scenariusz Mikołajki.doc

(84 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KL.0 Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH

 

Temat dnia: Mikołajkowe tradycje.

Cele operacyjne:

Uczeń:

·       wie na czym polega mikołajkowa tradycja,

·       czuje radość z obdarowywania upominkami i z otrzymywania upominków,

·       dodaje w zakresie 6

·       umie komunikować się w grupie,

·       wykonuje zadania według określonej kolejności,

·       śpiewa piosenkę.

 

Metody: pogadanka, dyskusja, zadaniowa, pracy we współpracy, praktycznego działania.

Formy pracy: zbiorowa jednolita, zespołowa zróżnicowana, indywidualna.

Środki dydaktyczne: tekst listu, kaseta magnetofonowa z piosenkami: "Wesoła szkoła", część 2, obrazek Mikołaja pocięty na części, instrukcja dla ucznia, rozsypanka wyrazowa, krzyżówka, podręcznik i karty pracy "Wesoła szkoła" dla kl. I, cz.2.

 

Przebieg zajęć

  1. Powitanie.
  2. Wprowadzenie do tematu –  rozwiązywanie zagadek.
    1. Przyjechała biała pani z kraju dalekiego. Piękna na niej suknia z puchu srebrzystego. Błyszczą białej pani gwiazdki na sukience. Niesie biała pani choinkę na ręce.
      (zima)
    2. Z dala, z wysoka, patrzy jedna, druga, chociaż żadna nie ma oka, z góry na nas mruga.
      (gwiazdka)
    3. Mam igieł sto tysięcy, może nawet więcej. Gdy mnie stroić mają, w pokoju stawiają.
      (choinka)
    4. zimą w słońcu wisi, przy oknie, okapie, gdy słońce przygrzeje, woda z niego kapie.
      (sopel)
    5. Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. Zgadnij kto to taki? Ja wiem, lecz nie powiem.
      (bałwan)
    6. Wieje wiatr, szczypie mróz, biało dookoła.
      Jedzie wóz, jedzie wóz bez żadnego koła.
      (sanki)
    7. Zimą, latem, na jesieni- ona zawsze się zieleni. W grudniu w naszych domach gości, przystrajają ją najmłodsi.
      (jodła)
  3. Słuchanie opowiadania n-la o mikołajkowej tradycji obdarowywania prezentami.

W grudniowe popołudnia i długie wieczory, dzieci piszą listy, a potem oczekują na przybycie świętego Mikołaja. Był on biskupem dobroci i wszystkich potrzebujących obdarzał podarkami. Mikołaj pochodził z bogatej rodziny chrześcijańskiej, która troszczyła się o ubogich. Był jedynakiem, ale wrażliwym na biedę i nieszczęście innych. Kult Mikołaja znany już z VI wieku rozszerzał się po całym świecie. Ten ukochany przez ludzi święty zmarł 6 grudnia i dlatego w tym dniu właśnie wspominamy świętego Mikołaja. A na pamiątkę jego dobroci obdarowujemy się prezentami.

 

4.    Quiz “Co wiem o świętym Mikołaju?”

·       Gdzie mieszka święty Mikołaj?

·       Kiedy obchodzi imieniny?

·       Jaki kolor jest ulubionym kolorem św. Mikołaja?

·       W czym przynosi dzieciom prezenty ?

·       Jakim pojazdem porusza się po świecie?

·       Jakie zwierzęta ciągną pojazd św. Mikołaja?

·       W jaki sposób podrzuca dzieciom prezenty?

·       Kto pomaga mu w przygotowaniu prezentów dla dzieci?

·       Skąd wie, jaki prezent pragnie otrzymać dziecko?

·       Co dostają od św. Mikołaja niegrzeczne dzieci?

·       Słuchanie wiersza pt. “Mikołaje” i określanie jego nastroju.

"Mikołaje” (Z. Beszczyńska)
już brzegiem nieba
przez dalekie kraje
w skrzypiących saniach pędzą Mikołaje
jeden ma futro od parady
drugi ma wąsy dla zabawy
jeden ma w torbie mróz i śnieg biały
drugi rodzynki i migdały
jeden ma w saniach worki cztery
drugi pogania renifery
jeden przez komin drugi ku oknu
zastuka srebrną laską o zmroku
wraz z pierwszą gwiazdką
przez śnieżne Ambaje
pędzą weseli grubi Mikołaje

 

  1. Swobodne wypowiedzi uczniów o wymarzonych upominkach od Mikołaja.
  2. Rysowanie wymarzonego prezentu. Wykonanie wspólnego listu do Mikołaja, poprzez naklejenie rysunków dzieci na dużym szarym papierze zatytułowanym „Do Św. Mikołaja”.
  3. Wykonanie Mikołajka (wycięcie kształtu Mikołaja z kartonu, wyklejenie brody watą, a ubranka kawałkami czerwonego i czarnego kartonu). Wystawka prac.
  4.  

 

  1.  

 

 

10.                        Zabawa ruchowa "Mikołaj wybiera się w podróż".
     Nauczyciel opowiada o tym jak Mikołaj wybrał się roznosić dzieciom prezenty – dzieci naśladują czynności wykonywane przez Mikołaja. Był mroźny grudniowy dzień. Mikołaj wyjrzał przez okno, a następnie zabrał się do pakowania prezentów do worka. Wrzucał je i wrzucał. Kiedy worek był już pełen, Mikołaj zaczął się ubierać: założył ciepłe buty, płaszcz, czapkę na głowę. Na koniec zarzucił worek na plecy i wyszedł z domu. Wsiadł do sań i renifery ruszyły. Najpierw biegły powoli, a potem coraz szybciej, to znów powoli, aż dotarły na miejsce.

  1. Zaśpiewanie znanej już dzieciom piosenki pt. "Mikołaje"
  2. Słuchanie nowej piosenki, którą dzieci mają się nauczyć pt. "Dziadzio Mikołaj"
  3. Próba śpiewania piosenki wspólnie z nauczycielem.
  4. Rozwiązanie zadania tekstowego: Karty pracy "Wesoła szkoła",cz.2,s.52, ćw.3.
  5. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 9 – kolorowanie Mikołaja według podanego kodu: Karty pracy "Wesoła szkoła, cz.2, s.52, ćw. 1.
  6. Zadanie pracy domowej: Karty pracy "Wesoła szkoła, cz.2, s. 51, ćw.5.
  7. Podsumowanie dnia, pochwała za aktywność, wymiana doświadczeń:
    1. Czego nauczyłeś się w dniu dzisiejszym?
    2. Co podobało ci się najbardziej?
    3. W czym miałeś problem?

Zaznaczcie na karteczkach swoje wrażenia z dzisiejszych zajęć. Pokoloruj odpowiednią minkę i umieść ją na tablicy.
Załącznik nr 6

  1. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie.

Zajęcia otwarte z udziałem
nauczycieli nauczania zintegrowanego opracowała
i przeprowadziła w dniu 2.12.2003r.
W. Adamska – Janiak

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Kochane Dzieci !

Byłem u Was, ale nikogo z Was nie zastałem. Nie mogłem czekać dłużej. Czekają na mnie inne dzieci.

Przede mną długa droga.

Zostawiłem Wam prezenty i zadania do wykonania.

Rozszyfrujcie wiadomości, które Wam zostawiłem.

Nauczcie się piosenki o Mikołaju.

Z kolorowego papieru wykonajcie Mikołaja.

Życzę dużo zdrowia i sukcesów. Pamiętajcie, aby sprawiać radość innym.

Mikołaj

Załącznik nr 3

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

·       Oblicz działania.

·       Odszukaj wyniki działań w tabelce i pokoloruj odpowiednim kolorem.

·       Odczytaj hasło utworzone z sylab.

Załącznik nr 4 (puzzle )

Mikołaja rozcinamy na części i wpisujemy sylabami hasło: "Już wkró tce świę ta."

Załącznik nr 5

Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej.

Załącznik 6

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin