Prawie ka¿d¹ religiê charakteryzuje strach przed Bogiem - wyznawcy padaj¹ przed nim na kolana, modl¹ siê i b³agaj¹ o pomoc, b³agaj¹ o przebaczenie... W dwóch religiach odnajdziemy surowego Boga, który wysy- ta dusze do nieba lub piek³a, który widzi swych wyznawców pe³nych skruchy, lêku i strachu.
Mój lud nie obawia siê swego stwórcy - nazywamy go Praojcom. Nasz Bóg, aby trzymaç siê okreœlonych pojêæ, jest kochaj¹cy, mi³osierny i wyrozumia³y. Nasz Bóg cieszy siê naszym szczêœciem, jest dumny ze swego stworzenia i wszelkich stworzonych istot - swych dzieci. Bóg chce byç dumny ze swych dzieci, dlatego uczyni³ ich dumnymi - nie chce, aby jego dzieci klêcza³y przed nim ukorzone. Bóg pragnie, aby jego dzieci postrzega³y go jak swego ojca i swoj¹ matkê.
Czy rodzice pragn¹, aby ich dzieci klêcza³y przed nimi, modli³y siê do nich i odczuwa³y przed nimi strach? Ka¿dy rodziç chce dla swego dziecka tego, co najlepsze - ka¿dy rodzic próbuje przekazaç dziecku swe doœwiadczenia, uchroniç je przed z³em i krzywd¹. Ka¿dy rodzic chce, aby jego dziecko patrzy³o mu w oczy, aby nie czu³o przed nim lêku i strachu.
Mój lud wyznaje zasada: Nie pochylamy przed Bogiem g³owy, poniewa¿ Bóg chce widzieç nas odwa¿nymi, szczerymi i dumnymi. Dlatego te¿ nigdy nie pochylamy g³owy przed wrogiem czy bogami czczonymi przez inne religie.
Bóg chce widzieç istoty, które potrafi¹ braç odpowiedzialnoœæ za w³asne czyny. Chce byç dumny z ka¿dej stworzonej istoty, chce widzieç w niej dobro. Bóg kocha równie¿ s³abych, jak ka¿dy rodzic kocha swe chorowite dziecko. Radoœci¹ wype³nia go ka¿dy, kto potrafi wytyczaç sobie cele, realizowaç powierzone mu zadanie -kto bez lêku kroczy po œcie¿kach ¿ycia.
Bóg pe³en jest mi³oœci i radoœci - mi³oœci dla ka¿dego, kto poszukuje prawdy i doœwiadczeñ, kto œwiadomy jest swych mo¿liwoœci i tkwi¹cych w nim zdolnoœci, kto pe³en ciekawoœci poznaje ¿ycie, wszystkie jego tajemnice.
Czy uwa¿asz, ¿e Bóg oczekuje od nas ukorzenia, strachu? Czy mo¿esz sobie wyobraziç, ¿e mówisz do niego: „Popatrz, czego dokona³em w swym ¿yciu. Czy jesteœ ze mnie dumny?" Czy by³byœ w stanie rozmawiaç z nim tak, jak rozmawiasz ze swym ojcem? Bóg nie chce, aby jego dzieci odczuwa³y przed nim strach, poniewa¿ nie maj¹ ku temu powodów. Bóg kocha nas wszystkich - ka¿d¹ stworzon¹ istotê. Bóg kocha i chce byç kochany, jak ka¿dy rodzic chce byç kochany przez swoje dzieci.
W³aœnie tak postrzegali Boga nasi przodkowie (zanim nie zostali schrystianizowani). Kiedy pomyœlê o wszystkich tych zagorza³ych wyznawcach wiary, przepe³nionych nieustannym lêkiem, patrz¹cych na Boga przez pryzmat strachu... Smutne, ale prawdziwe...
Pozwólmy jednak, aby nasze myœli powêdrowa³y dalej - sprawmy, aby zaczê³y kr¹¿yæ niczym orze³ wypatruj¹cy zdobyczy.
kaaalmus