STOPY.docx

(16 KB) Pobierz


STOPY -OBRZĘKI , OPUCHNIĘCIE


Kiedy puchną nogi 

Puchnące nogi to nie jest tylko defekt kosmetyczny, ale i sygnał, że coś złego dzieje się w organizmie. 

Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, np. stojąca czy siedząca praca, żylaki, kłopoty z nerkami, tarczycą, otyłość, reumatyzm, alergie. Najczęściej jednak nogi puchną, bo nie poświęcamy im wystarczająco dużo czasu.
Oto, co możemy dobrego dla nich zrobić:
- nosić obuwie z profilowaną wkładką
- więcej się ruszać, np. regularnie chodzić na długie spacery
- często odpoczywać z nogami uniesionymi do góry
- nosić bezuciskowe skarpetki
- unikać: obcisłej odzieży, butów na wysokim obcasie, butów wiązanych wokół kostki oraz pończoch samonośnych.

Sposoby na opuchnięte nogi 

Obrzęk to najczęściej wynik źle dobranego obuwia, zmęczenia, siedzącego trybu życia, stojącej pracy.

Opuchlizna nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz także sprawia ból. Oto sposoby, które pomogą się z nią uporać:

1. Kąpiel w roztworze z soli 
Nalej do miski ciepłej wody, wsyp 2 łyżki soli i zanurz nogi. Po 10 min wytrzyj stopy i posiedź chwilę, trzymając nogi na stołeczku.
2. Wałek z ręcznika 
Zwiń z ręcznika wałek i ułóż się na pół godziny tak, żeby mieć go pod łydkami. Z takim wałkiem możesz też spać przez całą noc.
3. Masaż rękawicą 
Masuj nogi lekko wilgotną rękawicą. Wykonuj okrężne ruchy, posuwając się od dołu do góry. 4. Żel chłodzący 
Co wieczór wcieraj w nogi żel chłodząco-łagodzący - np. na bazie mięty lub z wyciągiem z kasztanowca.
5. Strumienie wodne 
Kilka razy w tygodniu kieruj na nogi od dołu do góry naprzemienne, chłodno-ciepłe strumienie wodne

6.MOJE RADY :1] Opłukiwać nogi strumieniem zimnej wody 2] zmieniać obuwie .
3] Obrzęk limfatyczny [posiadam w innym e-mailu ]

Nogi w górę 

Podczas upałów nogi szybciej się męczą, szczególnie u osób mających problemy z krążeniem w żyłach.

Opuchnięte w kostkach nogi nie wyglądają ładnie, nie mówiąc już o dolegliwościach, jakie sprawiają. Dlatego po powrocie do domu usiądź przynajmniej na 5 minut z nogami do góry, a w ciągu dnia, jeśli tylko nadarzy się okazja, zataczaj nimi kółeczka, a przede wszystkim dużo spaceruj. Jeśli jednak opuchlizna będzie się pojawiać częściej, a skóra przybierze czerwonawy odcień, koniecznie zgłoś się do lekarza.


Jak zlikwidować obrzęki stóp


Obrzęki stóp pojawiają się najczęściej po ciężkim wyczerpującym dniu w pracy,ale nie kiedy wskazują na proces chorobowy jaki toczy się w naszym organizmie.Trzeba to koniecznie leczyć,po diagnozie u specjalisty.dodatkowo stosować kuracje naturalne

Obrzęki stóp mogą wskazywać na problemy z nerkami ,układemkrążenia,żylakami,prostatą,kłopotami z wątroba. Osoby miewające kłopoty z nawracającymi obrzękami co jakiś czas powinny przeprowadzić kuracje oczyszczającą celem wyeliminowania z organizmu złogów wody i zanieczyszczeń .

W celu oczyszczenia w warunkach domowych przeprowadzamy kuracje odwar z selera
i pietruszki.
1.1/2 średniej wielkoúci seler
2.dwie pietruszki
3.trzy szklanki wody

Seler i pietruszkę kroimy w plastry zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem w garnku emaliowanym po ugotowania warzywa zjadamy dodając odrobinę pieprzu ziołowego ,odwar przelewamy do termosu i pijemy 3 razy dziennie między posiłkami w równych częściach z tym ze ostatnią porcje pijemy nie póżniej ,jak do godz 17.,

Kuracje prowadzimy przez okres 14 dni robimy przerwć i pijemy ponownie. Kuracja usuwa kwas moczanowy ,obniża ciśnienie krwi,oczyszcza nerki korzystnie wpływa na pęcherz moczowy.

Wskazana dla osób pracujących w handlu .co jakiś czas warto zrobić sobie taka kuracje tym bardziej ,że jest to bardzo prosta i tania a bardzo skuteczna.

Balsam na bolące nogi 

1.5 łyżek sproszkowanych kwiatów kasztanowca
2.5 łyżek sproszkowanych liúci z porzeczki czarnej
3.5 łyżek ususzonych owoców z aronii
4.3 łyżek ususzonych liści nostrzyka
5.1˝ oliwy z oliwy lub olej z pestek winogron
6.8 łyżek nalewki z arniki do nabycia w sklepie zielarskim

Wszystkie składniki zalać w emaliowanym garnku oliwa i powoli podgrzewać pod przykryciem około 4 minut uważać by nie przypalić. Po tym czasie odstawić na dwie godziny cały czas musi być przykryty Po tym czasie przecedzić i wlać do ciemnej butelki.Dodać nalewkę z arniki i wstrząsnąć.

Przechowywać w lodówce po 4 dniach balsam nadaje się do użytku. Odrobinę balsamu wcierać w bolące miejsca raz dziennie dodatkowo można dodać do jednorazowej porcji balsamu parę kropel olejku cytrynowego.

Balsam przynosi ulgę zmęczonym nogą ,usuwa obrzęki,chroni przed mikrowylewami leczy zakrzepowe zapalenie żył, poprawia krążenie krwi.
Przed nami wiosna lato piesze wycieczki czy rowerowe ,nie kiedy po takim wyczerpującym marszu czy wycieczce rowerowej mamy obrzęki nóg.

W takim przypadku pomocne mogą okazać się liście wiśni wystarczy liście walkiem czy butelką i włożyć na noc do skarpet, w których kładziemy się do łóżka spać .Wcześniej moczymy nogi w wodzie z dodatkiem soli kuchennej.

Okład z wiśni jest nie zastąpiony idealny dla osób lubiących długie piesze wycieczki czy rowerowe.Polecam

Dlaczego puchną nogi?


Obrzęk nóg nazywamy w medycynie "dużym objawem", bo - podobnie jak np. ból głowy - występuje bardzo często i wiele chorób może go powodować. 
Najczęstsze dwa powody obrzęków to przewlekła niewydolność żylna (naczyń żylnych) oraz niewydolność krążenia (a więc serca). Obrzęki, czyli puchnięcie nóg, to następstwo opadania pod siłą grawitacji płynów ustrojowych. Ponieważ najbliżej ziemi są nogi, więc opadający płyn gromadzi się początkowo w stopach, a stopniowo coraz wyżej, a więc w okolicy kostek, goleni, łydek. 

W normalnych warunkach (sprawne serce i sprawne żyły) krew jest przesuwana w sposób ciągły, z tkanek odpływa tyle samo krwi, co napływa. Przepływ krwi w układzie żylnym jest kontrolowany mechanizmem zastawek oraz systematyczną pracą mięśni nóg. Jeżeli więc płyn zalega i nie jest usuwany z tkanek, oznacza to, że albo jest słabo "zasysany", albo źle "popychany". Bywa, że zaburzenie dotyczy obu mechanizmów. Złe zasysanie to zła praca serca, które nie może przyjąć jednorazowo tyle krwi, ile 
powinno. Nawet jeżeli ta niewydolność "zasysania" dotyczy niewielkiej ilości krwi np.1-2 ml, to przy dużej liczbie skurczów ilość zalegającej ("nie zassanej") krwi nawarstwia się, dając w ciągu dnia wyraźne obrzęki nóg. Złe zasysanie to również problem nieszczelnych zastawek w żyłach, często zniszczonych żylakami. Krew podepchnięta do góry, zamiast zostać zatrzymana, wraca do miejsca, z którego została wcześniej wypchnięta, co powoduje zaleganie dodatkowej ilości krwi w kończynach.

Obrzęki nóg mogą być również spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, elektrolitowymi czy lekami. Bywa, że siedzący tryb życia może powodować obrzęki kończyn, szczególnie jeżeli towarzyszy temu mocne uciskanie w okolicy pasa. Słaba aktywność fizyczna predysponuje do powstawania niewydolności żylnej. Siedzący tryb życia spowalnia przepływ przez żyły i sprzyja zastojowi poprzez zagięcia żył w okolicy podkolanowej i biodrowej, a dodatkowo przez brak pracy tzw. pompy mięśniowej, szczególnie mięśni 
łydek. W takim przypadku zwykła systematyczna aktywność fizyczna wycofuje obrzęki bardzo szybko.

Jak leczyć opuchliznę nóg?

Opuchlizna stóp i kostek może być spowodowana przez problemy z krążeniem wynikające głównie z siedzącego trybu życia, długiej jazdy samochodem czy samolotem, zbyt wysokiej temperatury, nadwagi, miesiączki, zażywania tabletek hormonalnych jak również z powodu niewydolności krążenia, zapalenia żył kończyn dolnych, choroby wątroby, choroby nerek i wielu innych. Poniżej przedstawiam różne sposoby na opuchliznę nóg. Jeśli sposoby te zawiodą, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

1] Jeśli masz pracę siedzącą staraj się jak najczęściej ćwiczyć nogi. Co pół godziny wstań, rozprostuj nogi, przejdź się, wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Jeśli masz w miarę niedaleko do pracy staraj się chodzić do niej na nogach. Jeśli odległość wynosi kilka kilometrów - wybierz rower. Unikaj jazdy samochodem.
2] Staraj się ograniczyć ilość spożywanej soli i węglowodanów - mogą one być przyczyną opuchlizny. 
3] Nie nadużywaj środków przeczyszczających oraz leków moczopędnych! Ich nadużywanie da efekt przeciwny do zamierzonego. 
4] Pij dużo wody. Woda pomaga wypłukać sól z organizmu.
5] Pij herbaty ziołowe: Wiele ziół ma działanie moczopędne. Najlepsze właściwości moczopędne wykazuje pietruszka. Dwie łyżeczki suszonych liści pietruszki zalej gorącą wodą i zaparzaj przez dziesięć minut pod przykryciem. Pij 3 filiżanki dziennie
6] Połóż się w taki sposób, aby nogi znalazły się w górze. Może być również pozycja półleżąca z nogami opartymi o oparcie krzesła. Zasada jest taka: stopy powinny się znaleźć powyżej serca co najmniej 12 cm. W takiej pozycji pozostań około 10-15 min (najlepiej 3-4 razy dziennie). Dzięki temu płyn nagromadzony w nogach będzie mógł przejść do układu krążenia a stamtąd do nerek po czym zostanie wydalony. 
7] Jeśli masz nadwagę dobrze by było stracić kilka kilogramów. Nadmiar masy ciała kładzie większy nacisk na żyły co spowalnia przepływ płynów w organizmie a to powoduje opuchliznę nóg i kostek.
8]Weź dwa wiadra. Jedno napełnij gorącą a drugie zimną wodą. Przez 10 minut mocz nogi w wiadrze zawierającym gorącą wodę a następnie szybko przenieś nogi do wiadra wypełnionego lodowato zimną wodą. W zimnej wodzie trzymaj nogi przez ok 30 sekund. Proces ten należy powtórzyć kilka razy dziennie a opuchlizna nóg powinna się znacznie zmniejszyć.
9] Na noc podkładaj sobie pod nogi poduszkę. Ta pozycja będzie korzystna w leczeniu obrzęku stóp. 
10] Dobrym sposobem leczenia obrzęku nóg i kostek jest masaż ziołowymi olejkami. Poprawia on krążenie, tym samym umożliwiając lepszy przepływ płynów w organizmie, co z kolei zmniejsza opuchliznę. 25 ml olejku rozmarynowego zmieszaj z 150 ml oleju z oliwek
11] Ćwicz regularnie. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w całym organizmie
12] siedząc ruszaj nogami nie opierając o podłogę.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin