hazard.docx

(13 KB) Pobierz

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu jest chorobą w swej istocie postępującą i chroniczną, która nigdy nie może być uleczoną, ale może być zatrzymaną. Przed dołączeniem do Anonimowych Hazardzistów wielu uzależnionych od grania myślało o sobie, że są słabymi moralnie lub po prostu, że są bezwartościowi. Koncepcją Wspólnoty AH jest twierdzenie, że uzależnieni od hazardu to ludzie bardzo chorzy, którzy mogą zatrzymać rozwój swojej choroby. Jest to możliwe, jeśli tylko dołożą wielu starań i będą stosowali się do programu 12 kroków który odniósł tak wielki sukces w odniesieniu do tysięcy innych ludzi którzy mieli ten sam co oni problem z graniem i hazardem.

Jaka jest pierwsza rzecz którą powinien zrobić uzależniony od hazardu i grania ?

Hazardzista musi chcieć zaakceptować fakt, że jest w szponach postępującej choroby i musi pragnąć zdrowieć. Nasze doświadczenie mówi, że program AH zawsze zadziałał w stosunku do osoby, która pragnęła zaprzestać hazardu. Nie będzie nigdy pracować na rzecz osoby, która nie stanie twarzą w twarz z faktami odnoszącymi się do tej choroby.

Jak możesz stwierdzić, że jesteś uzależniony od grania i hazardu ?

Tylko Wy możecie to stwierdzić. Większość osób zwraca się do Wspólnoty AH kiedy stwierdziło, że hazard już bardzo zniszczył ich życie. Stąd w ramach AH hazardzista opisywany jest jako osoba, której granie spowodowało narastające i stałe problemy w odniesieniu, do jakiejkolwiek dziedziny czy sfery życia. Wielu członków Wspólnoty AH przeszło przez przerażające doświadczenia zanim byli w stanie przyjąć pomoc. Inne osoby przeszły przez powolne łagodne pogorszenie się stanu zdrowia lub powolny upadek, po którym przyznały się do porażki.

Jak przestać grać dzięki programowi AH ?

Dokonać tego można poprzez zmianę swych cech w ramach samego siebie i uwierzyć w podstawowe koncepcje programu 12 kroków AH. Nie ma skrótów, aby uzyskać tę wiarę i dokonać zmiany. Aby zatrzymać chorobę i zdrowieć z jednego z najbardziej pokrętnych, podstępnych i przewrotnych nałogów należy dokonać starań i wysiłku by zdobyć się na UCZCIWOŚĆ, OTWARTOŚĆ i CHĘĆ do dalszego zdrowienia. Czy świadomość dlaczego graliśmy jest ważna? Jest, ale jeśli chodzi o zaprzestanie grania wielu członów Wspólnoty przestało grać bez korzyści płynących ze świadomości, dlaczego uprawiało hazard.

Jakie są cechy osoby uzależnionej od hazardu?

1. Niezdolność i niechęć, aby zaakceptować rzeczywistość. Stąd ucieczka do świata marzeń, świata związanego z hazardem.

2. Niepewność emocjonalna. Uzależnieni od hazardu stwierdzają, że czują się emocjonalnie dobrze również wtedy, kiedy działają - grają. Nie jest rzeczą rzadką fakt gdy „działający” gracz mówi: „ Jedyne miejsce do którego czuję, że należę to było wtedy gdy siedziałem przy stoliku pokerowym. Tam właśnie czułem się bezpiecznie i wygodnie. Niewiele ode mnie żądano. Wiedziałem, że niszczę siebie samego, ale jednocześnie miałem pewne poczucie bezpieczeństwa”.

3. Niedojrzałość. Pragnienie posiadania wszystkich najlepszych rzeczy z życia bez żadnego wysiłku ze swej strony - wydaje się to wspólną cechą hazardzistów.

Wielu członków AH akceptuje fakt nieposiadania chęci do dojrzenia i stania się dorosłymi. Podświadomie czują, że mogliby uniknąć dojrzałej odpowiedzialności przez opieranie się na nadziei odwrócenia się karty i przyjścia szczęśliwego losu. Stąd ta walka by uciec od odpowiedzialności stała się podświadomą obsesją. Dlatego uzależniony od hazardu posiada olbrzymie „wewnętrzne ciśnienie” by zdobyć wielką wygraną i nagrodę i musi mieć poczucie posiadania wielkiej siły by do tego dążyć. Uzależnieni od hazardu zrobią wszystko (często wbrew sobie i przeciw innym), aby zachować wizerunek, jaki chcą pokazać innym. Ponadto istnieje teoria, że hazardziści podświadomie pragną przegrać by ukarać siebie. Jest dużo dowodów potwierdzających tę teorię.

AH - 20 PYTAŃ

1. Czy kiedykolwiek brakuje Ci czasu z powodu uprawiania hazardu?

2. Czy twoja rodzina staje się nieszczęśliwa z powodu hazardu?

3. Czy z powodu hazardu pogarsza się twoja reputacja?

4. Czy kiedykolwiek odczuwałeś wyrzuty sumienia z powodu hazardu?

5. Czy kiedykolwiek uciekasz się do hazardu w celu zdobycia pieniędzy potrzebnych do spłacenia długów lub załatwienia innych kłopotów finansowych?

6. Czy hazard obniża twoje ambicje lub wydajność w działaniu?

7. Czy po przegranej czujesz, że jak najszybciej musisz się odegrać?

8. Czy po wygranej czujesz silną potrzebę ponowienia próby kolejnej wygranej?

9. Czy często zaczynasz grać stawiając swoje ostatnie pieniądze?

10. Czy pożyczasz pieniądze na gry hazardowe?

11. Czy kiedykolwiek sprzedałeś coś w celu uzyskania pieniędzy na hazard?

12. Czy z trudem przeznaczyłbyś swoje pieniądze przeznaczone na hazard w celu zrobienia jakichś normalnych zakupów?

13. Czy hazard przesłania Ci troskę o byt Twojej rodziny?

14. Czy kiedykolwiek grasz dłużej niż wcześniej zaplanowałeś?

15. Czy hazard kiedykolwiek pozwolił Ci „zapomnieć” o kłopotach lub zmartwieniach?

16. Czy kiedykolwiek popełniłeś lub myślałeś o popełnieniu nielegalnego czynu w celu zapewnienia sobie środków na hazard?

17. Czy kiedykolwiek z powodu hazardu źle sypiasz?

18. Czy z powodu kłótni, niepowodzenia lub frustracji ogarnia Cię nagła potrzeba hazardu?

19. Czy dla uczczenia jakiegoś sukcesu idziesz sobie pograć?

20. Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że przyczyną twoich najgorszych problemów może być hazard?

źródło: http://warmus.w.interia.pl/hazard.htm

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin