek w płynie stawowym, w osadzie płynu stawowego stwierdza się kryształy moczanu sodowego o ujemnej dwułomności w świetle spolaryzowanym, dodatkowo kryształy moczanu sodowego można znaleźć również w stawach bez zmian chorobowych.

Niestety zajęte chorobą stawy należy unieruchomić do chwili ustąpienia ostrego stanu zapalnego. Dlatego następuje ograniczenie sprawności ruchowej chorego.

Zalecenia dietetyczne dotyczą ograniczenia w spożywaniu tłuszczów, alkoholu, sardynek, wątróbek, serdelków i nerkówki.

Do powikłań chorobowych dny moczanowej zalicza się zwiększoną podatność na różnego typu zakażenia, nefropatię związaną z hiperurykemią, nefropatię wywołaną kwasem moczowym, kamicę nerkową. Choroba może objąć zmianami zapalnymi nerwy lub rdzeń kręgowy.

W przypadku wczesnego zastosowania leczenia, objawy choroby mogą całkowicie ustąpić. Kiedy napady się powtarzają, należy obniżyć stężenie kwasu moczowego.

http://www.chorobycywilizacyjne.pl/dna-moczanowa/ 


LEK HEMEOPATYCZNY

Opis produktu

Lehning Urarthone to preparat homeopatyczny stosowany w schorzeniach reumatycznych i dnie moczanowej.

Producent:LehningDziałanie:Pobudza procesy przeciwzapalne, zmniejszając ból w ostrym i przewlekłym reumatyzmie.
Stabilizuje lub obniża poziom kwasu moczowego.
Zmniejsza ilość ataków dny moczanowej umożliwiając stosowanie mniejszej ilości leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.Opakowanie:Butelka 250 mlPrzyjmowanie:Dorośli:
2-3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej z wodą

Dzieci:
starsze: połowa dawki,
poniżej 6 roku życia pod kontrolą lekarza, nie przekraczać jednorazowej dawki 6 kropli/wodęSkład:250 ml zawiera:
Colchicum D1 0,5%
Bryonia alba T.M. 0,5%
Dulcamara T.M. 0,8%
Viscum album T.M. 1,5%
Kalium iodatum D2 0,5%
Aurum mur. natronatum D8 0,25%
Aqua silicata D2 5%
Sulfur D4 2%
Rubia T.M. 2%
Natrum salicylicum D3 5%
Betula T.M. 2%
Mercurius corrosivus D4 0,5%
Aqua destillata 63,45%
Spiritus vini 14%
Karmel 2%
Zawiera max. 24 % (V/V) etanoluWskazania:- choroba reumatyczna w ostrym i przewlekłym przebiegu
- rwa kulszowa,
- neuralgia,
- dna moczanowaPrzeciwwskazania:U dzieci poniżej 6 roku życia stosować pod kontrolą lekarza.
Nie podawać dzieciom poniżej 30 miesiąca życia.Marka produktu:lehning

http://www.strefalekow.pl/product/details/homeopatia/lehnig-urarthone-reumatyzm-i-dna-moczanowa.html 


Oto domowe sposoby leczenia dny - łagodzenie objawów i profilaktyka:

Porady ogólne:

Odpoczynek. W czasie ostrego napadu bólu należy unieruchomić chory staw i ułożyć go wysoko. Według anatomopatologów, w fazie ostrego bólu, większość pacjentów nie potrafi znieść nawet najlżejszego ucisku.

Kontrola ciśnienia. Skazie moczanowej towarzyszy nadciśnienie co tworzy błędne koło - leki obniżające ciśnienie np. środki moczopędne zwiększają poziom kwasu moczowego w organizmie. Dlatego lepsze jest zastosowanie naturalnych metod redukcji ciśnienia: ograniczenie podaży jodu, odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne. Nie wolno samodzielnie przerywać przyjmowania leków wcześniej przepisanych przez lekarza. 

Leczenie zewnętrzne:

Lodowe okłady działają kojąco i znieczulająco. Ich stosowanie jest możliwe wówczas, gdy ból po dotknięciu zajętego stawu nie jest zbyt silny. Okład z kruszonego lodu pozostawia się na chorym stawie na 10 minut, można go przykryć gąbką lub ręcznikiem i w razie potrzeby powtórzyć zabieg.

Okłady z płótna posmarowanego miodem.

Miód prosto z pasieki

Okłady ze świeżo utartego chrzanu lub liści kapusty.

Hydroterapia. Funkcje nerek można wspomóc gorącymi prysznicami. Poza tym zalecana jest gorąca kąpiel w pociętym selerze lub igliwiu sosny, jodły czy świerku albo z dodatkiem poniższych olejków eterycznych.

http://domoweleczenie.blogspot.com/2010/03/dna-moczanowa-podagra-artretyzm.html 

Naturalna woda lecznicza JÓZEF

Wskazania: stany zapalne dróg moczowych, kamica nerkowa, inne choroby urologiczne, dna moczanowa. Unikalna kompozycja minerałów zapewnia dużą skuteczność w zwalczaniu wszelkich dolegliwości urologicznych. Oczyszcza nerki.

Dawkowanie: najlepiej stosować miesięczną kurację pitną. O ile lekarz nie zaleci inaczej pić 1,5 l - 2 l dziennie po 200 - 300 ml jednorazowo, większą część do południa, mniejszą wieczorem. Nie należy spożywać świeżych owoców na pół godziny przed piciem wody. Zaleca się miesięczną przerwę pomiędzy kuracjami. Kuracja pitna powyżej miesiąca wg wskazań lekarza.

Ogólna zawartość rozpuszczonych składników 2156,6 mg/l.

Szczawa wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo - wapniowa, borowa. Rozlewana z ujęcia "Józef I odwierconego w 1921 roku.

http://wysowianka.pl/mineralne-wody-lecznicze/naturalna-woda-lecznicza-jozef,1 

Stawy

Obrzęki stawów mogą sugerować różne schorzenia. Po wysiłku fizycznym, kiedy staw nie tylko jest nieco spuchnięty, ale również boli, warto zastosować zimny okład i maści przeciwzapalne. Jeśli objawy nie miną w ciągu kilku dni, należy zgłosić się do lekarza. Ból, obrzęk i sztywność stawów mogą oznaczać reumatoidalne zapalenie stawów. Inne objawy choroby to osłabienie, zmęczenie i podwyższona temperatura. Silny ból oraz obrzęk mogą być symptomami dny moczanowej. Skóra jest wtedy zaczerwieniona i 
gorąca. Choroba dotyczy stawów rąk i stóp.

http://fitness.wp.pl/multimedia/galerie/go:5/art692.html 

DNA MOCZANOWA

ZESTAW 1-korzeń żywokostu 30g , ożanka zwyczajna 30g, ziele
świętojańskie 20g ,lisc drapacza lekarskiego 10g , wilżyna ciernista 10g
, -1 łyżkę ziół zalać 1 filiżanką wrzątku ,po 10-15 min przecedzić i
pić ciepłą w ilości 2 filiżanek dziennie ,Dla chorych na żołądek po 1/2
filiżanki dziennie . ZESTAW 2 - Po 15 g -tatarak , goryczka żółta ,
lebiodka , wilżyna ciernista ,bluszczyk kurdybanek , piołun , liść ostu
,- 1 łyżkę ziół zalać 1 filiżanką wrzątku ,po 10-15 min przecedzić i
pić ciepła w ilości 1 filiżanki rano i wieczorem .Z powodu goryczki nie
wolno podawać jej kobietą w ciąży . 

1 link do poczytania ;

http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_dna_moczanowa_podagra_hiperurykemia_cz1.html 

2 link do poczytania ;

http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_sposoby_leczenia_dny_moczanowej_cz2.html 

Leczenie zewnętrzne:

Lodowe okłady działają kojąco i znieczulająco. Ich stosowanie jest możliwe wówczas, gdy ból po dotknięciu zajętego stawu nie jest zbyt silny. Okład z kruszonego lodu pozostawia się na chorym stawie na 10 minut, można go przykryć gąbką lub ręcznikiem i w razie potrzeby powtórzyć zabieg.

Okłady z płótna posmarowanego miodem.

Miód prosto z pasieki

Okłady ze świeżo utartego chrzanu lub liści kapusty.

Hydroterapia. Funkcje nerek można wspomóc gorącymi prysznicami. Poza tym zalecana jest gorąca kąpiel w pociętym selerze lub igliwiu sosny, jodły czy świerku albo z dodatkiem poniższych olejków eterycznych.

http://domoweleczenie.blogspot.com/2010/03/dna-moczanowa-podagra-artretyzm.html 

POMOC DLA STAWÓ;

Miód

Cudowna pomoc na bóle ;

działa przeciwbólowo
regeneruje
warto o miodzie poczytać i stosować . 

Imbir

Rozgrzewa stawy [poczytaj o imbirze ]

Na apetyt i trawienie

Cynamon przyjmowany doustnie wykazuje dobroczynny wpływ na układ pokarmowy poprawia apetyt, przyspiesza trawienie i zapobiega wzdęciom. Poleca się go osobom cierpiącym na zaburzenia trawienia, anoreksję oraz wszystkim tym, którzy uskarżają się na osłabione łaknienie.

Na cukrzycę

Niektóre badania naukowe pokazują, że cynamon obniża poziom cukru we krwi, przez co może mieć zastosowanie w leczeniu cukrzycy. Efekt taki obserwuje się zarówno przy przyjmowaniu cynamonu Cejlońskiego, jak i pochodzącego z Chin, mniej szlachetnego i znacznie tańszego cynamonu Cassia. Zastosowanie odmiany Cassia w lecznictwie jest jednak ograniczone w porównaniu z cynamonem Cejlońskim, charakteryzuje się ona znacznie większą zawartością kumaryny, która w nadmiernych ilościach może prowadzić 
do uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym nerek i wątroby.

Na przeziębienie

Cynamonowi przypisuje się właściwości rozgrzewające, stąd nie bez powodu jest on jedną z podstawowych przypraw dodawanych do grzanego wina, piwa czy popularnej w Indiach masała czaj aromatycznego napoju na bazie czarnej herbaty, mleka i przypraw. Wzbogacone cynamonem potrawy warto spożywać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to jesteśmy najbardziej narażenie na przeziębienie.

Na stawy i mięśnie

Ze względu na właściwości przeciwzapalne cynamon może łagodzić dolegliwości towarzyszące zapaleniu stawów. Pozyskiwany z jego olejek wykorzystywany jest do produkcji preparatów działających rozgrzewająco i przeciwbólowo. Aby zmniejszyć bóle stawów oraz bóle i sztywność mięśni zaleca się również regularne spożywanie cynamonu. Miejmy to na względzie, zwłaszcza w okresie intensywnych treningów.

www.dieta.fit.pl 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin