Jak nauczyć się słuchać.doc

(24 KB) Pobierz

Jak się nauczyć słuchać?

Komunikacja to podstawa każdego związku. Zrozumienie potrzeb drugiej osoby jest zawsze pierwszym krokiem przy budowaniu bliższych relacji. Komunikacja działa jednak w dwie strony. Oznacza to, że nie możesz tylko wyrażać siebie, musisz nauczyć się słuchać innych. Słuchanie jest równie ważne co mówienie, jednak większość ludzi zdaje się o tym zapominać. Nie umiejąc słuchać, nigdy nie nawiążesz dobrych kontaktów z innymi, możesz świetnie przedstawiać im swoje poglądy, ale nigdy ich nimi nie zarazisz.
Żeby słuchać efektywnie, musisz koncentrować się na tym, co twój rozmówca ma na myśli. Nie jest to łatwe, często wiąże się z odgadnięciem skrywanych przez niego uczuć i rozpoznaniem sytuacji, w której się znajduje. Warto jednak podjąć ten wysiłek i wyrobić w sobie umiejętność słuchania innych. Oto co należy w tym celu zrobić:

KROK 1

Nie śpiesz się z wyrażeniem swojej opinii na słowa rozmówcy, cierpliwie poczekaj aż skończy swoją wypowiedź. Jeśli wejdziesz mu w słowo, może zgubić myśl i zapomnieć co miał do powiedzenia.

KROK 2

Usiądź wygodnie w pozycji, która nie będzie cię rozpraszać. Nie krzyżuj rąk ani nóg. Podświadomie wyrazisz w ten sposób otwartość i gotowość do słuchania.

KROK 3

Oczyść umysł z wszelkich przesądów i uprzedzeń. Nie osądzaj rozmówcy pod względem tego, co działo się z nim w przeszłości. W przeciwnym razie na starcie zamkniesz umysł na to, co ma ci do powiedzenia. Nie kieruj się tym co widzą oczy, otwórz też swój umysł.

KROK 4

Zadbaj o odpowiednią gestykulację. Okaż zachęcające gesty, dzięki którym twój rozmówca upewni się, że go rozumiesz. Nie rób niczego, co ujawniłoby twój brak zainteresowania. Możesz również używać krótkich słów potwierdzających, że słuchasz go aktywnie.

KROK 5

Odnieś się do rozmówcy. Powtórz to co powiedział, żeby upewnić się, że dobrze go zrozumiałeś. Często zdarza się, że błędnie interpretujemy to, co mówią do nas inni, jednak poprzez sformułowanie ich wypowiedzi swoimi słowami, możemy upewnić się, czy dobrze się zrozumieliśmy. Co więcej, takie zachowanie upewni rozmówcę, że naprawdę słuchałeś jego wypowiedzi.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin