SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki
KLASA: VI
TEMAT: Liczby ujemne i ich wykorzystanie w życiu codziennym.
BAZA MERYTORYCZNA:
Uczeń:
· Zna pojęcia:
- liczby ujemnej
- liczby przeciwnej do danej
· Potrafi zaznaczać liczby całkowitej na osi liczbowej
• Umie wykonywać działania na liczbach całkowitych zgodnie z kolejnością wykonywania działań
· Potrafi porównywać liczby całkowite
CELE:
· Wie w jakich sytuacjach życia codziennego można wykorzystać liczby ujemne
· Umie przedstawić na diagramie słupkowym sytuacje opisane liczbami ujemnymi (np. ujemne temperatury, dług pieniężny)
· Umie odczytać dane z diagramu słupkowego
· Układa treść zadania tekstowego do działania dodawania i odejmowania liczb ujemnych
· Potrafi zastosować umiejętność dodawania i odejmowania liczb ujemnych do rozwiązywania zadań praktycznych
METODY: podająca, poszukująca (pogadanka, dyskusja), praktyczna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· Model termometru (wykonany z brystolu), rysunki poglądowe
ZASADY NAUCZANIA:
· zasada systematyczności (powtórzenie znanych już wiadomości)
· zasada poglądowości
TOK LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Wprowadzenie do lekcjiN: Zapiszcie temat lekcji: Liczby ujemne i ich wykorzystanie w życiu codziennym.N: Gdzie w życiu codziennym posługujemy się liczbami ujemnymi?U: Podają przykłady: temperatura, debety w banku i długi pieniężne, depresje, lata przed naszą erą.
4. Lekcja właściwa:Każdy z uczniów otrzymuję kartkę z narysowanymi na niej termometrami (załącznik 1) i musi zaznaczyć na nich podaną temperaturę. Następnie uczniowie przenoszą dane na oś liczbową, po czym porządkują termometry począwszy od tego, który wskazuje temperaturę najniższą a skończywszy na tym, który wskazuje temperaturę najwyższą.N: Liczby ujemne można również przedstawić na diagramach słupkowych. Jak należy narysować oś pionową na diagramie, aby można było na nim zaznaczyć np. ujemne temperatury:Nauczyciel podaje następujący przykład:Zanotowano w ciągu tygodnia następujące temperatury:
PN
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
NIED
2°
1°
-2°
3°
-1°
-5°
-3°
Narysujmy diagram słupkowy przedstawiający tygodniową temperaturę.Najwyższa temperatura była......................Najniższa temperatura była........................Ile dni temp. była poniżej zera, a ile powyżej?Jaka to była pora roku?ZadaniePan Kowalski 7 września ma na koncie 238 zł debetu, 8 września wpływa na jego konto wynagrodzenie za pracę w wysokości 2384 zł. Ile pieniędzy ma Pan Kowalski na koncie?Następnie nauczyciel prosi, aby uczniowie samodzielnie spróbowali zapisać treść zadania do działań:a) -21 + 14b) -46 -17c) 231+(-124)Uczniowie odczytują swoje zadania.
5. Podsumowanie lekcji:Ocena aktywności i prac uczniów na lekcjiZadanie i wyjaśnienie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń)
Załącznik 1
maksiulo