Popcorn zdrową przekąską.docx

(15 KB) Pobierz



 

Popcorn zdrową przekąską 

Choć większość "szybkich" przekąsek, które można znaleźć na sklepowych półkach trudno uznać za zdrowe - popcorn jest wyjątkiem. Do tej pory stawiany był w równym rzędzie z czekoladowymi batonikami, kanapkami typu fast-food i napojami gazowanymi. Okazuje się jednak, że tą opinią bardzo krzywdziliśmy ten popularny smakołyk. 
Dobre imię popcornowi przywrócili amerykańscy naukowcy, których badaniami kierował dr Joe Vinson, chemik z University of Scranton. Pozbywszy się uprzedzeń, postanowili zajrzeć w głąb nieregularnych kukurydzanych prażynek i znaleźli tam to, co najlepsze. Popcorn jako produkt pochodzący z pełnego ziarna, jest bogaty w błonnik. To jednak nie było żadnym zaskoczeniem. W przeciwieństwie do odkrycia, że białe chrupki zawierają duże ilości przeciwutleniaczy - polifenoli. "Odkryliśmy, że popcorn, a 
także płatki śniadaniowe zawierają w jednym gramie tyle samo polifenoli, co owoce i warzywa" - powiedział dr Vinson, cytowany przez serwis EurekaAlert. Zdaniem naukowca poziom przeciwutleniaczy jest tak wysoki, gdyż takie chrupki są pokarmem mało przetworzonym, co znaczy, że są równie zdrowe jak kukurydza i nie tracą zawartych w niej dobroczynnych substancji. 

Obecność polifenoli w popcornie to naprawdę doskonała wiadomość. Te przeciwutleniacze wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki, które mogą powodować choroby serca, nowotwory i przyśpieszają proces starzenia. 

Wyniki badań dr Vinsona, nie powinny jednak sprawić, że od dziś będziemy zajadać się popcornem bez umiaru. Warto pamiętać, że to przekąska raczej kaloryczna. 100 g prażonej kukurydzy to około 400 kcal. Jeśli więc w kinie planujemy zjeść kubełek tego przysmaku, potraktujmy go jako kolację i po seansie zrezygnujmy z restauracji. Najzdrowszy jest popcorn z maszynki do prażenia na gorące powietrze, przygotowywany bez użycia tłuszczu i serwowany bez dodatków - soli, karmelu, cukru, sera czy 
majonezu. 

Nie wszyscy jednak są w stanie polubić tak przygotowaną przekąskę. Większość amatorów prażonej kukurydzy nie wyobraża sobie je bez oliwy czy oleju i oczywiście soli. Jednak przygotowując popcorn rozsądnie będzie użyć minimalnej ilości tłuszczu, a sól dodać faktycznie tylko do smaku (czyli odrobinę). Najlepiej przygotować przekąskę z czystych ziaren. 

Zanim sięgniemy po gotową mieszankę, którą w opakowaniu wkładamy do mikrofalówki i czekamy, aż wypełni się popękanymi ziarnami - przeczytajmy dokładnie jej skład. Ilość tłuszczu (utwardzonego tłuszczu roślinnego) jest w niej niestety bardzo duża. Osoby, do których nie przemawiają liczby, powinny poświęcić jedno opakowanie i otworzyć je "na zimno", by przekonać się, co jest w środku. Ziarna kukurydzy oblepione twardym tłuszczem z pewnością przemówią do naszej wyobraźni. 

Popcorn to zdrowa żywność!

Popcorn jest naprawdę zdrowy. Zawiera tyle samo przeciwutleniaczy co warzywa i owoce lub też pełnoziarniste płatki śniadaniowe!

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Scranton w Pensylwanii. Okazało się, że kubek popcorny zawiera tyle samo polifenoli (przeciwutleniaczy właśnie) co jabłko!

"Po uprażeniu otrzymuje się wszystkie wspaniałe składniki kukurydzy w stanie nierozcieńczonym, w dodatku są one chronione przez skórkę" - opowiada chemik dr Joe Vinson, który prowadził badania.

To wspaniała wiadomość dla wszystkich amatorek popcornu i kina jednocześnie!

Antyutleniacze redukują ilość wolnych rodników w organizmie, co znacznie zapobiega procesom starzenia się. Jak wykazały ostatnie badania amerykańskich naukowców, można je znaleźć w prażonej kukurydzy. Popcorn zawiera tylko 4 proc. wody, kiedy większość owoców ma jej do 90 proc., więc i antyutleniaczy ma więcej.

Najwięcej antyutleniaczy i błonnika pokarmowego można znaleźć w tej części prażonej kukurydzy, którą najczęściej się wypluwa, czyli w skorupce.

- Łupina zasługuje na znacznie więcej uwagi, bo to fizjologiczno-pokarmowe kawałki złota - powiedział dr Joe Vinson z Uniwersytetu Scranton (Pensylwania), który wykrył ważne komponenty już m.in. w orzechach i czekoladzie.

Jedna porcja średniej wielkości popcornu pokrywa dwie trzecie dziennego zapotrzebowania na ziarna. - Prażona kukurydza to znakomita przekąska. Ludzie lekceważą bardzo często tę potrzebę organizmu i nie uzupełniają jej regularnie - dodał Vinson.

Ale uwaga: przyrządzony ze zbyt dużą ilością masła, soli lub cukru popcorn zawiera zbyt wiele tłuszczu. Najlepiej jeść go bez żadnych dodatków. Poza tym nie może on zastąpić warzyw i owoców, które oprócz antyutleniaczy zawierają witaminy i inne elementy, których w popcornie się nie znajdzie. A wszystko dzięki gorącemu powietrzu, które dodatkowo sprawia, że kukurydza staje się chrupiąca i miękka.

Czy prażona kukurydza może chronić przed rakiem? Według naukowców, jak najbardziej.

Popcorn bogaty w przeciwutleniacze

Okazuje się, że popcorn zawiera nie tylko błonnik, ale także przeciwutleniacze około 1,5% masy popcornu składa się z polifenoli, które działają antyrakowo czytamy w serwisie time.com w artykule "Popcorn ss packed with antioxidants".

Na niedzielnym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego Joe Vinson, profesor chemii na Uniwersytecie Scranton, poinformował, że popcorn może zawierać tyle samo zdrowych przeciwutleniaczy (lub nawet więcej, zależnie od sposobu ich pomiaru), co owoce i warzywa. Naukowcy odkryli, że około 1,5% masy popcornu składa się z polifenoli, które działają antyrakowo.

Czy to oznacza, że popcorn to zdrowa przekąska? I tak, i nie. Około dwie łyżki ziaren kukurydzy (lub 33 g popcornu), dostarcza organizmowi około 500 mg polifenoli. To ok. połowa polifenoli, które przeciętny człowiek pochłania w ciągu dnia m.in. z owoców, kawy, wina, czekolady, soków lub herbaty. Joe Vinson zauważył, że popcorn zawiera więcej polifenoli niż np. gruszki lub jabłka. Z drugiej strony, popcorn przygotowujemy zwykle na oleju lub maśle, solimy lub polewamy smakowymi sosami (ostatnio 
modny jest popcorn o smaku sera lub toffi), a takie dodatki zdecydowanie zdrowe nie są.

Oczywiście popcorn nie zastąpi owoców ani warzyw w naszej diecie. Dlaczego? Chociażby dlatego, że nie zawiera innych odżywczych witamin i minerałów.

Popcorn to w 100% ziarno bogate w błonnik, więc aby był zdrową przekąską, należy zrezygnować z tuczących i niezdrowych dodatków, które często mu towarzyszą (sól, masło, olej). Warto o tym pamiętać, gdy zajadamy popcorn w kinie lub przed telewizorem.

Popcorn na zdrowie

Wiele osób uwielbia podgryzać popcorn podczas długich seansów filmowych, jest to też znakomita przekąska podczas prywatki. Naukowcy odkryli jednak, że popcorn jest nie tylko smaczny ale i zdrowy!

Produkty z pełnego ziarna, jak popcorn czy płatki śniadaniowe, zawierają nie tylko błonnik, ale też duże ilości przeciwutleniaczy wykrywanych dotąd głównie w warzywach i owocach. 

Chodzi o przeciwutleniacze z grupy polifenoli, których bogatym źródłem są owoce, warzywa, a także inne produkty pochodzenia roślinnego, jak na przykład czekolada, wino czerwone, kawa czy oliwa z oliwek. Związki te neutralizują wolne rodniki - cząsteczki o działaniu silnie utleniającym, które uszkadzają cenne składniki komórek, takie jak: DNA i białka. Z tej przyczyny mają korzystny wpływ na zdrowie - obniżają bowiem ryzyko chorób serca, nowotworów i innych schorzeń. 

Najwięcej przeciwutleniaczy zawierają produkty pełnoziarniste z pszenicy, kukurydzy, owsa oraz ryżu - w porządku malejącym. Jeśli chodzi o pełnoziarniste przekąski to najbogatszy w polifenole jest popcorn. 

Kilka powodów, dla których warto jeść popcorn 

Brokuły, borówki, seler, odtłuszczony jogurt mniej więcej tego typu produkty przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o zdrowym odżywianiu. A co z przekąskami, na które naprawdę mamy ochotę? Czy musimy wciąż dręczyć się myślami, że szkodzimy zdrowiu, gdy mamy ochotę coś pochrupać i to wcale nie jest marchewka? Spokojna głowa nasze ulubione przysmaki, które tak lubimy zajadać w kinie lub przed telewizorem, wcale nie są takie złe. Ostatnio, by zrobiło się nam lżej na duszy, dietetycy wzięli 
pod lupę popcorn.
Okazało się, że kinowy przysmak zapobiega rakowi i pomaga osobom, które są na diecie! Chrupiąc popcorn, wybierasz bowiem pełnoziarnistą przekąskę, która zmniejsza ryzyko raka i chorób serca 30 g popcornu (połowa małego pudełka, dostępnego w kinie) może stanowić zastępnik dziennej porcji brązowego ryżu albo pełnoziarnistego makaronu. 

Popcorn zawiera także sporo błonnika (więcej na przykład od ziaren słonecznikowych), co pozwala zachować sytość na dłużej. Dziewczyny będące na diecie zainteresuje zapewne fakt, że prażona kukurydza reguluje poziom cukru we krwi, co zapobiega huśtawkom nastroju i hamuje ochotę na słodycze. Kinowy przysmak obniża także poziom "złego" cholesterolu, a nawet dostarcza witaminy B.

Oczywiście dietetycy przestrzegają, abyśmy przygotowując domowy popcorn nie przesadziły z ilością soli lub cukru bez nich kinowy przysmak to samo dobro. A teraz, gdy wiemy, że nie tylko jest smaczny, ale i wartościowy, będziemy go lubić jeszcze bardziej. 

Pewnie nawet nie podejrzewasz, że prażona kukurydza to eliksir młodości i zdrowia. Zawiera bowiem antyoksydanty, zapewniające urodę oraz dobrą formę.


Zgłoś jeśli naruszono regulamin