Claude Monet „Impresja – wschód słońca”.doc

(1208 KB) Pobierz

Claude Monet „Impresja – wschód słońca”

 

Opis obrazu

Od tytułu obrazu Claude’a Moneta „Impresja – wschód słońca” pochodzi nazwa kierunku w malarstwie – impresjonizmu. Dzieło, wykonane techniką olejną na płótnie, po raz pierwszy pokazane zostało na wystawie w 1874 r. Obecnie znajduje się w Muzeum Marmottan w Paryżu.

Tematem obrazu jest port w Hawrze zasnuty poranną mgłą, przez którą przebija się wschodzące słońce. Na pierwszym planie widoczne są ciemne sylwetki dwóch rybackich łodzi, wypływających na poranny połów. Jedna z łódek jest na tyle blisko, że można dostrzec siedzące w niej osoby. W oddali, na tle nieba wyrastają maszty przycumowanych okrętów oraz dźwigi portowe. Pomarańczowa kula słońca rzuca na wodę swoje odbicie. Refleksy promieni na morzu układają się zygzakiem wzdłuż linii prostej, pełniącej funkcję pionowej osi kompozycji. W wodzie odbijają się również znajdujące się w porcie statki.

Obraz ten skupia w sobie najistotniejsze cechy malarstwa impresjonistycznego – pejzaż morskiej zatoki uchwycony został bowiem w szczególnej chwili. Woda wydaje się migotać i mienić różnobarwnymi refleksami, a wschodzące słońce zaciera kontury, zanurzając krajobraz w złocistej mgle. Celem artysty nie było wierne oddanie detali, lecz utrwalenie niezwykłego oświetlenia portu o tej porze dnia. Dlatego też Monet posłużył się tu szkicową, ujednolicającą techniką. Z myślą o szybkim przeniesieniu na płótno ulotnego, wzrokowego wrażenia, kładł poszczególne plamy barwne z niespotykaną wówczas w malarstwie lekkością i swobodą. Na obrazie widoczne są ślady pędzla – zarówno na wodzie, jak i na niebie można prześledzić ruchy nakładania cienkich warstw farby. Dostrzega się pociągnięcia szarym kolorem, którym artysta zaznacza maszty oraz dźwigi portowe. Z kolei pomarańczowe smugi, oddające światło wschodzącego słońca, tworzą ostry kontrast z ciemnymi, poziomymi maźnięciami ukazującymi fale i kształt łódki z dwoma pasażerami. Technika rozmytych, zlewających się ze sobą plam barwnych pozwoliła na uzyskanie efektu niezwykłej gry świateł i kolorów. Barwy wydają się zmieniać pod wpływem światła. Dzięki temu „Impresja – wschód słońca” – obraz będący zapisem ulotnej chwili – urzeka widza swoim pięknem.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin