Mit Sławów.doc

(213 KB) Pobierz

 

Opracował Angnirr14

 

Mit Sławów

 

 

Spis rzeczy:

Pochodzenie Słowian - zarys

Zarys kultury i obyczajów słowiańskich

Państwo Samona - zarys ogólny

Słowianie a tolerancja

Krótka myśl na temat religii Słowian

Prawia - Jawia - Nawia. Trójdzielny kosmos

Swaróg - Istota Wszechrzeczy

Bóstwa Słowian

Demonologia słowiańska

Jare Gody

O śmierci w dawnej Sławii

Mały wykaz słów starosłowiańskich

 

 

Pochodzenie Słowian - zarys

Skąd przybyli Słowianie? Pytanie to nurtuje wszystkich ludzi interesujących się tym tematem. Pewnym jest to, że Słowianie pojawili się na kartach historii dopiero w VI w. Jednak niektórzy łączą Słowian z Wenedami lub Wenetami o których wspominają źródła rzymskie z I i II w. n. e. pióra Pliniusza Starszego, Klaudiusza Ptolemeusza i Tacyta. Zapoznajmy się teraz z tymi relacjami:

Pliniusz Starszy: "Niektórzy twierdzą, że ziemie te aż do rzeki Vistla zamieszkane są przez Sarmatów, Wenedów, Scirów, Hirrów"

Tacyt: "Wenetowie przejęli wiele z obyczajów Sarmatów. Przebiegają bowiem w celach łupieskich wszystkie lasy i góry znajdujące się między Peucynami a Fennami. Jednak powinni być raczej zaliczani do Germanów, ponieważ budują domy, noszą tarcze i lubią szybkie, piesze marsze. Odróżnia ich to od Sarmatów żyjących na wozie i na koniu"

Klaudiusz Ptolemeusz: "Zamieszkują Sarmację ogromne ludy: Wenedowie wzdłuż Zatoki Wenetyjskiej (...) Z mniejszych zaś ludów siedzą w Sarmacji Gytonowie koło rzeki Wistula, poniżej Wenedów (...) Bardziej ku wschodowi od wymienionych siedzą poniżej Wenedów: Galindowie, Sudinowie i Stawanowie aż do Alanów"

Ciekawym jest też to, że Jerzy Gąssowski w swej książce Dzieje i kultura dawnych Słowian pisze, iż mianem Wenden lub wendisch germanie określali ludy słowiańskie, a u Finów Słowian określało się terminem Venäjä”. Niejako potwierdzeniem słowiańskości Wenetów jest późniejsze porównanie Jordanesa (VI w.), który Słowian określa terminem Wenetowie:

"Po rzezi Herulów Ermenryk skierował oręż przeciw Wenetom, którzy chociaż pośledni żołnierze, lecz mnogością silni, zrazu próbowali stawiać opór. Cóż jednak wskóra rzesza nieotrzaskanych z rzemiosłem wojennym, kiedy i Bóg dopuszcza, i rzesza nadejdzie

Wenetowie zaś, (...) pochodząc z jednego pnia, występują dzisiaj pod trzema nazwami: Wenetów, Antów i Sklawenów

Wzdłuż ich lewego skłonu, który zwraca się w kierunku północnym, od źródeł rzeki Vistuli na niezmierzonych przestrzeniach usadowiło się ludne plemię Wenetów, którzy chociaż teraz przybierają różne miana od rodów i miejsc, w zasadzie są nazywani Sklawenami i Antami

Według tych relacji Wenetowie zamieszkiwali tereny na wschód od Wisły i jednoznacznie autor kojarzy Wenetów ze Słowianami. Według tej teorii Wenetowie z I w. to Prasłowianie, z których w późniejszym okresie powstali Sklawinowie i Antowie. Jednak teoria ta jest raczej słaba uwzględniając analizę toponimów pochodzenia prawdopodobnie wenetyjskiego. Według Godłowskiego teren na wschód od Wisły, czyli miejsce zamieszkania Wenetów (Ptolemeusz) był jądrem osadnictwa Gotów. Ujmując jednym zdaniem: trudno jest nam połączyć starożytnych Wenetów ze średniowiecznymi Słowianami.

Następną teorią jest ta, która mówi nam o wspólnocie Bałto-słowiańskiej. Teoria ta tłumaczy bliskie pokrewieństwo późniejszych Bałtów i Słowian. Według niej późniejsi Słowianie byli skrajnie południowym odłamem Bałtów, którzy po zjawieniu się na stepach nadczarnomorskich aryjskich Sarmatów, zmieszali się z nimi tworząc nowy ekspansywny etnos w postaci Słowian. Jednym z dowodów potwierdzających tą koncepcję ma być zniknięcie z historii Sarmatów kiedy pojawiają się w niej Słowianie. Następnym jest używanie przez Słowian sarmackich tamg, a także symbolika polskich herbów szlacheckich. Lecz można też przypuścić, że koczowniczy Sarmaci podbili Słowian, a następnie ulegli slawizacji.

Osobnym tematem jest koncepcja autochtoniczna (tj. dorzecze Odry i Wisły) pochodzenia Słowian. Na przykład prof. Witold Mańczak jest o tym przekonany na 100% Co ciekawe, w pierwotnym języku słowiańskim jest wiele zapożyczeń germańskich, co by wskazywało na bliskie z nimi sąsiedztwo, a to by było możliwe jedynie gdyby Słowianie mieszkali przed VI w. co najmniej po wschodniej stronie Wisły. Łącząc to z Bałtami (z którymi także językowo jesteśmy najbliżsi) wypadałoby umiejscowić Słowian – według tej teorii oczywiście – między Germanami a właśnie Bałtami. Więc może jednak nadwiślańscy Wenetowie byli Słowianami?

Są także koncepcje mówiące o wschodnim pochodzeniu Słowian (niezależnie od Bałtów), które umiejscawiają ich praojczyznę nad Dnieprem, lecz nie wolno nam zapomnieć, że Słowianie podobnie jak każdy lud Indoeuropejski przybył jeszcze dalej ze wschodu, mianowicie z Azji centralnej (gdzie istniało królestwo Poloun - porównaj Poljanie, Polanie). Być może był ostatnią falą aryjskich plemion, które przybyły do Europy. Mieliby oni dotrzeć na tereny między Wołgą a Uralem około 200 roku p. n. e. i pozostać tam przez ponad 600 lat. Po tym okresie, Słowianie wzdłuż Oki powędrowali na zachód, docierając okoł...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin