Analiza obrazu Williama Blake Stworzenie swiata.txt

(2 KB) Pobierz
Analiza obrazu Williama Blakea pt. Stworzenie wiata

Jednym z najbardziej znanych obrazów, namalowanych przez Williama Blake'a (1757 - 1827), jest "Stworzenie wiata". Został on namalowany akwarelami w 1824 roku. Tytuł sugeruje tematykę, a jest niš nawišzanie do biblijnego stworzenia wiata. W tym czasie, w epoce romantyzmu, pochłonięta powstańczymi walkami Europa włanie oczekiwała na takie stworzenie nowego, lepszego ładu.

Dominantš kompozycyjnš obrazu jest postać mężczyzny, który w lekkim ukłonie pochyla ciało do przodu. Z tytułu obrazu można wnioskować, iż jest to sam Bóg w chwili dokonywania fundamentalnego dzieła stwarzania wiata. Trzyma on w wycišgniętej lewej dłoni cyrkiel, będšcy symbolem twórczych możliwoci, ródła powstania wszystkiego, co istnieje. Godnym uwagi jest również promieniujšca kula, w której znajduje się mężczyzna. Bijšce z niej wiatło, skontrastowane z ciemnym tłem, jest pozytywnym i pełnym wiary w spokojnš przyszłoć akcentem na tle ówczesnych niespokojnych czasów.

Osiš konstrukcyjnš i zarazem kluczem do odczytania dzieła Blake'a jest kontrast. Już wspomniane powyżej barwy, od jasnych w rodku aż po ciemne na zewnštrz, sš tego widocznym przykładem. Poza tym, sam Bóg namalowany jest na zasadzie kontrastu, tzn. ma głowę starca z długimi siwymi włosami, natomiast reszta ciała jest jakby młodego, silnego mężczyzny. Zostały tu połšczone w jedno życiowe dowiadczenie starca z krzepkociš mężczyzny w sile wieku. Ostatnim już kontrastem jest zestawienie dwóch greckich liter: Alfy w postaci cyrkla i Omegi, widniejšcej na okręgu. Te litery w znaczeniu przenonym stały się synonimami poczštku i końca.

Wykorzystanych na obrazie kolorów jest niewiele: czerń, czerwień i żółć. Czerń ma skojarzenia ze złem, pesymizmem, a nawet mierciš. Czerwień z kolei może mieć bardziej zróżnicowane znaczenia: krew, ogień, ale i królewskie dostojeństwo. Znaczenia te dajš się łatwo interpretować na tle wydarzeń historycznych tamtych lat. Jedynie żółć jest jakby porodku - optymistycznie wskazuje na lepsze jutro.

Tak pięknie namalowany obraz skłania do refleksji na temat ponadczasowych wartoci: dobra, zła, poczštku i końca.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin