Scenariusz zajęcia -
Wykorzystanie i przystosowanie do pracy w grupie dzieci
Cele główne:
· Wzbudzanie zainteresowań obrazem i tekstem.
· Tworzenie warunków do doświadczeń językowych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka.
· Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.
Cele kierunkowe:
-doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi
ustnych na podany temat
-stosowanie przez dziecko zdobytych w toku zajęć i zabaw
umiejętności i doświadczeń
-kształtowanie procesów myślowych, mowy, słuchania i
rozumienia
-kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach
językowej, muzycznej, ruchowej,
-doskonalenie umiejętności koncentrowania się na wykonywanym zadaniu
-kształcenie umiejętności liczenia, porównywania liczebności zbiorów
-doskonalenie, spostrzegawczości, wzrokowej, wrażliwości, słuchowej, sprawności ruchowej manualnej
-rozwijanie pomysłowości i fantazji
-reagowanie na sygnały i polecenia
Cele operacyjne, dziecko:
-wypowiada się na temat ilustracji
-zna wygląd graficzny własnego imienia
-zna graficzny wgląd imienia kolegów
-wie, jak wyglądają wszystkie litery w swoim imieniu
-szybko odszukuje krzesło z własnym imieniem
- przelicza elementy zbiorów zabawek, liter
-bierze aktywny udział w zabawach
-koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu
-przestrzega zawartych umów
Formy pracy:
-indywidualna jednolita i zróżnicowana
-grupowa jednolita,
-zbiorowa
Metody:
· Podająca: językowa-wypowiedzi na temat ilustracji, komentarz słowny aktywizujący działalność dzieci
· Praktyczna: odszukiwanie imion, brakujących liter, liczenie liter, zabawek,
· Problemowa: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu
Pomoce dydaktyczne:
Koperty z imionami dzieci, napisy –nazwy zabawek, zabawka- wędka, ilustracje przedstawiające zabawki,zabawki –piłki, klocki, auta, lalki, kaseta magnetofonowa, karty pracy, ilustracje
Przebieg:
1. „Powitanie” (częściami ciała).
2.„Odszukaj swoje imię”-– imiona wszystkich dzieci są wypisane na dużym arkuszu papieru, dzieci podchodzą, odczytują i zakreślają w kółko swoje imię. Imiona dzieci, które nie są zakreślone, oznaczają nieobecność dziecka w przedszkolu.
3.„Czyja wizytówka?” – dziecko chętne losuje kartkę z imieniem i wręcz ją koledze, którego imię jest na niej napisane. Następnie ta osoba losuje karteczkę i ją odczytuje itd.
4. „Zabawki”- rozmowa na podstawie ilustracji. Wprowadzenie nowych wyrazów - nazw zabawek. Odczytywanie, odszukiwanie w ich nazwach „swoich” liter (ze swojego imienia).
5.Pociąg"- zabawa ruchowa z elementem śpiewu. (Stacje z literami alfabetu. Na stacji np.: „A” wysiada to dziecko, które w swoim imieniu ma tę literę).
6. „Król i Królowa” – ćwiczenie z literkami znajdującymi się w nazwach zabawek. (Wszystkie dzieci siedzą w kole na dywanie – nauczycielka pokazuje jedną literę. Dzieci mają za zadanie odnalezienie na swoich wizytówkach tej litery. Kto posiada w swoim imieniu tę literę zostaje Królem lub Królową)
7.Zabawa „Kto tu był?” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem podpisanych szablonów stóp. Nauczycielka wybiera losowo jedną parę a zadaniem dzieci jest odgadnąć, o kogo ślad chodzi.
8.„Zgubione literki” – każde dziecko otrzymuje kartkę, na której jest napisane jego imię, ale w zapisie brakuje jednej literki. Zadaniem dziecka jest wskazanie brakującej literki i wyszukanie jej wśród innych w kopercie.
9. „Staw"- utrwalenie wprowadzonych nazw zabawek (łowienie karteczek z napisami w kształcie ryb za pomocą wędki). Podział na grupy.
6.Zabawa muzyczno- ruchowa „Gdzie usiadłem?” –utrwalenie znajomości imion kolegów ( krzesełka ustawione w kole, na dźwięk muzyki z magnetofonu dzieci podnoszą się i chodzą w kole, na przerwę w muzyce dzieci siadają na krześle, przy którym aktualnie stały, zadaniem dziecka jest odczytanie, na czyim krześle usiadło).
7. „Jak się czułeś na zajęciu?”- podsumowanie i ewaluacja (słowna).
m.g87