PIERWSZE TECHNIKI FOTOGRAFICZNE.doc

(49 KB) Pobierz
PIERWSZE TECHNIKI FOTOGRAFICZNE

PIERWSZE TECHNIKI FOTOGRAFICZNE

 

 

HELIOGRAFIA

Joseph Nicephore Niepce, francuski nauczyciel i były oficer poszukując lepszej metody wykonywania płyt litograficznych do druku przyjął koncepcję wykorzystania do tego celu znanej już od dawna i stosowanej przez malarzy camery obscura.

         Poszukując materiału bardziej przydatnego niż kamień litograficzny, zastąpił go cynkową płytką. Wykorzystał również znaną już od 1782 roku światłoczułość asfaltu syryjskiego.

         W 1814 roku odkrył, że warstwa asfaltu syryjskiego traci pod wpływem światła swoją rozpuszczalność w olejku lawendowym.

         Wypolerowane płytki metalowe polewał płynnym asfaltem i naświetlał w camera obscura około dziesięciu godzin. Po wywołaniu w olejku lawendowym uzyskiwał obraz utworzony przez proszek asfaltowy i błyszczącą powierzchnię metalu.

         Najstarsza, zachowana heliografia wykonana przez N. Niepcea za pomocą camery obscura pochodzi z 1826 roku i przedstawia widok z okna jego pracowni

         Lata 1816-1827 r. Joseph Niepce, Technika Niepca:

         płytka szklana pokryta płynnym asfaltem,

         naświetlanie - 8 godzin w pełnym słońcu,

         wywoływanie – wielogodzinne wypłukiwanie w olejku lawendowym.

 

 

DAGEROTYPIA

         Jedną z ulubionych rozrywek XIX wieku było oglądanie tak zwanych panoram wykonywanych przez malarzy.

         Skonstruowanie nowego rodzaju panoramy zwanej dioramą przypisuje się malarzowi Louis Jacques Mande Daguerrowi (1787-1851).

         Daguerre prowadził w Paryżu przedsiębiorstwo rozrywkowe pod nazwą „diorama" .

         Prezentował Podświetlane malowidła przedstawiające różne sceny historyczne na przykład „Bitwa pod Nawarinto ", „Trzęsienie ziemi w Limie" itp. Malowidła te oświetlane w specjalny sposób w połączeniu z efektami dźwiękowymi i ruchomą widownią obracającą się w wokół swej osi tworzyły specyficzny spektakl.

         Poszukując materiału światłoczułego, który mógłby w zestawieniu z camerą obscura zastąpić pracę malarza przy sporządzaniu panoram, Daguerre przeprowadzał doświadczenia z różnymi związkami chemicznymi.

         Doświadczenia te, niestety, nie przynosiły żadnego rezultatu. W roku 1827 poznał Niepcea by w dwa lata później spisać z nim umowę o wzajemnej współpracy.

         Do spółki tej Daguerre wniósł jako swój udział nowy model aparatu fotograficznego  który miał stanowić wartość połowy przyszłych dochodów. Drugą połowę wniósł Niepce w postaci swojego wynalazku heliografii.

         Po śmierci Niepcea, Daguerre prowadził dalsze badania sam.

         Eksperymenty te zakończyły się sukcesem w postaci opracowania techniki zdjęciowej zwanej od jego nazwiska dagerotypią

         Do otrzymywania obrazów tą metodą stosował płytki ze srebra (lub miedziane posrebrzane). Płytki takie należało dokładnie wypolerować i poddać działaniom par jodu, który tworzył na ich powierzchni warstewkę jodku srebra. Następnie płytkę umieszczał w camera obscura i naświetlał. Naświetloną płytkę należało poddać działaniom par rtęci. W miejscach naświetlonych tworzył się amalgamat srebra proporcjonalnie do stopnia naświetlania.

         Gotowy obraz utrw­lał w gorącym roztworze chlorku sodu. W późniejszym okresie zaczęto stosować do utrwalania znany już wcześniej tiosiarczan sodu. Utrwalające właściwości tiosiarczanu sodu, który do dziś stosuje się jako główny składnik utrwalaczy, odkrył już w 1819 roku brytyjski astronom i chemik sir John Frederick William Herschel (1 792-1871).

         Uczony ten był również autorem terminów: „fotografia", „negatyw" i „pozytyw" oraz odkrywcą zjawi­ska niszczenia obrazu utajonego pod wpływem działania światła długofalowego.

         W 1839 czas ekspozycji wynosił ok. 15 min. Twarze modeli pokrywano mąką aby je rozjaśnić i skrócić czas ekspozycji. Dominował portret i krajobraz.

         Cena profesjonalnego dagerotypu w Londynie w l. 40-tych XIX w. wynosiła ok 1 funta, czyli więcej niż miesięczny zarobek zwykłego robotnika.

         W 1841 czas ekspozycji:

         zachmurzone niebo zimą - 3,5 min

         dzień słoneczny w cieniu - 1,5 - 2 min

         bezpośrednie światło słoneczne - 40-45 sek.

Dagerotypia

Autor:               Jaque Daguerre, 1839 r.

Technika:

         srebrna płytka pokryta jodkiem (chlorkiem) srebra, naświetlanie - kilkanaście minut,

         wywoływanie - pary rtęci w temp. 60-70° C,

         utrwalanie - tiosiarczan sodowy,

         obraz srebrowy

 

 

KALOTYPIA

        Kalotypia (również znana jako Talbotypia od nazwiska wynalazcy, anglika W.H.F. Talbota) była pierwszą techniką negatywowo-pozytywową, wynalezioną w 1839 roku.

        Materiałem światłoczułym był papier nasycony azotanem srebra i - po wysuszeniu - kąpany w roztworze chlorku lub bromku sodu. Naświetlony negatyw wywołuje się w roztworze kwasu galusowego i utrwala w roztworze tiosiarczanu sodu.

        Następnie należy go wypłukać i wysuszyć.

        Dla uzyskania przezroczystości podłoża negatyw woskuje się.

        Pozytyw uzyskuje się przez kopiowanie na podobnie przygotowanym materiale światłoczułym.

        Zawartość srebra w kalotypach pozwala na uzyskanie odbitek o bogatej tonacji. Proces ten porzucono, ponieważ na przełomie XIX i XX wieku nie potrafiono skutecznie usuwać pozostałości chemii z papieru, które z czasem prowadziły do zniszczenia obrazu. Dzisiejsze bezkwasowe papiery oraz wykorzystanie utrwalacza Hypo pozwalają na uzyskanie stosunkowo trwałego obrazu. Metoda ta wymaga wykorzystania odbitek drogą stykową. Do wykonywania odbitek nadają się negatywy kontrastowe.

        Talbotypia

        Autor: Wiliam Talbot, lata 1835-1840 r. Technika negatywowo-pozytywowa:

        papier nasączony rotw. azotanu srebrowego,

        naświetlanie - pojedyncze minuty/sekundy,

        wywoływanie - kwas galusowy,

        utrwalanie - tiosiarczan sodowy,

        pozytyw - przygotowanie podobne jak negatyw

 

Mokry proces kolodionowy

 

W 1850 roku Francuz, Gustave le Gray (1820-1862) przedstawił proces, który bardzo szybko wyparł kalotypię i nie doskonalą me­todę albuminową. Proces ten pod nazwą mo­krej metody kolodionowej udoskonalił Anglik, Frederik Scott Archer (1813-1857) i te dwa nazwiska należy kojarzyć z metodą dającą do­skonałe negatywy

         Co było charakterystyczne dla mokrego procesu kolodionowego?

         Otóż cały proces polegał na naniesieniu emulsji na szklaną płytę i dokonaniu naświetlenia na jeszcze mokrej warstwie kolodionu.

         Kolodion (od którego pochodzi nazwa techniki) to zawiesina      nitrocelulozy, zwanej popularnie bawełną strzelniczą w mieszaninie alkoholu i eteru z dodatkiem   jodku   potasu i azotanu srebra.

         Mokra    warstwa utrzymywała       swój ą czułość   maksymalnie kilka minut i w tym czasie należało dokonać naświetlenia, a następnie szybko wywołać wilgotną jeszcze płytę.

         Wywoływanie odbywało się przez polewanie płyty roztworem siarczanu żelaza lub siarczanu miedzi z dodatkiem kwasu octowego i alkoholu lub kwasów pyrogalusowego i octowego.

         Aby tego dokonać, fotograf na przykład pejzażysta, musiał zabierać ze sobą całe laboratorium ważące nieraz blisko pięćdziesiąt kilogramów (szklane płyty, chemikalia, aparaty z obiektywami, ciężki statyw i przenośny namiot ciemnię).

         Cały proces był bardzo pracochłonny ale dawał doskonałe rezultaty. Aparaty fotograficzne posiadały już wtedy dobrej jakości obiektywy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin