gry i zabawy ortograficzne.doc

(1453 KB) Pobierz
mgr Alina Korytkowska

1

 

mgr Alina Korytkowska

mgr Elżbieta Rydel

Szkoła Podstawowa w Turośli

 

Gry i zabawy dydaktyczne rozwijające sprawności ortograficzne uczniów w nauczaniu zintegrowanym

 

Nauczanie zintegrowane stanowi fundament dalszego kształcenia ucznia. Jeśli w klasach niższych dziecko ma rozszerzony zakres pojęć                z różnych dziedzin, rozwinie swoje myślenie i opanuje podstawowe sprawności dotyczące mówienia, czytania i pisania, wówczas możemy mieć nadzieję, że w klasach wyższych nie napotka trudności w zdobywaniu wiedzy.

Jednym z elementów kształcenia języka pisanego uczniów jest nauka ortografii, która, mimo iż zajmuje w edukacji polonistycznej dużo czasu, nastręcza  uczniom mnóstwo kłopotów.

Droga do zdobywania nawyku ortograficznego jest niezwykle długa        i żmudna, a wiedzie przez długotrwałą, systematyczną, planową i świadomą pracę nauczyciela z uczniami.

W nauczaniu ortografii nie uzyskamy pozytywnych rezultatów, jeśli nie zaktywizujemy wszystkich sfer osobowości uczniów, jako że ważnymi czynnikami, poza aktywnością intelektualną, jest pełne zaangażowanie emocjonalne, zainteresowanie, pozytywna motywacja, ambicja, codzienna radość z osiąganych sukcesów. To właśnie czynniki natury emocjonalnej           i motywacyjnej powodują, że uczeń w procesie nabywania nawyku ortograficznego staje się aktywnym podmiotem, świadomym swych celów         i dążeń.

Powyższe sformułowanie pozwala nam uświadomić sobie, jak ważne      i niezbędne jest ciągłe poszukiwanie atrakcyjnych, a przy tym coraz efektywniejszych metod nauczania ortografii. Nieocenione usługi w tym zakresie oddać mogą gry i zabawy dydaktyczne, których zalety sprawiły, że    w ostatnich latach szybko wzrastała ich ranga i znaczenie w procesie kształcenia na wszystkich szczeblach edukacji.

W trudnej sztuce nauczania ortografii należy stosować takie metody, które uwzględniałyby rozwój myślenia konkretno-obrazowego i praktyczny charakter nauki ortografii. Poziom myślenia i innych procesów poznawczych uczniów okresu wczesnoszkolnego wymaga organizowania na zajęciach działalności manipulacyjno-umysłowej z aktywnością poznawczą przy wysokim poziomie motywacji i aktywności to warunek osiągnięcia pozytywnych efektów w nauczaniu ortografii. Takie możliwości stwarza stosowanie w procesie nauczania ortografii gier i zabaw dydaktycznych.

 

Gra ortograficzna

              W grę może grać kilkoro dzieci. Zadaniem graczy jest wpisanie w tabelkę wyrazów rozpoczynających się od litery znajdującej się z boku tabeli zawierających wskazany ortogram : u, ó, ż, rz. Wartość punktowa poszczególnych ortogramów wynosi: u – 1 pkt, ó – 2 pkt, ż – 3 pkt, rz – 4 pkt. Wygrywa ten, kto uzyska największa liczbę punktów.

 

 

u

ó

ż

rz

Liczba punktów

a

arbuz

ananasów

abażur

aptekarz

10

b

 

 

 

 

 

d

 

 

 

 

 

g

 

 

 

 

 

k

 

 

 

 

 

l

 

 

 

 

 

m

 

 

 

 

 

n

 

 

 

 

 

o

 

 

 

 

 

p

 

 

 

 

 

r

 

 

 

 

 

s

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin