Konspekt zajęcia otwartego z rodzicami hospitowanego przez Dyrekcję w dniu 27.04.2009.doc

(37 KB) Pobierz

 

Konspekt zajęcia hospitowanego w dniu 27.04.2009

 

Temat zajęcia: Wiosna w naszej sali- zabawy integracyjne pobudzające  do aktywności twórczej z udziałem rodziców .

Cele w odniesieniu do dzieci:

Kształtowanie więzi z rodzicami i przedszkolem, rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji ,tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej, pobudzanie wyobraźni dziecka, wyrabianie umiejętności współpracy w grupie i w zespołach podczas zabaw ruchowych, integracyjnych oraz w trakcie wspólnego wykonywania zadań

Cele w odniesieniu do rodziców: 

Tworzenie warunków do bezpośredniej obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśniczej, wspomaganie rozwoju dziecka w pokonywaniu napotkanych trudności, możliwość ujednolicenia oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych; dom- przedszkole

Metody: słowna- wypowiedzi , piosenka, objaśnienia

                 czynna- zadań stawianych do wykonania, zabawy ruchowe

                oglądowa- obserwacja, pokaz

Formy: praca z całą grupą, indywidualna, zespołowa

Środki dydaktyczne :lalka „Mała Wiosna”, pudełko kartonowe, kwiatki z papieru w czterech kolorach, płyta CD Czterolatki, , markery, mazaki, kartki z bloku technicznego, pastele,  nożyczki, 2 wazony z papieru, „czarodziejskie okulary”,  pieczątki dla uczestników zajęcia(zakończenie zajęcia)

Przebieg

1)      Wstęp

- N-l: Witam serdecznie Panią Dyrektor i rodziców. Chcę , aby te dzisiejsze zajęcia pokazały państwu jak maluchy potrafią się wspaniale razem bawić i śpiewać piosenki.

Teraz n-l przedstawia główną postać zabawy: Małą Wiosnę.

- Dzień dobry, nazywam się Mała Wiosna, przyszłam dzisiaj do was kochane dzieci, żeby was poznać i pobawić się z wami.

Widzę , że są z wami również wasi rodzice ; Dzień dobryJ

Zabawa  integracyjna :”Powiedz swoje imię”, 

- A teraz bardzo chciałabym poznać wasze imiona. Proponuję aby dzieci i rodzice zrobili wspólnie duże koło na dywanie. Będę wędrowała wśród was  z rąk do rąk, każdy z was niech powie jak ma na imię i co lubi najbardziej (może to być coś do jedzenia, zabawka itp.)

- Może zacznę pierwsza; Nazywam się Mała Wiosna i bardzo lubię kwiatki . Teraz kolej na osobę obok. Każdy się przedstawia (rodzice i dzieci)a na końcu n-l .

Zabawa  integracyjna„Wesołe powitanie”

- N-l : A teraz wraz z Małą Wiosną proponuję wszystkim zabawę  z muzyką. Zabawa polega na tym , że wszyscy uczestnicy poruszają się swobodnie w rytm muzyki, na pauzę n-l mówi „witają się nasze…” wymieniając dowolne części ciała.

Mała Wiosna wraz z n-lem biją brawo dla wszystkich uczestników.

 

2)      Część główna

Zabawa dydaktyczna „ wianki z kwiatów

- N-l ; Mała Wiosna przygotowała dla was skrzynkę kolorowych kwiatów i teraz

zaprasza dzieci i rodziców do wylosowania po jednym kwiatku. Gdy wszyscy już otrzymają kwiatki , podniosą  je do góry i powiedzą kolejno od mojej prawej strony jaki maja kolor.

- kto ma taki kolor jak ja?

- gdzie jest taki kolor w naszej sali?

A teraz upleciemy wianuszki z kwiatków dla Wiosny. Niech każdy kolor utworzy oddzielne kółeczko(rodzice i dzieci). Podczas tworzenia kół n-l włącza płytę Zabawy muzyczne 4 –latków z piosenką” Idzie do nas wiosna” . Zaprasza rodziców do zaśpiewania refrenu piosenki;

„Zielona trawa,

Zielony mech

Zielona żaba

Rech, rechu, rech”

Dzieci  zaśpiewają zwrotki a rodzice starają się zaśpiewać refren piosenki.

Mała Wiosna chwali wszystkich uczestników i zaprasza do kolejnej wspólnej zabawy

 

Zabawa „Wiosenne bukiety”

N-l rozdaje dzieciom i rodzicom zabawy podzielone na pół kartki z bloku technicznego oraz mazaki , markery i pastele. Zadanie polega na odrysowaniu swojej dłoni i pokolorowaniu jej pastelami w obrębie konturów.  Podczas kolorowania n-l przypina na tablicy dwa szablony dzbanków z brązowego kartonu. Każda „ręka „zostaje podpisana przez n-la lub rodziców. Kolejnym etapem jest wycięcie „rąk” nożyczkami. N-l rozdaje nożyczki i część dzieci która sprawnie posługuje się nimi wycina swoje prace, a pozostałym dzieciom pomagają rodzice oraz n-l.

- N-l; Wszystkie „ręce” układamy na dywanie, oglądamy i kolejno je przypniemy do wazonów na tablicy. Powstają w ten sposób dwa oryginalne bukiety z dłoniJ

●Zabawy ruchowe „Rosną szybko dzieci”, „Stonoga”- zaproszenie uczestników do wspólnego tańca i śpiewu . Podczas pierwszej zabawy rodzice uczą się od dzieci prostych form tanecznych i naśladują ruchem słowa piosenki. Podczas drugiej zabawy tworzone są dwie stonogi, które prowadzą rodzice, a dzieci trzymając się za nich tworzą ustawienie jeden za drugim.

Jeżeli rodzice i dzieci wyrażają dalszą ochotę do wspólnej zabawy n-l może zaproponować zabawę z naśladowaniem „Pada deszcz…” i „ Czarodziejskie okulary”.

             

       3)Zakończenie zajęcia

              ● Zabawa pożegnalna „Iskierka”

-N-l: Dziękuję rodzicom za mile i wesoło spędzony czas. A teraz Mała Wiosna w nagrodę odznaczy każdego z zebranych wesołą pieczątką.

  

 

        

             

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin