Wytyczne do niealimentacj.doc

(24 KB) Pobierz
Dnia

Dnia  22 maja  2002 r.    

Sygn. 2 Ds. 761/02

Komisariat Policji

w    Brzostku

 

              W załączeniu przesyłam zawiadomienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle  dot. uporczywego uchylania się od obowiązku opieki  nad mał. Arkadiuszem i Mateuszem Furmanami, w celu przeprowadzenia w tej sprawie dochodzenia o przestępstwo z art. 209 par 1 k.k.

              W toku postępowania należy przyjąć zawiadomienie o przestępstwie od pokrzywdzonej Teresy Furman, reprezentującej interesy małoletniej i przesłuchać ją w charakterze świadka z pouczeniem o  prawie do odmowy składania zeznań na podstawie art. 182 par 1 kpk.

Następnie proszę przesłuchać osoby wskazane przez pokrzywdzoną oraz inne, mogące posiadać istotne informacje w tej sprawie.

W trakcie wykonywania czynności procesowych należy dążyć do ustalenia sytuacji materialnej i rodzinnej osób uprawnionych do otrzymywania alimentów, a nadto czy zobowiązany do alimentacji Antoni Furman łoży na ich utrzymanie, lub w inny sposób partycypuje w ich utrzymaniu i wychowaniu, oraz czy w ogóle wykazuje jakiekolwiek zainteresowanie ich losem, a w szczególności sytuacją materialną.

Celem wszystkich czynności we wskazanym wyżej zakresie winno być ustalenie czy osoby co do których zobowiązany powinien przyczyniać się do ich utrzymania, w okresie kiedy tego nie czynił, narażone zostały przez to na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych w zakresie mieszkania, wyżywienia ubrania, nauki, itp., a nadto czy pokrzywdzeni korzystali  z pomocy  innych osób lub instytucji.             

              Jeżeli materiał dowodowy zebrany  w toku postępowania  stworzy podstawy do przyjęcia, że zobowiązany  mając obiektywne możliwości łożenia  na rzecz uprawnionych , uporczywie uchyla się  od tego obowiązku – należy  przedstawić  mu zarzut popełnienia przestępstwa  z art. 209 par 1 k.k. , przesłuchać w charakterze podejrzanego, wykonać czynności zmierzające do sprawdzenia zaprezentowanej linii obrony. Zebrać pełne dane osobopoznawcze  i wykonać czynności końcowe postępowania.

Oceniając  informacje podane w toku postępowania  przez zobowiązanego do alimentacji, należy  dokonać ich procesowej weryfikacji, a w przypadku pozostawania przez niego bez pracy w okresie objętym postępowaniem, należy ustalić  czy był zarejestrowany  we właściwym Urzędzie Pracy i zgłaszał się na wezwania  z tego Urzędu lub przyjmował propozycje zatrudnienia, a także czy w inny sposób czynił starania o  uzyskanie pracy zarobkowej, z czego się w tym okresie utrzymywał i na co przeznaczał uzyskiwane środki finansowe.

Ponadto należy ustalić aktualną sytuację rodzinną  i majątkową zobowiązanego, oraz stan zdrowia. Do akt sprawy należy dołączyć również  odpis  wyroku właściwego Sądu,  określającego wysokość rat alimentacyjnych należnych uprawnionym  od zobowiązanego.

              Akta zakończonego dochodzenia  należy przesłać do tut. Prokuratury w terminie jednego miesiąca licząc od daty wszczęcia postępowania.

 

                                                                                                  Prokurator

                                                                                                  Marek  Olech

Zał.: pismo ZUS

 

MO/MO

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin