NARZĄDY POMOCNICZE MIĘŚNI, RODZAJE SKURCZÓW i RODZAJE MIĘŚNI.docx

(14 KB) Pobierz

NARZĄDY  POMOCNICZE MIĘŚNI

 

v      KALETKI – zmniejszają tarcie, narząd pomocniczy, zewn. uwypuklenia torebki stawowej. Zbudowane są z zewn. warstwy włóknistej i wewn. warstwy maziowej. Umożliwiają ślizganie pomiędzy: *kością a skórą, *kością a ścięgnem, *ścięgnem a torebką stawową, *ścięgnem a ścięgnem.

 

v      BLOCZKI - *kostne

                  *chrzęstne

                  *więzadłowe – służą do zmiany kierunku przebiegu ścięgna, mogą służyć jako punkt podparcia                   

dźwigni na ścięgna mięśni.

 

v      TROCZKI – są to silne, krótkie wiązki ścięgniste przytrzymujące ścięgna mięśni do kości. Występują w miejscu gdzie ścięgno zmienia kierunek swojego przebiegu.

 

v      TRZESZCZKI – niewielkie kostki wrośnięte w ścięgna mięśni pobliżu ich przyczepów. Występują w miejscu zwiększonego tarcia ścięgna o kość lub w miejscu zmiany kierunku przebiegu ścięgna (rzepka).

 

 

v      PACHEWKI ŚCIĘGIEN – otaczają ścięgna i zmniejszają tarcie. Zbudowane z podwójnych ścian. Najwięcej występuje w okolicy nadgarstka i stopy.

 

v      POWIĘZIE – błona łącznotkankowa; Powięź otaczająca mięsień leży na namiętnej, dlatego w ruchach mięśnia powięź nie bierze udziału. Wyróżniamy:

§         Powięzie poszczególnych mięśni

§         Powięzie dla grup mięśniowych

§         Powięzie międzymięśniowe

§         Powięź powierzchowną oka

§         Powięź głęboka.

 

 

 

RODZAJE SKURCZÓW MIĘŚNIOWYCH

v      KONCENTRYCZNY – przyczepy zbliżają się do siebie, zwiększa się grubość mięśnia, praca dynamiczna. (mięsnie brzucha przy zgięciu w przód)

 

v      EKSCENTRYCZNY – przyczepu oddalają się od siebie, mięsień wydłuża się będąc cały czas w napięciu, zmniejsza się przekrój poprzeczny mięśnia. (mięśnie pleców przy zgięciu w przód).

 

v      IZOMETRYCZNY – przyczepy nie oddalają się ani nie przybliżają do siebie, podczas skurczu następuje wzrost napięcia mięśnia, praca statyczna.

 

 

 

 

PODZIAŁ MIĘSNI

v      TONICZNE – wolno się męczą ale szybko wypoczywają, zwane są mięśniami posturalnymi, łatwo się przykurczają, w większości posiadają włokna czerwone.

 

v      FAZALNE – mają włókna szybko-kurczliwe, szybko się męczą, wolno wypoczywają, mają tendencje do osłabienia, wydłużenia, szybko ulegają zanikowi, posiadają w większości włókna białe.

 

 

v      MIESZANE – u człowieka występują mięśnie mieszane o charakterze bardziej tonicznym lub bardziej fatalnym.

 

Równowaga mięśniowo-czynnościowa między m. tonicznymi a m. fazowymi występuje tak długo, dopóki m. fazowe są w stanie przeciwdziałać tendencji do skracania przez mięśnie toniczne.

 

PODZIAŁ FUNKCYJNY MIĘSNI

v      ANTAGONISTYCZNE – działają przeciwstawnie do ruchu, przeciwnie do mięśni agonistycznych i synergistycznych. (np.zginacze kolana są antagonistyczne do prostownika kolana)

 

v      SYNERGISTYCZNE – wspomagają wykonywanie ruchu

 

v      AGONISTYCZNE – biorą udział w wykonywaniu ruchu.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin