KONSPEKT ZAJĘĆ
PRZEPROWADZONYCH W DNIU 12.03.2008
TEMAT BLOKU : Chcemy być zdrowi
TEMAT ZAJĘCIA: Zabawa dydaktyczna ”Pokaż co jest dla ciebie zdrowe?”
CEL ZAJĘĆ :dziecko potrafi grupować owoce , warzywa i inne produkty spożywcze , rozumie konieczność jedzenia potraw niezbędnych dla zdrowia
metody : oglądowa – pokaz, demonstracja
czynna – zadań stawianych do wykonania
słowna – objaśnienia, polecenia
formy : zajęcie z całą grupą
środki dydaktyczne ;płyta cd z piosenką „Witaminki”, owoce, warzywa, chipsy, coca-cola, emblematy do zabawy rytmicznej, 2 koszyki(czerwony i zielony), tamburyno
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Wprowadzenie
1)Słuchanie czytanego przez n-la jadłospisu na dany dzień. Zwrócenie uwagi na te produkty i dania które zawierają dużo witamin i są zdrowe
CZĘŚĆ GŁÓWNA
2) Zabawa dydaktyczna ”Pokaż co jest dla ciebie zdrowe”.
N-l objaśnia dzieciom na czym polega zabawa.
- położyłam na stoliku różne produkty. Chcę żebyście teraz powiedzieli co się na nim znajduje.
Podnoszę kolejno każdy produkt i pytam – co to jest?
- a teraz zapraszam do stolika dwoje dzieci, wyjaśniam ,że z jednej strony stołu będziemy układać owoce, a z drugiej warzywa.
Dzieci parami kolejno podchodzą do stołu i układają produkty na wyznaczone miejsca.
- na stoliku zostały nam 3 rzeczy, czy to są owoce , lub warzywa(nie), a czy te produkty są zdrowe (nie)
3) zabawa rytmiczna w oparciu o piosenkę „Witaminki”-
- teraz każde z was otrzyma swój znaczek i będziemy się bawić przy piosence .Naśladujcie co robię.
Podczas tańczenia zwrotek piosenki dzieci biorą się pod boki i przytupują nogami. Na refren podskakują i wskazują na chłopca i dziewczynkę, obracają się, na słowa ”zjadają witaminki”- pokazują to gestem.
4) Zakończenie zajęcia : pochwalenie za udział w zabawie, wskazanie tych dzieci które najlepiej odpowiadały, nagrodzenie odznakami „witaminkami”
2
monika75107