Lampo2.doc(1).pdf

(58 KB) Pobierz
Microsoft Word - l1098.doc
EDUKACJA EUROPEJSKA W KSZTAŁCENIU ZINTEGROWANYM
Jedną z lektur omawianych w klasie trzeciej jest książka Romana Pisarskiego
,,O psie, który jeździł koleją”.
Główny bohater – Lampo podróżuje koleją i zwiedza włoskie miasta.
Jest to dobra okazja do tego, aby przybliżyć uczniom ten kraj, jego położenie,
osobliwości, zabytki oraz ciekawostki z nim związane.
A oto przykład zajęć z edukacji europejskiej przeprowadzonych w klasie
trzeciej.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: Włochy – ojczyzna Lampo
CEL OGÓLNY: Poznanie Włoch
CELE OPERACYJNE
UCZEŃ: - wskazuje terytorium Włoch na mapie fizycznej i politycznej Europy,
- potrafi określić położenie Włoch w Europie oraz wskazać państwa
sąsiadujące,
- rozpoznaje symbole narodowe: godło, flagę i hymn Włoch,
- wymienia stolicę oraz duże miasta,
- zna najważniejsze zabytki oraz ciekawostki związane z Włochami,
- potrafi powiedzieć po włosku kilka prostych słów,
- współdziała w sytuacjach zadaniowych,
- sprawnie dodaje i odejmuje sposobem pisemnym w zakresie 10 000.
METODY PRACY:
- słowne ( rozmowa kierowana, opis )
- oglądowe ( pokaz, obserwacja )
- czynne ( praktycznego działania )
- aktywne (,,Kula śniegowa”)
FORMY PRACY:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
1
Ś RODKI DYDAKTYCZNE: literatura europejska, kartoniki z działaniami
matematycznymi oraz hasłem ,,WŁOCHY”,
mapa Europy, flaga i godło Włoch, kaseta
z nagraniem hymnu włoskiego oraz piosenki
włoskiej, plątanina z włoskimi słowami,
ilustracje znanych miast włoskich oraz
znajdujących się w nich zabytków, materiały
pomocnicze.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie uczniów, wyjaśnienie sposobu oceniania pracy w trakcie zajęć.
Poprawność wykonywanych zadań oraz aktywność będzie nagradzana
gwiazdkami. Za każdą poprawną odpowiedź nauczyciel przyznaje uczniowi
żółtą gwiazdkę.
2. Wprowadzenie – wykonanie dodawania i odejmowania sposobem
pisemnym w zakresie 10 000 na przygotowanych kartonikach, następnie
ułożenie wyników w porządku rosnącym – po odwróceniu kartoników
odczytanie hasła ,,WŁOCHY”.
3. Zabawa w słówka – uczniowie poznają pięć prostych słów po włosku
( dzień dobry, do widzenia, proszę, tak, nie ) odczytując je z plątaninki.
Znaczenie włoskie i polskie danego wyrazu połączone jest dwoma końcami
nitki.
4. Wskazanie przez ucznia na mapie Europy terytorium Włoch, a następnie
kolorowanie go na indywidualnych mapkach ( MATERIAŁ
POMOCNICZY NR 1 ). Ustalenie położenia Włoch w Europie.
Odszukanie stolicy.
5. Rozmowa na temat państw sąsiadujących z Włochami, wskazywanie Francji,
Szwajcarii, Austrii i Słowenii na mapie Europy oraz ustalanie ich położenia
w stosunku do Włoch.
6. Zaprezentowanie przez nauczyciela symboli narodowych Włoch:
• flagi
• godła
• wysłuchanie hymnu.
2
7. Opisanie przez ucznia prezentowanej flagi Włoch, a następnie kolorowanie
przez wszystkich przygotowanego konturu ( MATERIAŁ POMOCNICZY
NR 2 ).
8. Wyszukiwanie przez uczniów na mapie fizycznej Europy dużych miast,
znajdujących się na terenie Włoch. Oglądanie ilustracji przedstawiających
najważniejsze zabytki prezentowanych miast, np. Krzywa Wieża w Pizie,
Koloseum w Rzymie itp.
9. Praca w dwuosobowych zespołach – rozwiązywanie krzyżówki z hasłem
,,WATYKAN” ( MATERIAŁ POMOCNICZY NR 3 ).
Ciekawostki na temat Watykanu – najmniejszego państwa na świecie,
wydzielonego z terytorium Rzymu.
10. Zabawa ruchowa przy piosence włoskiej, nagranej na kasecie. Tworzenie
za pomocą instrumentów perkusyjnych akompaniamentu do refrenu piosenki.
11. Praca indywidualna – wykreślanie z diagramu ukrytych 6 włoskich miast,
a z pozostałych liter odczytanie (rzędami poziomymi) hasła ,,ETNA”
( MATERIAŁ POMOCNICZY NR 4 ).
12. Zabawa w skojarzenia z wykorzystaniem metody ,,kuli śniegowej”.
Nauczyciel kieruje do dzieci pytanie: Z czym kojarzą ci się Włochy?
Tworzenie przez uczniów listy skojarzeń.
13. Poznanie włoskiej kuchni. Degustacja potraw, z których słyną Włosi –
pizzy oraz spaghetti.
14. Wklejanie do wcześniej przygotowanych paszportów zdobytych w czasie
zajęć gwiazdek i wyłanianie osoby z największą ich liczbą.
3
MATERIAŁ POMOCNICZY NR 1
Pokoloruj terytorium Włoch
MATERIAŁ POMOCNICZY NR 2
Pokoloruj flagę Włoch
4
222838447.001.png
MATERIAŁ POMOCNICZY NR 3
Krzyżówka z hasłem
1. Krzywa …………… w Pizie
2. Pies, który podróżował pociągiem po Włoszech
3. Co przypomina nam kształt Włoch?
4. Stolica Włoch
5. Ulubione danie Włochów
6. Wyspa należąca do Włoch
7. Druga wyspa włoska
5
222838447.002.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin