Zgodnie z rozporządzeniem MZ z dnia 3 kwietnia 2002 r., PN-ISO 11014-1 i Dyrektywy 91/155/EEC
KARTA CHARAKTERYSTYKI NIEBEZPIECZNEJ SUBSTANCJI
Wydanie: I
Data wydania: 15.12.02
Strona/stron 6/7
Nazwa:
1. IDENTYFIKACJA SUBSTANCJI
Nazwa produktu: Acetofenon [keton fenolowo- metylowy, metylofenyloketon]
Wzór konstytucyjny: C6H5COCH3
Wzór sumaryczny: C8H8O
Producent:
2. SKŁAD I INFORMACJA O SKŁADNIKACH
Składniki stwarzające zagrożenie:
Nazwa chemiczna
% wag.
Symbole ostrzegawcze
Symbole zagrożenia (R)
100
98-86-2
202-708-7
Xn
21-26
3. IDENTYFIKACJA ZAGROŻEŃ
Substancja niebezpieczna w myśl dyrektywy 1999/45/EEG.
Zagrożenie pożarowe: Ciecz palna. Pary są cięższe od powietrza – gromadzą się przy powierzchni i w dolnych partiach pomieszczeń.
Zagrożenie toksykologiczne: Acetofenon wywiera w organizmie człowieka działanie szkodliwe. W przypadku spożycia wystąpią objawy silnego podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego, a po wchłonięciu zakłócenia w pracy serca, ośrodkowego układu nerwowego oraz zakłócenie pracy wątroby i nerek.
Zagrożenie ekotoksykologiczne: Acetofenon działa szkodliwie na organizmy żywe, w szczególności organizmy wodne. Acetofenon nie jest trwały w środowisku naturalnym.
4. PIERWSZA POMOC
Uwaga: W pierwszej kolejności należy wyprowadzić poszkodowaną osobę ze skażonego acetofenonem środowiska. Ułożyć na lewym boku z głową skierowaną w dół.
Zatrucie inhalacyjne:
1.
W przypadku wystąpienia takiej potrzeby – wykonać sztuczne oddychanie lub podać tlen – najlepiej, jeśli tego dokona osoba przeszkolona.
2.
Zapewnić pomoc lekarską.
Skażenie oczu:
Przemywać skażone oczy strumieniem letniej wody przez 15-20 minut, przy wywiniętych powiekach.
Zapewnić pomoc okulisty.
Zatrucie doustne:
W razie zatrucia doustnego przepłukać usta wodą, dać do wypicia 2-3 szklanki wody i skontaktować się z lekarzem lub centrum toksykologicznym. Podać osobie przytomnej środki wymiotne.
Do chwili odtransportowania do szpitala choremu zapewnić spokój, leżenie i ciepło.
Skażenie skóry:
Zdjąć skażone ubranie. Oczyścić mechanicznie skażoną skórę, przemyć dużą ilością wody, następnie alkoholem oraz wodą z łagodnym mydłem.
W przypadku gdy podrażnienie skóry nie mija, skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
5. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POŻARU
Szczególne zagrożenia:
Substancja palna. Pojemniki i zbiorniki z acetofenonem narażone na działanie ognia lub wysokiej temperatury mogą eksplodować.
Środki gaśnicze:
· gaśnice CO2,
· gaśnice proszkowe z proszkiem gaszącym ABC lub BC,
· gaśnice pianowe lub gaśnice płynowe z dodatkowym wodnym roztworem środka,
· woda rozproszona.
Zalecenia szczegółowe:
Mały pożar gasić gaśnicą śniegową (CO2) lub proszkową (ABC albo BC), duży pożar gasić pianą lub rozproszonymi prądami wody.
Uwaga: Nie stosować zwartych strumieni wody na powierzchnię palącej się cieczy. Powoduje to jej rozrzucanie, a tym samym rozprzestrzenianie ognisk pożaru. Zbiorniki narażone na działanie ognia lub wysokiej temperatury chłodzić wodą, a w miarę możliwości usunąć z zagrożonego obszaru.
Produkty spalania:
Tlenki węgla, para wodna, niebezpieczne dla zdrowia dymy.
6. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU UWOLNIENIA DO ŚRODOWISKA
Zalecenia ogólne:
W przypadku wydostania się większej ilości acetofenonu do środowiska, skażony teren należy wyizolować z otoczenia, a poza jego obręb wyprowadzić osoby postronne. W pierwszej kolejności odciąć źródło skażenia środowiska. W razie potrzeby wezwać ekipy ratownicze.
Środki ochrony osobistej:
Unikać kontaktu z uwalniającą się cieczą. Stosować ubrania ochronne, rękawice ochronne, okulary ochronne w szczelnej obudowie, a w przypadku wyraźnie wyczuwalnego zapachu acetofenonu – środki ochrony dróg oddechowych. Należy pamiętać o ograniczonym czasie działania ochronnego filtrów cząsteczkowych i gazowych (filtr cząsteczkowy oznaczony kolorem białym i symbolem P2, filtr par organicznych i rozpuszczalników oznaczony kolorem brązowym i literą A).
Usunąć źródło zapłonu, zabezpieczyć zbiorniki przed nagrzaniem, pary rozcieńczać rozproszonym strumieniem wody, starać się odciąć źródło skażenia środowiska (zamknąć dopływ cieczy, uszczelnić uszkodzone opakowanie i umieścić w opakowaniu awaryjnym), miejsce gromadzenia się cieczy obwałować, zebrane duże ilości cieczy odpompować, małe ilości rozlanej cieczy przysypać niepalnym materiałem chłonnym, najlepiej pochodzenia roślinnego (siano, słoma, torf, trociny), zebrać, skierować do ewentualnego zagospodarowania lub zniszczenia.
Zabezpieczenie środowiska:
Zabezpieczyć studzienki ściekowe. W przypadku skażenia wód powiadomić odpowiednie władze.
7. POSTĘPOWANIE Z SUBSTANCJĄ I JEJ MAGAZYNOWANIE
Zapobieganie zatruciom:
Podczas stosowania acetofenonu nie jeść, nie pić, unikać kontaktów z cieczą, unikać wdychania par i aerozoli, przestrzegać zasad higieny osobistej, stosować odzież i sprzęt ochrony osobistej, pracować w wentylowanym pomieszczeniu. Przechowywać w zamknięciu, w warunkach jak dla materiałów łatwo palnych poza zasięgiem dzieci.
Zapobieganie pożarom/wybuchom:
Wyeliminować źródła zapłonu – nie wykonywać prac z otwartym ogniem, chronić zbiorniki przed nagrzaniem.
Magazynowanie:
W oryginalnych, zamkniętych, właściwie oznakowanych opakowaniach w magazynie substancji szkodliwych wyposażonym w instalację wentylacyjną, na twardym i nieprzepuszczalnym podłożu. Opakowaniami są szczelnie zamknięte beczki ocynkowane piętrzone w stosy lub balony szklane zamykane korkami znajdujące się w koszach wiklinowych, umieszczane na półkach regałów, butelki szklane lub plastikowe. Zamknięcie naczyń uszczelnia się parafiną. Opakowanie napełnia się do 95% pojemności. Na terenie magazynu przestrzegać zakazu palenia, spożywania posiłków. Temperatura przechowywania nie może przekraczać 25oC. Zasady magazynowania określa norma PN-89/C-81400.
8. KONTROLA NARAŻENIA I ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ
Rozwiązania techniczne: Ogólne – niezbędne do prawidłowego przewozu, magazynowania i stosowania acetofenonu. Sprawna wentylacja.
Ręce:
Rękawice z tworzywa odpornego na działanie rozpuszczalników organicznych.
Oczy:
Okulary ochronne w szczelnej obudowie (oprawa z tworzywa sztucznego odpornego na działanie rozpuszczalników organicznych i węglowodorów).
dawid1981