Likier mleczny.doc

(35 KB) Pobierz
Likier mleczny

Likier mleczny


Proporcja na 1 litr:

 

ü      0,5 l świeżego (nie gotowanego!) mleka; najlepiej, gdy jest to mleko "wiejskie", kupione u uczciwego rolnika (może być także ta sama ilość świeżej, słodkiej śmietanki),

ü      0,5 kg cukru (najlepszy jest gruby kryształ),

ü      pół laski wanilii,

ü      jedna dobrze wymyta cytryna,

ü      0,5 l spirytusu,

ü      słój z zakrętka albo butelka o pojemności 1,5-5 l.

 

Mleko lub śmietankę wlać do słoja, wsypać cukier i mieszać tak długo, aż się rozpuści.
Dodać przekrojone wzdłuż (na 2-4 części) pół laski wanilii oraz pokrajana w plastry cytrynę, bardzo dokładnie oczyszczona z pestek (nawet tych najdrobniejszych), ale ze skórka.
Na koniec wlać spirytus, zamieszać, szczelnie zakręcić słój i postawić na słońcu (najlepiej na oknie). Słój powinien stać przez ok. 6 tygodni. Przez pierwsze 3-4 tygodnie od czasu do czasu energicznie potrząsamy naczyniem, aby napój się przemacerował. U góry słoja powinien wyklarować się likier koloru cytrynowego, o konsystencji oliwy. Ściągamy go do wąskiej, litrowej butelki (tak jak wino - cienkim wężykiem, na zasadzie lewarka) i filtrujemy przez bibułę - najlepiej na niezbyt głębokim lejku, tak by kapało kropelkami. Likier powinien być krystalicznie przejrzysty.

 

 

Likier mleczny


Skrajać cienka warstwę skórki z 4 umytych cytryn (biały podskórek odrzucić) i wrzucić do butli lub gąsiorka. Dodać cytryny pokrajane w plastry (pestki usunąć). Zasypać cukrem w ilości 0,5-1 kg, zależnie od pożądanej słodyczy. Dodać 1-2 laski wanilii lub ok. 50 kropli esencji waniliowej. Następnie dodać 1 l mleka pełnego, 0,5 l spirytusu, 0,5 l rumu białego (lub 0,25 l rumu białego i 0,5 l rumu złocistego). Naczynie zakorkować, pozostawić w cieple miejsce i codziennie kilka razy energicznie potrząsnąć, aby cukier zupełnie się rozpuścił. Po 6-9 tygodniach wyjąć z naczynia skórki, cytryny i wanilię. Do dużego lejka włożyć warstwę waty, na to - cienkie gęste płótno i likier przefiltrować. Napój będzie zupełnie czysty, a na płótnie pozostanie aromatyczny, słodki twarożek (po ścięciu się mleka), który może stanowić doskonałe nadzienie do naleśników, do przełożenia tortu lub na kruche ciasteczka. Gotowy likier (ok. 2 l) o mocy ok. 30% i smaku mlecznoirysowo - cytrynowym oraz przejrzystej barwie słomkowej wlać do butelek, zakorkować i przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Ten wyborny likier należy pić w temperaturze 10-12st.C. Zamiast wanilii można dodać 20 kropli esencji migdałowej. Na Zachodzie znane są białe emulsyjne likiery mieszane o zawartości 30% pełnego mleka, 22% cukru i mocy - 20-25%. Aby mleko w likierze się nie ścięto, dodawane są naturalne emulgatory. Nasz "Polmos" produkuje m.in. "Krem Pomarańczowy" (18%) z odtłuszczonego mleka w proszku.

 

 

Likier mleczny


Do 3-litrowego gąsiora włożyć sporą laskę wanilii (rozłupaną wzdłuż), żółtą skórkę ściętą cieniutko z 2 cytryn, wlać sok wyciśnięty z tychże cytryn, wsypać 1 kg cukru, wreszcie wlać 1 l pełnotłustego mleka i 1 l spirytusu. Zakorkować szczelnie, postawić na słońcu.
Codziennie kilka razy potrząsać mocno gąsiorem, zanim się cukier zupełnie nie rozpuści. Po rozpuszczeniu cukru dać jeszcze likierowi dobrze się wyklarować. Do dużego lejka włożyć warstwę waty, a na to gęste płótno. Likier przecedzi się zupełnie czysty, a na płótnie pozostanie aromatyczny, słodki serek, którym znakomicie można przełożyć torcik lub kruche ciastka.

 

Likier mleczny MORDWIN

 

Jest to przepis bardzo stary.
 


Kostkami cukru (50 dag) zetrzeć żółtą skórkę z 4 wyparzonych uprzednio cytryn (biały miąższ odrzucić). Cytryny pokrajać w talarki i włożyć bez pestek do gąsiora. Wrzucić też cukier otarty o cytryny. Wlać 0.5 l araku (jest to jednak trunek trudno dostępny), 0,5 l spirytusu i 1 l mleka. Kto chce mieć likier słodszy, może dodać jeszcze 0,5 kg cukru.
Zakorkować szczelnie, postawić na słońcu. Codziennie kilka razy potrząsać mocno gąsiorem, zanim się cukier zupełnie nie rozpuści. Po rozpuszczeniu cukru dać jeszcze likierowi dobrze się wyklarować. Do dużego lejka włożyć warstwę waty, a na to gęste płótno. Likier przecedzi się zupełnie czysty, a na płótnie pozostanie aromatyczny, słodki serek, którym znakomicie można przełożyć torcik lub kruche ciastka.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin