Anna NeubauerGrupa wiekowa: 3 latki
Blok integralny : Jesteśmy rodziną
Temat: "Odwiedzamy tajemnicze krainy" - wycieczka w wyobraźni inspirowana treścią opowiadania Iwony Salach "Czy tak można".
Cele operacyjne:Dzieci będą:- próbować oceniać zachowanie chłopca -bohatera opowiadania,- opisywać, nazywać i pokazywać takie uczucia jak: radość, smutek, złość, zdziwienie,- ilustrować mimiką treść wiersza,- rozpoznawać i nazywać kolory,- okazywać zadowolenie ze wspólnej działalności.
Metody pracy:- opowiadanie,- rozmowa,- zadań stawianych do wykonania,- obserwacja,- samodzielne doświadczenia dzieci,- pedagogika zabawy.
Środki dydaktyczne:- historyjka obrazkowa,- emblematy ukazujące uczucia (radość, smutek, złość, zdziwienie),- bilety ( jeden z obrazkiem samolotu, na drugim pociąg ),- lusterka -jedno dla każdego dziecka,- pacynki krasnoludków,- makieta lasu,- drzewko z zawieszonymi emblematami,- obrazek dziewczynki ze zdziwioną miną i kolorowe fragmenty kartki do ukryciaobrazka,- koszyczek,- magnetofon,- nagrania muzyczne (pedagogika zabawy -"Samoloty", podkład do piosenek: "Jedzie pociąg" , "Marsz dzieci" i "Gdy szczęśliwy jesteś")
Przebieg zajęcia:
1. Dzieci z nauczycielką siedzą w kole. Nauczycielka wysyła powitalny uśmiech do dzieci i czeka aż powróci do niej.
2. Dzieci siadają w gromadce przed tablicą . Nauczycielka zaprasza je do wysłuchania opowiadania "Niegrzeczny Kubuś" wykorzystując historyjkę obrazkową,- po wysłuchaniu opowiadania dzieci dokonują oceny zachowań głównego bohatera i opisują wyraz twarzy osób przedstawionych w historyjce (płacząca, zła, smutna, zdziwiona),
3. Nauczycielka zaprasza dzieci w daleką podróż, do krainy krasnoludków, z biletu dzieci dowiadują się, że polecą samolotem,- w krainie krasnoludków zadaniem dzieci jest odgadnąć dlaczego krasnoludki mają smutne miny (bałagan w ich lesie) i co mogą zrobić, aby krasnoludki były znów wesołe (posprzątać),
4. Wracamy do przedszkola pociągiem (bilet z pociągiem). W drodze powrotnej dojeżdżamy do "krainy min",- zabawa "Jaka to mina" - jedno dziecko wybiera z koszyka emblemat z narysowaną miną i pokazuje taką samą na swojej twarzy (zły, smutny, wesoły, zdziwiony) pozostałe dzieci odgadują,- każde dziecko otrzymuje lusterko. Zadanie polega na pokazywaniu swoich odczuć za pomocą min podczas słuchania treści przekazywanych przez nauczycielkę,
Mama wyszła z domu:Jesteś smutny.Masz smutne usta.Masz smutny wzrok.Zaciskasz zęby.Chce ci się płakać.Mama wraca do domu:Cieszysz się.Śmiejesz się.Twoje oczy się śmieją.Masz uśmiechnięte usta.Pokazujesz zęby w uśmiechu.
5. Dalszą drogę pokonujemy rowerem. Po drodze spotykamy tajemniczy obrazek (na tablicy zawieszona ilustracja z dziewczynką ukryta pod fragmentami kolorowych kartek),- dzieci wymieniają kolor kartki, którą nauczycielka ma zdjąć z tablicy (w ten sposób odkrywa się postać dziewczynki),- dzieci określają jaka jest mina dziewczynki (zdziwiona) i doszukują się przyczyny - obok stoi przykryty koszyczek w którym są cukierki.
6. Teraz już blisko do przedszkola. Dzieci zabierają ze sobą koszyczek i idą do przedszkola przy śpiewie piosenki "Marsz dzieci".
Maszerują dzieci drogą raz, dwa, trzy,Lewą nogą, prawą nogą raz, dwa, trzy,A nad drogą słonko świeciI uśmiecha się do dzieciRaz, dwa, raz, dwa, trzy.
7. Po powrocie do przedszkola dzieci dzielą się wrażeniami z podróży.
8. Wspólny śpiew wybranych zwrotek piosenki "Gdy szczęśliwy jesteś" .
Gdy przeżywasz radośćgwiżdż sobie piosenkę fiu, fiu Możesz wszystkim to pokazaćuczuć swych nie musisz kryćgdy przeżywasz radość gwiżdż sobie piosenkę.A gdy złość ogromną czujesztupnij nogą.Możesz wszystkim to pokazaćuczuć swych nie musisz kryća gdy złość ogromną czujesztupnij nogą.
A gdy czujesz, że ci smutnopopłacz niecoMożesz wszystkim to pokazaćuczuć swych nie musisz kryća gdy czujesz że ci smutnopopłacz nieco.Gdy piosenka się podobaklaszczmy razemMożesz wszystkim to pokazaćuczuć swych nie musisz kryćgdy piosenka się podobaklaszczmy razem.
9. Wybrane dziecko częstuje wszystkich cukierkami.
Literatura:1. Salach I. , Plany miesięczne pracy wychowawczo - dydaktycznej w przedszkolu z dziećmi 3 letnimi, Zakład Wydawnictw i Reklamy "IWANOWSKI", Płock 1995.2. Staszica J. , 160 pomysłów na nauczanie zintegrowane w klasach I -III , Rozwijanie fantazji, zainteresowań i zdolności uczniów -zajęcia relaksujące,Oficyna Wydawnicza" Impuls", Kraków 2001.3. Wychowanie w przedszkolu nr 6/2002.
kampasiula