Obrobka sciaga.doc

(28 KB) Pobierz
1

1.        Na czym polega nawęglanie – polega na nasycaniu warstwy powierzchniowej stali w węgiel podczas wygrzewania obrabianego przedmiotu w ciągu określonego czasu w ośrodku zawierającym węgiel atomowy. Nawęglanie odbywa się w temperaturze 900-950C. O grubości warstwy nawęglonej, która osiąga 0,5, 2mm decyduje czas który dobiera się tak aby skład fazowy warstwy powierzchniowej odpowiadał strukturze stali eutektoidalnej.

2.        Metody nawęglania1 w ośrodkach stałych(odbywa się w proszku węgla drzewnego), w roztopionych 2 solach – (jest to zanurzanie obrabianych przedmiotów w roztopionych solach), 3 nawęglanie gazowe – (odbywa się w atmosferze tlenku węgla w temp ok. 920C), 4 nawęglanie w złożach fluidalnych (jest tworzone przez cząstki ciała stałego np. piasku, tlenku glinu) 5 nawęglanie próżniowe (nawęglanie które odbywa się pod obniżonym ciśnieniem)

3.        Obróbka cieplna po nawęglaniu - W celu poprawienia własności wytrzymałościowych stal podaje się dalszej obróbce cieplej; dąży się: - do utrzymania struktury drobnolistwowego martenzytu z węglikami w postaci ziarnistej, - zwiększenia twardości stali, - zapewnienia znacznej ciągliwości, odporności na dynamiczne działanie obciążeń.

4.        Na czym polega azotowanie – polega na nasycaniu warstwy powierzchniowej stali azotem podczas wygrzewania obrabianego przedmiotu przez określony czas w ośrodku zawierającym wolne azoty. Operacja ta jest wykonywana w temperaturze niższej od Ac1.

5.        Metody azotowania: w proszkach – jest stosowane bardzo rzadko, gazowe – odbywa się najczęściej w strumieniu zdysocjowanego amoniaku w temp 500-600C, azotowanie jonizacyjne – odbywa się w atmosferze zjonizowanego azotu w urządzeniu składającym się ze szczelnej retorty, pompy próżniowej, urządzenia dozującego gaz oraz zasilacza, azotowanie w złożach fluidalnych,

6.        Obróbka cieplna a proces azotowania – azotowanie jest stosowane do elementów ze stali węglowych i stopowych, konstrukcyjnych, narażonych podczas pracy na zużycie a także do narzędzi skrawających.

7.        wymienic technologie laserowe do produkcji cienkich blach

8.        zalety laserow

9.        Implantacja jonowa – jest procesem wprowadzenia do ciała stałego obcych dla tego ciała zjonizowanych atomów dowolnego rodzaju, dzięki dużej energii jakiej odbywają one w próżni w przyspieszającym polu elektrycznym, formującym jony w wiązkę. Grubość implantowanych jonów wynosi ok. kilku mikrometrów.

10.     Wymienić metody implantacjiplaterowanie jonowe – polega na naparowywaniu powierzchni metalu

11.     Wymienić kilka zalet i wad technologii implantacyjnych – zaletą tej technologii jest wzbogacanie dowolnych materiałów – dowolnymi składnikami, niska temperatura procesu, niezmienność kształtu, niskie zużycie energii. Wady:...

12.     Wymienić kilka zastosowań tech. Implantacyjnych - sztuczne serca, pompy do dializ  

13.     Co oznacza skrót CVD i PACVDCVD chemiczne osadzanie z fazy gazowej (polega na tworzeniu warstw węglików i azotków metali np. chromu, wanadu, tytanu), PACVD –

14.     W jaki sposób powstaje powłoka w procesie CVD – wytwarzanie warstwy metodą CVD nastepuje w szczelnym reaktorze w wyniku niejednorodnych katalizowanych chemicznie i fizycznie reakcji na powierzchni stali w temp ok. 1000C i przy cisnieniu 1*10 do 5.

15.     Co oznacza skrót PVD i jaka jest różnica między CVD. PVD – fizyczne osadzanie z fazy gazowej, polega na osadzaniu się warstw z fazy gazowej z udziałem reakcji fizycznych. Metody PVD wykorzystują zjawiska fizyczne, jak odparowanie metali albo stopów, lub rozpylanie katodowe w próżni i jonizację gazów i par metali z plazmy.

16.     Wymienić jak dzielimy metody PVD

17.     Wymienić substraty osadcze i ich powłoki - polega na sztucznie wywołanym i kierowanym procesie korozji powierzchni metalu lub stopuprzez obróbke chem. o własnosciach dialektycznych składa sie ze ewentualnego metalu podłoza i roztworu reagujacego

18.     wymienic zaley powlok jednowastwwych w stosunku do wielowarstwowych PVD

19.    zalety PVD i CVD

Metoda mechaniczna – nagniatanie oporowe, nagniatanie udarowe, natryskiwanie detonacyjne, skrawanie.

Metoda cieplno chemiczna – natryskiwanie, platerowanie, utwardzanie detonacyjne, obróbka plastyczna (na zimno i na gorąco, walcowanie, kucie)

Metody cieplne – hartowanie, odpuszczanie, wygrzewanie, nadtapianie, napawanie, natapianie, stapianie, powlekanie zanurzeniowe

Metody cieplno-chemiczne – nasycanie dyfuzyjne, zestalenie cieplno chemiczne

Metody elektrochemiczne i chemiczne – osadzanie elektrolityczne, osadzanie chemiczne, osadzanie konwersyjne, polerowanie, trawienie, zestalenie chemiczne

Metody fizyczne – zestalenie fizyczne, osadzanie fizyczne par, implantowanie jonów

   

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin