Zadanie 10.1
Pocisk wystrzelony z karabinu miał szybkość v1 = 700 m/s. Przy wystrzale karabin został odrzucony z szybkością v2 =2 m/s. Jaki jest stosunek masy karabinu do masy pocisku?
Odp. M/m = 350
Zadanie 10.2
Kula o masie m = 10 kg, lecąca poziomo z szybkością v = 50 m/s, wpada do platformy z piaskiem, o masie M = 5 t, stojącej na torze, i grzęźnie w tym piasku. Z jaką szybkością zacznie poruszać się platforma?
Odp. vx = 0,1 m/s
Zadanie 10.3
Działko o masie M = 400 kg, stojące na lodzie, wystrzeliwuje pocisk o masie m = 5 kg pod kątem α = 60° do poziomu z szybkością V1 = 400 m/s. Jaka będzie szybkość działka w chwilę po wystrzale?
Odp. v2 = 2,5 m/s
Zadanie 10.4
Kulka o masie m = 250 g spada z wysokości h = 4 m z przyspieszeniem o wartości a = 8 m/s2. Jaki pęd będzie miała kulka tuż przed upadkiem na ziemię?
Odp. p = 2 kg *m/s
Zadanie 10.5
W którym wypadku zasięg strzału z działka będzie największy?
a) działko stoi na powierzchni bez tarcia
b) działko stoi, oparte tak, że nie może się cofnąć
c) działko porusza się z pewną prędkością do przodu
d) działko porusza się z pewną prędkością do tyłu
Zadanie 10.6
Piłkarz kopnął piłkę o masie m = 750 g, nadając jej szybkość v = 20 m/s. Jaką średnią siłą działał na piłkę, jeżeli czas zetknięcia nogi z piłką wynosił t = 0,04 s?
Zadanie 10.7
Jaką prędkość może uzyskać piłka kopnięta przez zawodnika, jeśli założyć, że siła, jaką może on działać na piłkę, zmienia się liniowo w czasie, jak pokazano na rysunku 10.1., a piłka ma masę m = 500 g?
Odp. F = 375 N
Zadanie 10.8
Spadająca pionowo w dół metalowa kulka o masie m = 250 g uderza w metalową podłogę z prędkością o wartości v = 10 m/s odbija się i podskakuje na wysokość h = 46 cm. Oblicz zmianę pędu Δp kulki.
Odp. Δp = 13,5 kg * m/s
Zadanie 10.9
Kula o masie m lecąca z szybkością v uderza w ścianę pod kątem α do pionu i odbija się od niej pod takim samym kątem bez straty szybkości. O ile zmienia się pęd Δp kulki po odbiciu?
Zadanie 10.10
Łyżwiarz o masie M = 80 kg, stojący na zamarzniętym jeziorze, rzuca kamień o masie m = 400 g poziomo w kierunku brzegu. Kamień dolatuje do brzegu odległego o s = 15 m po czasie t = l ,5 s. Zakładając, że kamień poruszał się ruchem jednostajnym, oblicz prędkość łyżwiarza po rzucie.
Odp. v = 0,05 m/s
Zadanie 10.11
Dwaj chłopcy o masach m1 = 50 kg i m2 = 39 kg stoją na łyżworolkach naprzeciwko siebie. Jeden z nich, o większej masie, rzuca w kierunku drugiego ciężarek o masie m = 1 kg z szybkością v = 10 m/s. Jaka będzie prędkość każdego z chłopców w momencie, kiedy drugi z nich złapie ciężarek?
Odp. v1 = 0,2 m/s; v2 = 0,25 m/s
Zadanie 10.12
Wózek o masie M = 200 kg porusza się ruchem jednostajnym po poziomym torze z szybkością v = 25 km/h. W pewnym momencie na wózek spada pionowo z góry kamień o masie m = 50 kg i porusza się dalej z wózkiem. Po pewnym czasie w dnie wózka otwiera się klapa, powodując wypadnięcie kamienia. Jaką szybkość będzie miał wózek po tym zdarzeniu?
a) 15 km/h b) 20 km/h
c) 25 km/h d) 30 km/h
Zadanie 10.13
Dwie łódki o jednakowych masach całkowitych, M = 500 kg każda, płyną po stojącej wodzie, zbliżając się do siebie. Kiedy łódki się mijały, z jednej przełożono kamień o masie m = 20 kg do drugiej łódki, która w wyniku tego zatrzymała się, jakie były prędkości łódek przed przełożeniem kamienia, jeżeli po tym zdarzeniu pierwsza łódka poruszała się z szybkością v= 4 m/s?
Zadanie 10.14
Na poziomym torze kolejowym stoi odkryta platforma, na której ustawiono dwa działa, jak pokazano na rysunku 10.2. Gdy działa strzelają jednocześnie, ich pociski trafiają w cele. Jeżeli lewe działo strzeli pierwsze, a po pewnym czasie wystrzeli drugie działo to:
a) obydwa działa trafią w cel,
b) tylko lewe działo trafi w cel,
c) tylko prawe działo trafi w cel,
d) żadne z dział nie trafi w cel.
Zadanie 10.15
Trzy łódki o jednakowych masach M poruszają się po stojącej wodzie z jednakowymi szybkościami v, płynąc w niewielkiej odległości jedna za drugą. W pewnym momencie ze środkowej łódki przerzucono na dwie pozostałe jednakowe ciężarki, każdy o masie m, z szybkością u względem łódek. Jakie będą szybkości łódek po przerzuceniu ciężarków?
Zadanie 10.16
Na jeziorze na łódce o długości l = 4 m j masie M = 125 kg stoi wędkarz o masie m = 75 kg. W pewnym momencie wędkarz przechodzi z jednego końca łódki na drugi. O ile przesunie się łódka względem wody?
Odp. x = 1,5 m
Zadanie 10.17
Między dwoma lekkimi wózkami o masach m1 i m2 = 4 m1 znajduje się ściśnięta sprężyna, a wózki związane są nitką (rysunek 10.3,). W jakim stosunku będą do siebie czasy t1 i t2 poruszania się wózków po przecięciu nici, jeżeli ruch wózków będzie hamowany siłami tarcia?
Zadanie 10.18
W drewniany klocek o masie M = 490 g, leżący na poziomej powierzchni, uderza kulka ołowiana o masie
m = 10 g, lecąca z szybkością v = 400 m/s, i grzęźnie w tym klocku. Jaką drogę przebędzie klocek do chwili zatrzymania, jeżeli porusza się po powierzchni o współczynniku tarcia f = 0,04?
Odp. s = 81,5 m
Zadanie 10.19
Siła o wartości F = 1 N działa na kulę o masie m = 5 kg w czasie t = 4 s. Jaką energię kinetyczną będzie miała kula po ustaniu działania siły, jeżeli jej początkowa energia kinetyczna była równa zeru?
Odp. Ek = 1,6 J
Zadanie 10.20
W skrzyni przy ścianie A leży kula, jak pokazano na rysunku 10.4. W pewnym momencie, pod wpływem krótkotrwałego działania siły na ściankę B, skrzynia zaczęła poruszać się bez tarcia z szybkością v Odległość między ściankami skrzyni wynosi l, a rozmiar kuli jest do pominięcia. Masy kuli i skrzyni są jednakowe. Kula porusza się w skrzyni także bez tarcia. Po jakim czasie kula ponownie doleci do ściany A po zderzeniu ze ścianą B, jeżeli zderzenie jest sprężyste?
Zadanie 10.21
Klin o masie M znajduje się na gładkiej, płaskiej powierzchni. Na szczycie klina o wysokości h (rysunek 10.5.) umieszczono niewielki klocek o masie m, który może zsuwać się po klinie bez tarcia. Połączenie klina z płaską powierzchnią jest wyprofilowane, aby klocek mógł się na nią łagodnie zsunąć. Z jaką szybkością v będzie poruszał się klin w chwili, gdy klocek znajdzie się już na płaskim odcinku?
Zadanie 10.22
Kamień o masie m = 500 g został rzucony ukośnie pod pewnym kątem α do poziomu. Od chwili wyrzucenia do momentu upadku wartość jego wektora pędu zmieniła się o Δp = 5 kg•m/s .Jaką maksymalną wysokość osiągnął kamień w czasie swojego lotu?
Odp. hmax = 2,55 m
Zadanie 10.23
Dwaj rowerzyści, o jednakowych masach m = 80 kg wraz z rowerem, jechali z szybkościami v1 = 10 m/s i v2 = 12 m/s. Jaki pęd miał drugi rowerzysta w układzie odniesienia związanym z pierwszym rowerzystą?
Odp. p = 160 kg *m/s
Zadanie 10.24
Kula rzucona ukośnie rozleciała się na dwa kawałki w chwili, gdy znajdowała się w najwyższym punkcie lotu. jeden z kawałków spadł dokładnie pod miejscem rozpadnięcia się kuli. Narysuj początkowy kierunek lotu drugiego kawałka.
Zadanie 10.25
Pocisk lecący poziomo rozrywa się na dwa kawałki o jednakowych masach, których prędkości mają wartości odpowiednio v1 = 300 m/s i v2 = 400 m/s, a ich kierunki tworzą między sobą kąt α = 90°. Z jaką prędkością leciał pocisk przed rozerwaniem się?
Odp. 500 m/s
Zadanie 10.26
Granat rzucono pod pewnym kątem do poziomu. W najwyższym punkcie lotu granat rozerwał się na dwa kawałki o jednakowych masach, z których jeden wrócił po dotychczasowej trajektorii lotu do miejsca wyrzucenia. Jaki jest zasięg rzutu drugiego kawałka, jeżeli zasięg rzutu całego granatu wynosiłby S? Opory powietrza można zaniedbać.
a) 0,5 • S b) 1 • S
c) 2 • S ...
Absurdalis