GWIAZDOZBIORY.doc

(33 KB) Pobierz

21.06.2010 Poniedziałek

Przywitanie się Kosmoldków w rytm hymnu :Starym zwyczajem rączkami …itd.

Temat: GWIAZDOZBIORY

Przeczytanie wiersza: IDZIE NIEBO CIEMNĄ NOCĄ-

„Idzie Niebo ciemną nocą

Ma w fartuszku pełno gwiazd,

Gwiazdki swiecą  i migocą,

Aż wyjrzały ptaszki z gniazd

Jak wyjrzały zobaczyły

I nie chciały dalej spać

Kaprysiły ,grymasiły, żeby im po jednej dać.

Gwiazdki nie są do zabawy ,

Tożby nocka była zła!

Ej!Usłyszy kot kulawy!

Cicho bądzcie A,aaaa.aaa.”

Opwiedzenie o niebie, gwiazdach, Mlecznej drodze(jest to galaktyka składajaca się z miliardów gwiazd ,do których należy także Słońce. Nocą widzimy gołym okiem  niespełna 5000 z tych gwiazd, niektóre są nawet większe  niż nasze Słońce. Wydają się nam tak Male ponieważ są bardzo oddalone od Ziemi. Gwiazdy tworzą razem gwiazdozbiory Mały wóz, Wielki wóz .Niektóre gwiazdy daja się widzieć bez lunety np. Gwiazda Polarna. Ona pozostaje w bezruchu i jest zawsze na północy. Dawniej podróżni wykorzystywali gwiazdy do określenia kierunku podróży. Dlaczego gwiazdy mrugają? Dlatego że przechodzą przez całą  atmosferę ziemską przez ciepłe i zimne powietrze a nam się wydaje ze mrugają. W kosmosie  miedzy gwiazdami lataja niezliczone meteory lub meteorty(inna nazwa).Gdy meteor przelatuje  w pobliżu Ziemi może się zdarzyć że wpadnie w atmosferę Ziemską i spali się w niej.

[i] Meteor który spala się na niebie  nazywa się gwiazda spadajacą .Może kiedyś zdarzyło Ci się zobaczyć  nad rozgwieżdżonym niebem  długą smugę światła itd.(Załącznik 1.) Niektórzy ludzie twierdzą że  kiedy zobaczą taka gwiazdę spełni się ich życzenie .Ciekawostką dla Was  jest że i wy możecie znaleźć szczatki meteorytów a jak ? tego dowiemy się przeprowadzając doświadczenie. opowiem Wam o nim ,na razie dodam tylko ze do tego potrzebny jest deszcz(załącznik 2.).Jeszcze o zorzy polarnej …Nocą na biegunie północnym lub południowym  ukazuje się świecąca mgła jest to Zorza Polarna. Ciemnosci  trwaja  tam 6 mies. Jest  to tzw. Noc polarna .W lecie natomiast Słońce widać na biegunie nawet o 12 w nocy ,to zjawisko nazywa się dniem Polarnym.

Opwiadanie pt. JANA i GWIAZDKA(załącznik 3.)

Zabawa ruchowa: łapanie spadających gwiazdwiczenie polega na łapaniu gwiazd, które spadają z nieba. Dziecko wyobraża sobie  spadajacą gwiazdkę i  następnie podbiega do niej ,podskakuje i łapie.

 

„Świeci gwiazdka jedna ,druga, główką kręci ,oczkiem mruga,Wszystkie gwiazdki zaświeciły,wszystkie razem zatańczyły. Chodz gwiazdeczko ,chodż  gwiazdeczko zabawimy się w kółeczko.Krążą w kółko gwiazdki obie czasem nogą tupną sobie. Czasem głową pokiwają i mrugają wciąż mrugają.”

Albo:

(muzyka J.M. Jarre)

Praca plastyczna( lub 2 ,do wyboru)

Do oglądania gwiazd obserwatorzy nieba używaja przyrządów takich jak np. Teleskop lub luneta astronomiczna.  (załącznik  4)

My dzisiaj taką lunetę wykonamy.

Wykonanie lunety do oglądania  gwiazd(liczę na pomysł Marty)

Następna praca plastyczna(-do wyboru)

Przygotowany Szary papier  pomalowany na granatowo ozdabiamy gwiazdkami które wcześniej wytnie Ania ze srebrnego papieru albo okleimy je  folia aluminiową, dzieci ozdobią  przyklejając na nim gwiazdki na kształt np. Wielkiego lub Małego Wozu. Lub też  kulki z bibuły białe  zamiast gwiazdek.(Do wywieszenia  przy wejściu   na stołówkę)

 

 

 

 


[i]

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin