p-le dysleksja(1).doc

(25 KB) Pobierz
Polskie Towarzystwo Dysleksji

Polskie Towarzystwo Dysleksji

Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji

Oddział Terenowy nr 23

70 – 415 Szczecin al. Jedności Narodowej 42

tel.(o prefix 91) 489 17 47, 434 71 32

E – mail: ptd. Szczecin @ wp. pl;

Strona internetowa: http ://strefa l. Szkoła. Net/pt/ptd

Nr konta: PKO BP II O/Szczecin 10204809-4343-270-1

NIP 584-020-32-51 , Regon 190528140

 

 

 

                 SYMPTOMY DYSLEKSJI ROZWOJOWEJ

                  Mogące wystąpić u dziecka w wieku przedszkolnym

 

1.      Mała sprawność ruchowa w zakresie całego ciała : dziecko słabo biega, ma trudności z utrzymaniem równowagi, jest niezdarne w ruchach, źle funkcjonuje w zabawach ruchowych, z trudem uczy się jeździć na rowerku trzykołowym.

2.      Mała sprawność ruchowa rąk : trudności i niechęć do samoobsługi np. zapinania guzików, sznurowania butów, zabaw manipulacyjnych, takich jak nawlekanie korali: źle trzyma ołówek, za mocno lub słabo go naciska przy rysowaniu.

3.      Słaba koordynacja wzrokowo – ruchowa objawia się tym, że dziecku sprawia trudność budowanie z klocków, rysuje niechętnie i prymitywnie. Nie umie narysować : „koła” jako trzylatek, „kwadratu” jako czterolatek, „trójkąta” jako pięciolatek.

4.      Opóźniony rozwój lateralizacji, czyli czynnościowej asymetrii ciała, wyrażonej przez większa sprawność narządów ( ręka, noga, oko) położonych po jednej stronie ciała, najczęściej po stronie prawej. Nietypowa będzie więc leworęczność, a także oburęczność ( brak wyraźnej dominacji jednej z rąk), lateralizacja skrzyżowana, tzn. przewaga oka prawego a ręki lewej lub odwrotnie ręki prawej a oka lewego.

5.      Zaburzenia rozwoju spostrzegania wzrokowego i pamięci wzrokowej dają znać o sobie w formie : nieporadności w rysowaniu ( rysunki bogate treściowo, lecz prymitywnie w formie), trudności w składaniu obrazków pociętych na części, puzzli, wykonywaniu układanek.

6.      Opóźniony rozwój mowy, nieprawidłowa artykulacja wielu głosek, trudności z wypowiadaniem złożonych wyrazów, budowaniem wypowiedzi, zapamiętywaniem nazw, wydłużony okres posługiwania się neologizmami, zniekształcanie nazw przez używanie niewłaściwych przedrostków.

7.      Innym typowym rodzajem zaburzeń mowy są agramatyzmy, na przykład zwroty „wszyscy oprócz ja”. Trudności w wysławianiu manifestują się później brakiem płynności mówienia ( wstawianiem zastępczych słów typu „ten”, „tam”, „no więc”, dających czas na znalezienie właściwego wyrazu), kłopotami z odmianą, myleniem słów odnoszących się do bliskich zjawisk ( mówienie o śniadaniu, gdy spożywa się kolację), wadliwym szykiem zdania, a także ubezdźwięcznieniem głosek, jąkaniem, śladowym seplenieniem. Zwykle wymienione nieprawidłowości utrzymują się w bardzo dyskretnej, dostrzegalnej jedynie dla uważnego słuchacza, formie i dzięki temu nie zniekształcają komunikacji językowej dyslektyka.

 

Literatura:

M. Bogdanowicz, Dysleksja rozwojowa – symptomy, patomechanizmy, terapia pedagogiczna, „Terapia” 1997, numer specjalny.

H. Pętlewska, Czytać wbrew genom, „Wiedza i życie”, 1996, nr 6.

 

                                                                                                           Opracowanie : Alina Tomaszewska.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin