malcher1.doc

(61 KB) Pobierz
Arleta Malcher

Opracowała Arleta Malcher – nauczycielka z Gimnazjum nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Kępnie

 

 

 

Świat wartości przedstawiony  we fraszkach Jana Kochanowskiego  Na dom w Czarnolesie i Na zdrowie

                                              

                                                         

 

              Poniższy scenariusz, dotyczący edukacji filozoficznej i czytelniczej, powstał dla  gimnazjum. Może z niego korzystać każdy nauczyciel niezależnie od wybranego programu i podręcznika. Przewidywany czas zajęć to 2 godziny lekcyjne. 

Zajęcia uczą ukierunkowanego czytania tekstów literackich i korzystania ze słowników, kształcą podstawowe pojęcia teoretycznoliterackie, wzbogacają słownictwo uczniów.

            Wybrane fraszki mają charakter szczególny – są refleksją  nad tym, co powinno być w życiu  najważniejsze. W utworze – modlitwie poeta pokazuje  tęsknoty człowieka do tego, co jest mu bliskie i drogie. Natomiast Na zdrowie dopełnia treściowo poprzednią fraszkę .

 

Cele lekcji:

Uczeń:

-         wymienia utwory Kochanowskiego i najważniejsze fakty z jego życia;

-         zna literackie obrazy powstawania fraszek zawarte w książce Janiny Porazińskiej;

-         zna terminy literackie: podmiot i bohater liryczny, archaizm;

-         zna wyrażenia i zwroty, w skład których wchodzą wyrazy: dom i zdrowie;

-         zna związki zachodzące między życiem poety a opisanymi przez niego utworami;

-         pracuje z tekstem literackim i ze słownikami;

-         wyciąga wnioski, samodzielnie i poprawnie je formułuje;

-         dostrzega wartości wypływające z utworów i cechy osobowości poety;

-         ocenia lekcję.

 

Typ lekcji:

     -    wprowadzająca nowy materiał.

 

Metody pracy:

-         praca z tekstem literackim i ze słownikami, mapa mentalna, piramida , elementy podającej, oglądowej  i dyskusji.

 

 

Formy organizacji pracy:

-         praca zbiorowa i w małych grupach.

 

Środki dydaktyczne:

-         teksty Jana Kochanowskiego: Na dom w Czarnolesie i Na zdrowie;

-         widokówki przedstawiające Muzeum Jana Kochanowskiego;

-         Porazińska J., Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim,  Warszawa 1986;

-         Skorupka S., Słownik frazeologiczny języka polskiego, t. 1 i 2, Warszawa 1999;

-         Słownik języka polskiego, pod red. M. Szymczaka, t. 1-3, Warszawa 1983.

-         Jaworski S., Słownik szkolny. Terminy literackie, Warszawa 1991.

 

Przebieg lekcji:

 

1.     Wprowadzenie nauczyciela:

   Uczniowie wymieniają utwory Jana Kochanowskiego poznane w poprzednich klasach oraz przypominają elementy  jego biografii. Następnie nauczyciel  podsumowuje:

 

              Jan Kochanowski po wielu latach życia publicznego  osiadł w Czarnolesie, aby rozpocząć nowy okres w swoim życiu (uczniowie oglądają widokówki przedstawiające  Czarnolas i Muzeum Jana Kochanowskiego).

           Tam też powstały fraszki: Na dom w Czarnolesie i Na zdrowie. Przez pryzmat własnej twórczości  poeta wyrażał  prawdy o swoim żywocie i ludzkim życiu.

         Fragmenty książki J. Porazińskiej pt. Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim pomogą wam zrozumieć związki zachodzące między życiem poety a pisanymi przez niego utworami:

 

   Jan z rozrzewnieniem patrzy dookoła.

   Bór sosnowy ciemnym murem opasuje jego gniazdo. Dworek, przez niego już wzniesiony, utulił się w wysokich drzewach prawdziwie jak gniazdo ptaszęce. Szary gonciany dach mało co odznacza się na tym tle ziemi, krzaków, płotów, gospodarskich budynków i kmiecych chat.

    Szeroki okap rzuca głęboki cień na ochędożone wapnem ściany, aby tuż przy ziemi one się bielą. Jeno zniżające się przed zachodem słońce pod okap ten zaglądnie. A wtedy zapalają się czerwonym światłem wszystkie licowe szybki i patrzą w daleki świat szklanymi ślepkami.

   A w domu żona ukochana, dzieci... i nieco sprzętów, których kiedyś dotykała matka... 

   Tyle w tym domu zamknionego szczęścia!

   Jan znów pochyla się nad kartką, pisze:

 

Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje;

Raczyż błogosławieństwo dać do końca swoje!

Inszy niechaj pałace marmorowe mają

I szczerym złotogłowem ściany obijają,

Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gnieździe ojczystym,

A ty mnie zdrowiem opatrz i sumnieniem czystym,

Pożywieniem ućciwym, ludzką życzliwością,

Obyczajami znośnymi, nieprzykrą starością.

 

   Jan odłożył pióro. Zadumał się. Jaki tytuł dać nowej fraszce? No, niechaj będzie: Na dom w Czarnolesie.[...]

   Gdy z latami zaczęło się u Kochanowskiego okazywać „niesposobne zdrowie”, Jan zrozumiał, jak wielkim ono skarbem, gdy jest w porządku. Gdzie zdrowia nie ma, tam nic nie jest miłe. Więc wzywa je, aby zagościło w jego domu:

 

NA ZDROWIE

Ślachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz.

Tam człowiek prawie

Widzi na jawie

I sam to powie,

Że nic nad zdrowie

Ani lepszego,

Ani droższego;

Bo dobre mienie,

Perły, kamienie,

Także wiek młody

I dar urody,

Mieśca wysokie,

Władze szerokie

Dobre są ale –

Gdy zdrowie w cale.

Gdzie nie masz siły,

I świat niemiły.

Klejnocie drogi,

Mój dom ubogi

Oddany tobie

Ulubuj sobie![1]

 

              I dzisiaj na podstawie tych fraszek określimy wartości, które cenił poeta w życiu najbardziej i cechy jego osobowości.

 

2.     Zapis tematu.

 

 

3.     Odczytanie przez ucznia utworu Na dom w Czarnolesie i refleksja według następującego planu:

-       wyjaśnienie wyrazów niezrozumiałych; przypomnienie terminu: archaizm (w razie konieczności skorzystanie ze słownika);

-       określenie adresata utworu (Bóg), podmiotu i bohatera lirycznego (poeta) oraz wyrazów , które na to wskazują („Panie”; zaimki: „mnie”, „ja” oraz forma czasownika: „niechaj mieszkam”);

-       ustalenie tematyki ( prośba do Boga o ...);

-       szukanie odpowiedzi na pytania: które wartości poeta uznaje za najcenniejsze w życiu? O jakich cechach jego osobowości to świadczy?;

-       sporządzenie notatki w formie mapy mentalnej.

 

 

 

 

 

Przykładowa mapa mentalna:

  

 

 

                                     skromność                 ludzka życzliwość





             

                                                                                                                              czyste sumienie



religijność





                                     dom rodzinny

             

             JAN

   KOCHANOWSKI

             

                       cechy osobowości                                                          świat wartości





uczciwość                                                                                                                                                       zdrowie











 

uczciwa praca

brak zazdrości                                                                                                                                            

                                                                                                                                                 

zadowolenie  z   tego, co się                            właściwe obyczaje

osiągnęło swoją pracą                                                                        nieuciążliwa i spokojna starość

 

 

 

4.     Zapoznanie się z tekstem Na zdrowie i jego odczytanie według planu:

-       wyjaśnienie wyrazów niezrozumiałych;

-       określenie adresata (zdrowie) i podmiotu lirycznego (poeta);

-       określenie wyrazów, które na to wskazują (apostrofa „Szlachetne zdrowie” i zaimek „mój”);

-       ustalenie tematyki (pochwała zdrowia);

-       wyszukanie wartości i ich hierarchizacja (najważniejsza wartość na górze piramidy);

-       sporządzenie notatki w formie piramidy (uczniowie samodzielnie hierarchizują wartości według własnych odczuć, zdrowie ma znajdować się na szczycie).

 

 

 

 

 

Przykładowa piramida:



 

 

                           

                                                       



  zdrowie

           Najcenniejszy skarb człowieka

              Uroda

              Młodość

              Bogactwo

              Władza

              Sława

              Zaszczyty

              Perły

                                                          Drogie kamienie

                                                         Wysokie stanowiska

 

 

 

 

  

5.         Pytania zachęcające do dyskusji:

-       jaką wartość ma dla ciebie dom i zdrowie (odwołanie do sytuacji choroby i własnego samopoczucia w tym czasie)?;

-       dlaczego zdrowie jest największym skarbem człowieka? Podaj argumenty i porównaj je z argumentami podanymi przez poetę we fraszce Na zdrowie( np. daje radość, pozwala cieszyć się życiem i światem, przedłuża młodość i urodę, dzięki zdrowiu można efektywnie uczyć się i pracować);

-       czy to, co stanowi wartość dla poety renesansu, jest podobnie postrzegane przez człowieka współczesnego? Wypowiedz się na ten temat, uwzględniając literaturę, filmy, audycje telewizyjne i radiowe oraz własne spostrzeżenia.

 

6.     Praca w grupach ze słownikami:

      Dom i zdrowie zajmują w naszym życiu miejsce naczelne. Znalazło to odbicie w warstwie językowej - w przysłowiach, związkach frazeologicznych i utartych zwrotach. Dlatego proponuję pracę w małych grupach ze słownikami:

I grupa – poszukuje zwrotów z wyrazem: dom;

II grupa - poszukuje zwrotów z wyrazem: zdrowie.

Każda   grupa  swoją   pracę   przedstawia    w  formie    tabelki.    Na koniec można uzupełnić tabelkę wyrażeniami  znanymi z języka potocznego.

 

 

 

 

 

Przykładowa tabelka:

 

     

                 DOM

            ZDROWIE

Przysłowia

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin