PROTEKCJA CELNA NOMINALNA I EFEKTYWNA.doc

(28 KB) Pobierz
PROTEKCJA CELNA NOMINALNA I EFEKTYWNA

PROTEKCJA CELNA NOMINALNA I EFEKTYWNA

 

Efektywność protekcjonizmu zależy od:

a)      wielkości absolutnej cła

b)     wysokości cła na importowane części składowe i materiały służące do jego wykonania

 

Aby obliczyć efektywne stawki celne, należy ustalić stawki nominalne stosowane do dóbr pośrednich, surowców czy półfabrykatów, wchodzących w skład wyrobu gotowego.

Ø      Jeżeli stawki celne na półprodukty są niższe od stawek dotyczących wyrobu gotowego, to efektywna stawka celna jest wyższa od stawki nominalnej ujętej w taryfie, i odwrotnie.

 

Protekcjonizm efektywny przewyższa rozmiary normalnego (dlatego stosunkowo niewysokie stawki nominalne spełniają rolę ceł prohibicyjnych).

 

Różnica pomiędzy stawkami nominalnymi i efektywnymi jest wyższa w krajach, w których surowce i półfabrykaty wchodzące do produkcji gotowej objęte są niskimi cłami lub w ogóle importowane są bez cła (sytuacja ma miejsce w handlu zagranicznym krajów wysoko rozwiniętych z rozwijającymi się).

 

Metoda obliczania efektywnych stawek celnych:

 

Z = (t-Σms) / v

 

gdzie:

Z – efektywna stawka celna

t – nominalna stawka celna na produkcję gotową,

s – nominalna stawka celna na surowce,

m i v – wskaźniki obrazujące udział wartości surowców w cenie towaru (m) i udział wartości  dodanej w procesie produkcji (v)

 

Wysokości ceł na towary znajdujące się w różnych stadiach przetwarzania są wzajemnie uzależnione i powiązane między sobą. Prawidłowa ocena wysokości ochrony celnej towaru o wysokim stopniu przetworzenia nie może być dokonana bez uwzględnienia ceł, którymi objęte są surowce, półfabrykaty i inne części składowe towaru.

WYSOKOŚĆ TARYF CELNYCH WZRASTA WRAZ ZE WZROSTEM PRZETWORZENIA TOWARU.

 

Negatywne działanie efektywnego protekcjonizmu celnego WE odczuwają kraje rozwijające się – obniża wartość eksportu tych krajów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin