2-CHLOROANILINA.doc

(124 KB) Pobierz
A

Opracowano zgodnie z rozporządzenia MZ z dnia 3 lipca 2002 r., PN-ISO 11014-1 i Dyrektywą 91/155/EEC w Przedsiębiorstwie EKOS S.C.

 

KARTA CHARAKTERYSTYKI

SUBSTANCJI NIEBEZPIECZNEJ

Data wydania 31.03.03

Data aktualizacji:

Strona/stron 8/8

Nazwa:

2-CHLOROANILINA

 

 

       

1. IDENTYFIKACJA SUBSTANCJI

Nazwa substancji: 2-chloroanilina [2-chloroaminobenzen, o-chloroanilina]

Wzór chemiczny: C6H6ClN

Producent:

 

 

 

Dostawca:

 

 

Użytkownik:

 

 

2. SKŁAD I INFORMACJA O SKŁADNIKACH

Składnik stwarzający zagrożenie:

 

Nazwa chemiczna

% wag.

Nr CAS

Nr EINECS

Symbole ostrzegawcze

Symbole zagrożenia (R)

2-chloroanilina

100

95-51-2

202-426-4

T, N

23/24/25-33-50/53

3. IDENTYFIKACJA ZAGROŻEŃ

Substancja niebezpieczna w myśl dyrektywy 1999/45/EEG.

Zagrożenie pożarowe: Substancja ciekła, palna. W ogniu wydzielają się toksyczne gaz, pary i dymy, w tym tlenki węgla i gazy nitrozowe.

Zagrożenie toksykologiczne: 2-chloroanilina działa toksycznie na krew. Kontakt ze skórą i okiem prowadzi do podrażnienia i zaczerwienienia. Związek wchłaniany jest przez zdrową skórę.

Zagrożenie ekotoksykologiczna: 2-chloroanilina działa szkodliwie na organizmy żywe, w szczególności organizmy wodne. W środowisku stopniowo ulega biologicznej degradacji.

4. PIERWSZA POMOC

Uwaga: W pierwszej kolejności należy wyprowadzić poszkodowaną osobę ze skażonego 2-chloroaniliną środowiska na świeże powietrze. Ułożyć na lewym boku z głową skierowaną w dół.

Zatrucie inhalacyjne:

Zapewnić dopływ świeżego powietrza. Ułożyć poszkodowaną osobę w pozycji półleżącej. Jak najszybciej zapewnić pomoc medyczną.

Zatrucie doustne:

Doraźna pomoc przy ostrych zatruciach polega na płukaniu żołądka wodą z dodatkiem dużej ilości węgla aktywnego i tlenku magnezu, a następnie na podaniu środka przeczyszczającego. Podawany jest 8% roztwór tiosiarczanu sodu świeżo strąconego wodorotlenku żelaza (III) i tlenku magnezu, mleka, białka jaj, roztworu albuminy, środków pobudzających, a po zabiegach – 30 g oleju rycynowego.

Skażenie oczu:

Przemyć skażone oczy większą ilością letniej wody przez 15 minut, przy wywiniętych powiekach. Zapewnić pomoc medyczną. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem zapewnić pomoc okulisty.

Skażenie skóry:

Zdjąć skażone ubranie. Oczyścić mechanicznie skażoną skórę (ratujący musi być stosownie chroniony ochronami osobistymi), przemyć dużą ilością wody, a następnie wodą z łagodnym mydłem. Zapewnić pomoc medyczną. W przypadku gdy podrażnienie skóry nie mija, skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

5. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POŻARU

Szczególne zagrożenia:

Substancja ciekła, palna. W ogniu wydzielają się toksyczne gazy, pary i dymy, w tym tlenki węgla i gazy nitrozowe.

Środki gaśnicze:

·      gaśnice proszkowe z proszkiem gaszącym ABC lub BC,

·      woda gaśnicza,

·      gaśnice pianowe, gaśnice płynowe z dodatkowym wodnym roztworem środka.

Zalecenia szczegółowe:

Mały pożar gasić gaśnicą proszkową (ABC lub BC), duży pożar gasić rozproszonymi prądami wody lub pianą gaśniczą.

Uwaga: Nie stosować zwartych strumieni wody na powierzchnię palącej się substancji. Powoduje to rozrzucanie palącej się 2-chloroaniliny, a tym samym rozprzestrzenianie ognisk pożaru. Pojemniki narażone na działanie ognia lub wysokiej temperatury chłodzić wodą, a w miarę możliwości usunąć z zagrożonego obszaru.

6. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU NIEZAMIERZONEGO UWOLNIENIA DO ŚRODOWISKA

Zalecenia ogólne:

W przypadku wydostania się większej ilości 2-chloroaniliny do środowiska skażony teren należy wyizolować z otoczenia, a poza jego obręb wyprowadzić osoby postronne. W pierwszej kolejności odciąć źródło skażania środowiska. W razie potrzeby wezwać ekipy ratownicze.

Środki ochrony osobistej:

Unikać kontaktu z uwalniającą się 2-chloroaniliną. Stosować ubrania ochronne z tkanin powlekanych, rękawice ochronne, okulary ochronne w szczelnej obudowie, a w przypadku wyraźnie wyczuwalnego zapachu 4?-chloroaniliny – ochrony dróg oddechowych. Należy pamiętać o ograniczonym czasie działania ochronnego filtrów cząsteczkowych i gazowych (filtr cząsteczkowy oznaczony kolorem białym i symbolem P2, filtr par organicznych i rozpuszczalników oznaczony kolorem brązowym i literą A).

Zalecenia szczegółowe:

Usunąć źródło zapłonu, zabezpieczyć pojemniki przed nagrzaniem, pary rozcieńczać rozproszonym strumieniem wody, starać się odciąć źródło skażenia środowiska (zamknąć dopływ cieczy, uszczelnić uszkodzone opakowanie i umieścić w opakowaniu awaryjnym), miejsce gromadzenia się cieczy obwałować, zebrane duże ilości 2-chloroaniliny odpompować, małe ilości rozlanej cieczy przysypać niepalnym materiałem chłonnym, zebrać, skierować do ewentualnego zagospodarowania lub zniszczenia.

Zabezpieczenie środowiska:

Zabezpieczyć studzienki ściekowe. W przypadku skażenia wód powiadomić odpowiednie władze. Skażony grunt podlega wymianie.

7. POSTĘPOWANIE Z SUBSTANCJĄ I JEJ MAGAZYNOWANIE

Zapobieganie zatruciom:

Podczas stosowania 2-chloroaniliny nie jeść, nie pić, unikać kontaktów z 2-chloroaniliną, unikać wdychania par i aerozoli, przestrzegać zasad higieny osobistej, stosować odzież i sprzęt ochrony osobistej, pracować w wentylowanym pomieszczeniu. Przechowywać w zamknięciu, poza zasięgiem dzieci.

Zapobieganie pożarom/wybuchom:

Wyeliminować źródła zapłonu – nie wykonywać prac z otwartym ogniem, nie palić, chronić pojemniki przed nagrzaniem.

Magazynowanie:

W oryginalnych, właściwie oznakowanych opakowaniach, w magazynie substancji trujących, niebezpiecznych dla środowiska wyposażonym w instalację wentylacyjną, na twardym podłożu, w możliwie niskiej temperaturze. Pojemniki napełniać do 90% ich objętości. Na terenie magazynu przestrzegać zakazu palenia, spożywania posiłków, używania otwartego ognia i narzędzi iskrzących. Zasady magazynowania określa norma PN-89/C-81400.

8. KONTROLA NARAŻENIA I ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ

Rozwiązania techniczne: Ogólne – niezbędne do prawidłowego przewozu, magazynowania i stosowania 2-chloroaniliny. Sprawna wentylacja.

Ochrony osobiste:

Ręce:

Rękawice z tworzywa powlekanego.

Oczy:

Okulary ochronne w szczelnej obudowie (oprawa z tworzywa sztucznego).

Drogi oddechowe:

Ochrony dróg oddechowych w przypadku pracy w atmosferze z pyłami 4?-chloroaniliny (filtr cząsteczkowy oznaczony kolorem białym i symbolem P2, filtr par organicznych i rozpuszczalników oznaczony kolorem brązowym i literą A).

Skóra i ciało:

Ubrania ochronne ze zwartej tkaniny. Fartuchy ochronne.

Ochrony zbiorowe:

Wentylacja na stanowiskach pracy w obiektach zamkniętych. Zdroiki w pobliżu stanowisk pracy.

Inne informacje:

Higiena pracy: Obowiązują przepisy ogólne przemysłowej higieny pracy.  Zanieczyszczone ubranie wymienić. Po pracy wymyć powierzchnię ciała  oraz oczyścić ochrony osobiste. Nie jeść, nie pić, nie palić, nie zażywać leków podczas pracy.

Zapobieganie zagrożeniom:

Tam, gdzie występuje możliwość pojawienia się niebezpiecznych stężeń pyłów, par lub aerozoli pochodzących 2-chloroaniliny, wprowadzić zraszanie rozproszoną wodą.

Najwyższe dopuszczalne stężenie w środowisku pracy (NDS):

NDS ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin