zrozumieć rzymski katolicyzm.doc

(603 KB) Pobierz
Wstęp

Spis treści

PRZEDMOWA              2

WSTĘP              3

KTO JEST OSTATECZNYM AUTORYTETEM ?              4

 

37 Rzymskokatolickich Doktryn

 

ZBAWIENIE PRZEZ KOŚCIÓŁ              9

ZBAWIENIE PRZEZ DOBRE UCZYNKI              12

KOŚCIÓŁ PRZEBACZA GRZECHY              15

JEDEN PRAWDZIWY KOŚCÓŁ              17

CHRZEST ZBAWIA              20

PAPIEŻ ZASTĘPCĄ CHRYSTUSA              23

NIEOMYLNOŚĆ PAPIEŻA              26

SAKRAMENTY ZBAWIAJĄ              28

GRZECH ZUCHWAŁEJ UFNOŚCI              30

CHRZEST NIEMOWLĄT              33

ZRÓŻNICOWANIE GRZECHÓW              35

TRANSSUBSTANCJACJA              37

EUCHARYSTIA: ZACHOWANIE OD GRZECHU              40

EUCHARYSTIA: POMOC ZMARŁYM              42

MARYJA ZBAWIA              44

MARYJA: ZBAWIONA OD URODZENIA              47

MARYJA: WIECZNA DZIEWICA              49

MARYJA: ŹRÓDŁO ŚWIĘTOŚCI              51

MARYJA: ORĘDOWNICZKA              53

MARYJA: OBDAROWANA MODLITWĄ              56

MARYJA: KRÓLOWA WSZYSTKIEGO              59

MSZA              61

CZYŚCIEC              63

MODLĄC SIĘ DO ŚWIĘTYCH              65

MODLĄC SIĘ ZA ZMARŁYCH              67

POSĄGI I OBRAZY              69

BIERZMOWANIE              72

WYZNAWANIE GRZECHÓW KSIĘDZU              74

ODPUSTY              76

INTERPRETACJA BOŻEGO SŁOWA              78

KATOLICKA MODLITWA              80

POKUTA              82

CZY KATOLICY SĄ CHRZEŚCIJANAMI?              84

CZY 850 MILIONÓW KATOLIKÓW MOŻE SIĘ MYLIĆ?              86

POJEDNANIE              88

CELIBAT              90

OSTATNIE NAMASZCZENIE              92

Dodatek 1 NIEPORZĄDEK              94

Dodatek 2 ZAPROSZENIE              96

Dodatek 3 BOŻE USPRAWIEDLIWIENIE              99

Dodatek 4 WOLNY, CZY ZNIEWOLONY?              102


PRZEDMOWA

 

Zostałem ochrzczony w kościele katolickim jako niemowlę. Będąc dzieckiem przystąpiłem do Pierwszej Komunii i Bierzmowania – i co tydzień uczęszczałem na mszę i religię. Wyznawałem moje grzechy księdzu i robiłem co w mojej mocy, by przestrzegać Dziesięciorga Przykazań. W ogóle, byłem dobrym katolikiem.

 

Moja żona Shari, która odegrała znaczącą rolę w przygotowywaniu tej książki, również urodziła się i wzrastała w katolickim domu. W dodatku kształciła się w katolickich szkołach. Ona również wiernie przestrzegała wszystkich wymaganych rytuałów.

 

Pomimo całej naszej katolickiej wiedzy, żadne z nas tak naprawdę nigdy w pełni nie rozumiało nauczania katolickiego i powiązania tych nauk z Biblią Świętą. W konsekwencji ucierpiała na tym nasza katolicka wiara.

 

Wierzę całym moim sercem, że większość katolików znajduje się w tym samym położeniu. Ta książka została pomyślana, by zaradzić temu problemowi. Po przeczytaniu jej, będziesz miał pełne zrozumienie głównych doktryn kościoła katolickiego i tego jak są one powiązane z Pismem Świętym.

 

Dodatkowo poznasz wiele prawd, których nigdy przedtem nie znałeś, by być lepiej przygotowanym na dzień, kiedy staniesz przed sądem Bożym.

 

Niech cię Bóg błogosławi, gdy będziesz czytał tę książkę.

 

„Aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam Ducha mądrości i objawienia ku poznaniu jego i oświecił oczy serca waszego, abyście wiedzieli, jaka jest nadzieja, do której was powołał i jakie bogactwo chwały jest udziałem świętych w dziedzictwie jego.” Efez. 1:17-18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fragmenty Pisma Świętego zaczerpnięto z Biblii Warszawskiej Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego

Warszawa 1994

 

6

 


 


WSTĘP

 

W ostatnich latach obserwujemy jak Rzymski Katolicyzm próbuje zbratać się z tradycyjnym Protestantyzmem. Zarówno jedna, jak i druga strona, przedstawia się jako bracia i siostry w Chrystusie. Było to niespotykane jeszcze kilka lat temu, ale dzisiaj:

 

·         Kler rzymskokatolicki regularnie pojawia się w chrześcijańskiej telewizji, lansując zjednoczenie pomiędzy katolikami i protestantami.

·         Chrześcijańskie stacje radiowe nadają rzymskokatolickie programy

·         Chrześcijańskie księgarnie zamieszczają różne materiały odwołujące się do Rzymskiego-Katolicyzmu

 

Czy rzeczywiście te dwa obozy się łączą? Czy jedni i drudzy głoszą to samo posłanie? Czy jedni i drudzy trzymają się tych samych kardynalnych doktryn?

Odkrycie odpowiedzi na te pytania zapoczątkowało wyczerpujące studia nad Katechizmem Religii Katolickiej wydanym w 1994 roku. Użycie tego szczególnego katechizmu było ważne z dwóch powodów:

 

1.       Jest on oficjalnym źródłem dla rzymskokatolickiej nauki. Nikt nie może zaprzeczyć, że zawiera on nieaktualne nauczanie Kościoła Rzymskokatolickiego.

2.       Jest to pierwszy nowy katechizm opublikowany od ponad 400 lat, dlatego też mamy pewność, że czytamy bieżące nauczanie tego Kościoła, a nie to, co było czterysta lat temu.

 

W książce tej zbadamy 37 najważniejszych rzymskokatolickich doktryn. Fakty będą mówiły same za siebie.

Nie prezentujemy tu osobistych opinii i filozofii. Są to wyłącznie deklaracje prawdziwej rzymsko-katolickiej nauki, jak również porównanie jej z nauką znajdującą się w Biblii. Należy samodzielnie wyciągnąć wnioski i podjąć właściwą decyzję.

W książce tej nie ma osądzania ani potępienia. Jej wyłącznym celem jest pomoc w lepszym zrozumieniu katolickiej doktryny, tak by być przygotowanym, kiedy staniemy przed Bogiem na sądzie, jako że wszyscy będziemy osądzeni:

 

„A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd.” Hebr. 9:27

 

Mam rozdarte serce na myśl o tych wszystkich, którzy usłyszą Jezusa obwieszczającego tego dnia następujące słowa:

 

„A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie.” Mat. 7:23

 

Biblia ujawnia, że Pan będzie obwieszczać te znaczące słowa wielu religijnym ludziom. Wiedząc o tym, istotne jest, by ślepo nie podążać za kimkolwiek. Poznaj te rzymskokatolickie doktryny tak, byś mógł z ufnością stanąć przed Bogiem.

 

Kieruję szczerą modlitwę do Boga za wszystkich tych, którzy będą czytać tę książkę, by odsłonił Swoją prawdę w ich sercach i umysłach. Niech was Bóg błogosławi.


KTO JEST OSTATECZNYM AUTORYTETEM?

 

Zanim zaczniemy badać określone rzymsko-katolickie doktryny, trzeba ustalić, kto będzie najwyższym autorytetem. Lecz oto napotykamy na pierwszą rozbieżność. Biblia utrzymuje, że to ona jest jedynym i ostatecznym autorytetem, podczas gdy katolicyzm naucza, że istnieją trzy najwyższe autorytety. Katechizm Religii Katolickiej z 1994 r. twierdzi:

 

„Jasne więc jest, że święta Tradycja, Pismo Święte i Urząd Nauczycielski Kościoła, wedle najmądrzejszego postanowienia Bożego, tak ściśle ze sobą się łączą i zespalają, że jedno bez pozostałych nie może istnieć, a wszystkie te czynniki razem, każdy na swój sposób, pod natchnieniem jednego Ducha Świętego przyczyniają się skutecznie do zbawienia dusz.” (# 95)

 

Zgodnie z tym fragmentem, Pismo Święte, tradycja kościelna (nauczana i przekazywana przez wieki) i Magisterium (dające wykładnie co do autentyczności interpretacji Słowa Bożego) są równe co do znaczenia (zob. także # 82)

Zgodnie z katolicką nauką, tradycja kościelna i magisterium są takie same jak Słowo Boga, jak Pismo Święte.

 

„Pismo Święte jest mową Bożą, utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego na piśmie. Święta tradycja - Słowo Boże przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom przekazuje w całości ich następcom, by oświecili Duchem Prawdy, wiernie je w swym nauczaniu zachowywali, wyjaśniali i rozpowszechniali”. (# 81)

 

Oczywistym pytaniem jest, co się stanie, gdy te trzy „najwyższe autorytety” nie zgodzą się ze sobą? Katechizm daje taką oto odpowiedź:

 

„Zadanie autentycznej interpretacji Słowa Bożego, spisanego czy przekazanego przez Tradycję, powierzone zostało samemu tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła, który autorytatywnie działa w imieniu Jezusa Chrystusa, to znaczy biskupom w komunii z następcą Piotra, Biskupem Rzymu.” (# 85)

 

Odnotować należy, że kiedy katechizm wyjaśnia, że zadanie autentycznej interpretacji Słowa Bożego zostało powierzone „kościołowi”, to odnosi się wyłącznie do Kościoła Rzymskokatolickiego. Tak jest w przypadku całego katechizmu. Słowo „kościół” zawsze odnosi się do Kościoła Rzymskokatolickiego.

 

Katechizm powtarza tę samą naukę używając różnych słów:

 

„Albowiem wszystko to, co dotyczy sposobu interpretowania Pisma Świętego, podlega ostatecznie osądowi kościoła, który ma od Boga polecenie i posłannictwo strzeżenia i wyjaśniania słowa Bożego.” (# 119)

 

A zatem z tego wynika, że jedynym najwyższym autorytetem nie jest Biblia, ale powszechne nauczanie kościoła katolickiego, ponieważ tylko ono jako jedyne ma kompetencje, aby dawać „autentyczną interpretację” Bożego Słowa.


Czy Biblia jest z tym zgodna?

 

Jeśli Biblia, tradycja i nauczanie kościoła katolickiego jest całością, to faktycznie, Słowo Boże, a więc Biblia będzie zgodna z tym nauczaniem. Niestety, tak nie jest. Tak naprawdę, to katolicyzm całkowicie jest sprzeczny z prawdą. Bóg oznajmia w Biblii, że Jego pisane Słowo zawsze było i jest doskonałe:

 

„Prawda jest treścią słowa twego i na wieki trwa sprawiedliwy wyrok.” Psalm 119:160

 

„Słowa Pańskie są słowami czystymi, srebrem przetopionym, odłączonym od ziemi, siedmiokroć oczyszczonym. Ty, Panie, będziesz ich strzegł. Zachowaj nas od tego rodu na wieki.” Psalm 12:7-8

 

Biblia odważnie oznajmia, że jest jedynym i ostatecznym autorytetem:

 

„Poświęć ich w prawdzie twojej; słowo twoje jest prawdą.” Jan 17:17

 

W księdze Objawienia, Bóg ostrzega przed manipulowaniem Jego spisanymi słowami:

 

„Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: jeśli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze. A jeśli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze.” Obj. 22:18-19

 

Apostoł Paweł radzi czytelnikom Biblii, jak powinni reagować na tych, co nauczają nauk przeciwnych spisanemu Bożemu Słowu.

 

„A proszę was bracia, abyście się strzegli tych, którzy wzniecają spory i zgorszenia wbrew nauce, którą przyjęliście; unikajcie ich. Tacy bowiem nie służą Panu naszemu, Chrystusowi, ale własnemu brzuchowi i przez piękne a pochlebne słowa zwodzą serca prostaczków.” Rzym.16:17-18

 

Paweł upomina prawdziwie wierzących, aby unikać każdego, kto naucza doktryn przeciwnych Biblii. Ujawnia również konsekwencje, jakie spowoduje zawierzenie takim fałszywym naukom:

 

„Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty!” Gal. 1:8

 

Zaraz potem Paweł powtarza:

 

„Jak powiedzieliśmy przedtem, tak teraz znowu mówię: jeśli wam ktoś zwiastuje ewangelię odmienną od tej, którą przyjęliście, niech będzie przeklęty!” Gal 1:9

 

A zatem, kiedy katolicka doktryna zaprzecza Bożemu Słowu, ci którzy są po przeciwnej stronie Pisma Świętego, będą „przeklęci.”

 

Autor przypowieści daje takie samo surowe ostrzeżenie każdemu, kto ośmieli się zmieniać Słowo Boże:

 

„Każde słowo Pana jest prawdziwe. On jest tarczą dla tych, którzy mu ufają. Nie dodawaj nic do jego słów, aby cię nie zganił i nie uznał za kłamcę” Przyp. 30:5-6

 

Słowo Boże jest wieczne

 

Bóg ogłasza, że jego Słowo zostało napisane raz i na wieczność:

 

„Panie, słowo twoje trwa na wieki, niewzruszone jak Niebiosa.” Psalm 119:89

 

„Ale słowo Pana trwa na wieki...” 1Piotr 1:25

 

„...słowo Boga naszego trwa na wieki.” Iza. 40:8

 

„Jako odrodzeni nie z nasienia skazitelnego, ale nieskazitelnego, przez Słowo Boże, które żyje i trwa.” 1 Piotr 1:23

 

Boże Słowo jest doskonałe

 

Słowo Boże nie może ulec zmianie, ponieważ jest doskonałe.

 

„Zakon Pana jest doskonały, pokrzepia duszę...” Psalm 19:8

 

Katolicyzm twierdzi, że tylko przywódcy kościoła katolickiego mogą właściwie interpretować Słowo Boże, ale Biblia mówi coś innego:

 

„... wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym.”
2 Piotr 1:20-21

 

Czy Bóg chce, by ludzie czerpali jego naukę ... od księdza – czy też z Biblii?

 

„Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości.” 2Tym. 3:16

 

Paweł nie robi w tym miejscu aluzji do magisterium kościoła, czy kościelnej tradycji, ponieważ w poprzednim wersecie czytamy:

 

„I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma Święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa.” 2Tym. 3:15

 

Kiedy Paweł pisał te słowa kościół katolicki jeszcze wtedy nie istniał, więc nie mogło to odnosić się do nauczania katolickiego.

 

 

Czy Bóg pozbawił się swojego autorytetu?

 

Ponieważ te i setki innych biblijnych wersetów są jasne i zrozumiałe, Bóg nigdy nie dał nikomu autorytetu do dodawania lub zmieniania Jego Słowa. Ono jest doskonałe i kompletne, tak jak On je napisał.

 

Jedno z pierwszych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć jest takie: „Czy Bóg narusza całe Pismo (jakkolwiek nigdy tego nie zrobił), dając papieżowi i kościołowi katolickiemu prawo do zmiany Jego Słowa?”

 

Faryzeusze

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin