PIERWSZA POMOC
Biegunka i wymiotyPodczas biegunki i torsji podajemy schłodzoną przegotowana wodę do picia, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Nie podajemy natomiast herbaty, mleka ani soków owocowych, gdyż podrażniają one żołądek. Podajemy dziecku cieple posiłki. Dziecko powinno jak najwięcej odpoczywać.Jeżeli biegunka lub torsje utrzymują się 48 godzin, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
CzkawkaCzkawka zwykle mija samoczynnie i nie wymaga interwencji naszej lub lekarza, lecz jeśli jest wyjątkowo uciążliwa można ścisnąć małżowiny uszne dziecka palcem wskazującym i kciukiem lub połaskotać wnętrze nosa np. chusteczka, w celu spowodowania kichnięcia.
Zakrztuszenie się-starsze dzieci: należy uklęknąć. Dziecko kładziemy na kolanie głową w dół, a następnie uderzamy szybko, ale niezbyt mocno dłonią w plecy dziecka, miedzy łopatkami.-małe dzieci, (jeśli możesz je udźwignąć), chwyć za nogi by wisiało głową w dół, a druga ręka uderzaj niezbyt mocno w plecy.-niemowlęta i maluchy: kładziemy dziecko na ramieniu tak, aby jego głowa spoczywała na wysokości naszej klatki piersiowej. Jedna ręką przytrzymujemy głowę i ramiona dziecka, drugą lekko uderzamy w plecy dziecka.
Oparzenia słoneczneChłodzimy oparzona skórę i przykrywamy mokrym prześcieradłem. Podajemy dużo wody do picia, albo roztwór wody ze solą, aby nawodnić organizm. Miejsca oparzone łagodzimy balsamem zawierającym wyciąg z aloesu, lub inna maścią kupiona w aptece np. cynkowa. Nie przekłuwamy pęcherzy!
Oparzenia-gorącą woda, żelazkiem: nieduże powierzchnie oparzenia chłodzimy zimna bieżąca woda, rozlegle oparzenia kładziemy natychmiast pod zimna wodę, albo zanurzamy w wannie z zimna woda. Uszkodzone miejsca przykrywamy jałowym lub czystym opatrunkiem (chusteczka, prześcieradło). Rozlegle oparzenia wymagają konsultacji z lekarzem.-ust i gardła (gorąca woda): podajemy co chwile kilka łyków zimnej wody lub kostkę lodu do ssania. Wzywamy pogotowie!-oparzenia środkami chemicznymi: przez co najmniej 10 minut chore miejsce zmywamy pod zimna, bieżącą woda, następnie zdejmujemy odzież zniszczona przez substancje chemiczne. Rozlegle oparzenia wymagają konsultacji z lekarzem.-oparzenie oka: układamy głowę bokiem pod kranem, aby oko znajdowało się najniżej i trzymamy pod lekko płynącą woda co najmniej 10 minut. Jeśli dotyczy obu oczu, płuczemy na zmianę w odstępach 10 sekundowych.
Użądlenia owadówSprawdzamy czy w miejscu ukąszenia nie tkwi żądło. Jeśli tak, to wyjmujemy je pęsetką lub paznokciem zdrapując je w jednym kierunku. Skórę wokół miejsca użądlenia myjemy woda i mydłem. Osuszamy skórę i smarujemy środkiem łagodzącym ból, np. maścią hydrokortyzonowa lub przykładamy kostkę lodu. Podajemy dziecku łyżeczkę wapna w płynie (dziecku poniżej 3 lat tylko pól łyżeczki), co złagodzi reakcje alergiczna. Jeśli pojawi się duży obrzęk lub zaczerwienienie wokół użądlonego miejsca (średnica ponad 2 cm.), skonsultuj się z lekarzem.W niektórych przypadkach trzeba natychmiast zawieźć dziecko do lekarza np., gdy:-jest uczulone (ma gorączkę, nudności, osłabienie, stracił przytomność)-użądlił go szerszeń lub kilka os lub pszczół-połknął owada (użądlenie w gardło grozi uduszeniem)
Ukąszenia zwierząt-w przypadku pogryzienia dziecka przez psa, kota trzeba spłukać ranę pod bieżącą woda a następnie dokładnie umyć woda z mydłem. Przez 1 minutę staramy się nie tamować krwawienia. Następnie miejsce ugryzienia przykrywamy czystym opatrunkiem. Jeśli rana mocno krwawi, kładziemy na nią czysty opatrunek i uciskamy przez ok.10 minut. Układamy ciało tak, aby zraniona część ciała znajdowała się wyżej niż serce.Nie podajemy dziecku nic do jedzenia ani picia, przykrywamy natomiast ciepłym kocem.Spróbuj odnaleźć właściciela zwierzęcia, spisz jego dane i poproś o pokazanie świadectwa szczepienia. Jeśli zwierze nie było szczepione lub dziecko ugryzło inne zwierze (np. wiewiórka), dziecko trzeba zaszczepić. Zawieź je w tym celu do szpitala..-ugryzienie przez węża: kładziemy dziecko tak, aby miejsce ukąszenia znajdowało się wyżej niż serce. Czyścimy ranę w kierunku od ukąszenie i mocno bandażujemy.W razie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Urazy okaJeśli do oka wpadnie pyłek, rzęsa lub niewielki owad, odciągamy dziecku delikatnie dolna powiekę i każemy mu mrugać przez 10 sekund. Jeżeli ciało obce nadal pozostaje na oku, napełniamy kieliszek woda, przykładamy do oka i każemy dziecku patrzeć raz w lewo, raz w prawo. Nigdy samodzielnie nie usuwamy ciała obcego, które tkwi w źrenicy lub tęczówce. Przykrywamy w tedy oko czysta chusteczka i zgłaszamy się z dzieckiem do lekarza.
Krwotok z nosaPo pierwsze uspokój dziecko i każ mu wydmuchać nos. Następnie sadzamy dziecko na krześle, kładziemy mu na nos zimny kompres i ściskamy skrzydełka nosa palcem wskazującym i kciukiem. Następnie polecamy dziecku pochylić się do przodu i oddychać ustami. Nos ściskamy przez 10 minut. Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 10-15 minut skonsultuj się z lekarzem.
Stłuczenia twarzy lub głowyChłodzimy wilgotna chusteczka stłuczone miejsce przez 10-30 minut. Jeśli głowa jest rozcięta, potrzebne będzie prawdopodobnie szycie.Przez kilka dni obserwuj zachowanie dziecka, sprawdzaj czy nie ma zaburzeń pamięci (zadawaj mu proste pytania), nie pozwól mu zasnąć przez kilka godzin po wypadku. Jeśli dziecko jest apatyczne, wymiotuje, boli je głowa, ma podkrążone oczy wezwij pogotowie.
Rany cięte i otarciaJeżeli zranienie jest niewielkie sprawdzamy czy w ranie nie tkwi ciało obce. Jeżeli nie, dezynfekujemy woda utleniona i przykrywamy jałowym opatrunkiem.Jeżeli w ranie tkwi jakiś przedmiot trudny do usunięcia, przykrywamy ranę czysta chusteczka i zgłaszamy się do lekarza.Jeśli zranienie nastąpiło nożem (palec, ręka) na kilka sekund wkładamy zranione miejsce pod bieżącą wodę a następnie unosimy zraniona rękę do góry (na wysokość klatki piersiowej dziecka) i przykrywamy czystym opatrunkiem. Jeżeli rana mocno krwawi, należy uciskać opatrzona ranę aż krwawienie ustąpi.Umyte rany powinny mieć kontakt z powietrzem - ułatwi ono naturalne krzepniecie krwi. Nigdy nie opatrujemy ran materiałem, który zostawia włoski np. wata.
Porażenie prądemMiejsce oparzone przemywamy dużą ilością zimnej wody, w miarę możliwości przykrywamy jałowym...
karol17rp