SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – LETNICH
1. TEMAT: „Przedszkolna Akademia Dobrych Manier”
2. CEL OGÓLNY:
- kształtowanie postawy dobrego zachowania się oraz szacunku wobec osób starszych.
3. METODY:
Słowna – rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa – pokaz, obserwacja,
Czynna – stawianie zadań do wykonania.
4. FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
5. CZAS REALIZACJI:
Około 30 min
6. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p.
Sytuacje edukacyjne
Zakładane efekty
(cele operacyjne)
Środki dydaktyczne
„Witam Was”[1] – powitanie piosenką
Dzieci:
- śpiewem witają nauczyciela;
- potrafią zbiorowo zaśpiewać piosenkę;
- potrafią ruchem pokazać treść piosenki;
- aktywnie włączają się w uczestnictwo w zajęciach;
„Radosne powitanie” - zabawa ruchowa (wg Weroniki Sherborne)
Dziecko:
- przez ruch uczy się świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego;
- uczy się dzielenia przestrzeni z drugim człowiekiem i nawiązywania z nim kontaktu;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach;
- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo);
- kształtuje postawę szacunku wobec drugiego człowieka.
Ćwiczenie opracowane na podstawie: Sherborne W.: „Ruch rozwijający dla dzieci” Wydawnictwo PWN, Warszawa 1999.
„W tramwaju” – zaprezentowanie przez nauczyciela dwóch obrazów ukazujących przeciwstawne postępowanie – pozytywne i negatywne.
- doskonalą swoją spostrzegawczość – potrafią dostrzec różnice między obrazami;
- na postawie obrazów potrafią rozróżnić, który z obrazów pokazuje sytuację pozytywną, a który negatywną;
Tablica z dwoma obrazami (ilustracjami do tekstu literackiego)– pierwszy pokazuje negatywne zachowanie – dziecko siedzi w tramwaju, a osoba starsza stoi obok niego i dźwiga ciężkie siatki. Drugi pokazuje sytuacje pozytywną – to starsza Pani siedzi, a młody chłopak pomaga jej w trzymaniu zakupów.
„Który to obrazek?” – wyrecytowanie przez nauczyciela wiersza dotyczącego jednego z obrazów – próby odgadnięcia przez dzieci, którego obrazu wiersz dotyczy.
- aktywnie słucha opowiadania nauczyciela;
- potrafi dostrzec różnice między obrazami;
- potrafi dopasować usłyszany tekst literacki do właściwego obrazu (ilustracji).
Tekst wiersza Czesława Janczarskiego „Babcia”[2], szablony rąk wskazujących na właściwy obrazek.
„O Jacku i jego zachowaniu” -
rozmowa dotycząca zachowania głównego bohatera wiersza.
- aktywnie włącza się w rozmowę;
- potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat;
- potrafi odnaleźć podobne sytuacje i opowiedzieć o nich w nawiązaniu do treści utworu;
- wie, co to znaczy „szanować” drugą osobę;
- wie, iż osoby starsze powinno się traktować z szacunkiem;
- wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek – oczekuje na swoją kolej wypowiedzi.
Zabawa dydaktyczno -ruchowa
„Nasze prace domowe” – dzieci naśladują ruch wykonywanych prac domowych – odkurzanie, zmywanie, ścieranie kurzu, zamiatanie, mycie okien, pranie...
- aktywnie uczestniczy w zabawie;
- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo);
- doskonali swoją spostrzegawczość;
- rozwija swoją motorykę;
- „hasło” podane przez nauczyciela potrafi zilustrować ruchem.
„Akademia Dobrych Manier” – teatrzyk samorodny przedszkolaków – inscenizacja „pozytywnego” zakończenia dla usłyszanego utworu literackiego.
- ekspresyjnie wyraża swoimi słowami lub ruchem treść utworu literackiego;
- wie jak zachowywać się wobec osób starszych;
- potrafi współpracować z grupą;
- uczestniczy w formie twórczego działania – inscenizacji.
Przedmioty, które zostaną wykorzystane przez dzieci podczas inscenizacji – np. dyski do ćwiczeń – kierownica, krzesełka – siedzenia w tramwaju itp.
„Każdy przedszkolak dobrze wie, jak zachowywać powinien się” – szablon – szkic - ukazujący pozytywne wzorce zachowania wobec starszych. Gotowe prace (pokolorowane bądź wyklejone) wieszamy w sali – tworząc przedszkolną galerię dobrych manier.
- rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni);
- rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych;
- rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej – pracuje nad starannością wykonania pracy.
- poprzez dodawanie do gotowego szkicu dodatkowych elementów kształtuje umiejętność kreatywnego myślenia.
Szablony – szkice – dla każdego dziecka -przedstawiające pozytywne wzorce zachowania wobec starszych, kredki świecowe, kredki ołówkowe, klej, papier kolorowy, itp.
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci
- potrafi wyrazić swoje emocje;
Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna)
[1]1. WITAM WAS
Wszyscy są,
Witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jestem Ja,
Jesteś Ty,
Raz, dwa i trzy.
[2] „Babcia” Czesław Janczarski
Jedzie Jacek tramwajem
Rozsiadł się wygodnie
Patrzy jak po mieście
Spacerują przechodnie
Przy Jacku stoi babcia
- Siedź sobie wnuczku drogi!
Stara babcia postoi
Choć ty młode masz nogi...
Wysiadł Jacek - a babcia
Ciężkie paczki zbiera,
Czy ktoś by z was
Pochwalił tego kawalera?
darklive