Kazania na bialy tydzień.doc

(85 KB) Pobierz
Biały tydzień

Biały tydzień

Poniedziałek

Na Chrzcie świętym wszystko się zaczęło...

Rekwizyt: Szklane naczynie z wodą

W dniu wczorajszym miało tutaj miejsce wielkie wydarzenie. Czy ktoś może nam przypomnieć, co wczoraj stało się w naszym kościele? (...) Byłbym zdziwiony, gdybyście nie pamiętali. Wczoraj po raz pierwszy w pełni uczestniczyliście w Eucharystii, po raz pierwszy przyjęliście Komunię świętą. Czy moglibyście opowiedzieć nam, co czuliście w momencie, gdy do Waszego serca przychodził Pan Jezus? Jak przeżyliście Pierwszą Komunię świętą? Co było wtedy dla Was najważniejsze? (...) Bardzo fajnie, że chcecie tak dużo mówić o wczorajszym dniu. On na zawsze pozostanie w Waszej pamięci jako dzień szczególnego spotkania z Panem Jezusem, który zapukał do Waszych małych serc pod postaciami chleba i wina Pierwsza Komunia święta to wielkie święto całej parafii. Wczoraj wszyscy parafianie, i młodsi i starsi, przeżywali razem z Wami te niezwykłe chwile. Wielu z nich modliło się za was, abyście swoje życie na zawsze związali z Jezusem, swoim najlepszym Przyjacielem.

Dzisiaj znowu jesteśmy razem w kościele. Nie po to jednak, by wspominać wczorajsze święto i wyliczać prezenty, ale przede wszystkim po to, by uświadomić sobie, jak wielki dar otrzymaliście.  I dlatego w tym tygodniu będziemy starali się do tego dotrzeć. Rozpoczynamy dzisiaj Biały Tydzień, czyli czas podziękowania Panu Jezusowi za Komunię świętą. Wraz               z Waszymi rodzicami będziemy szczególnie w tym tygodniu modlić się za Was, abyście do końca swojego życia nie zapomnieli o Panu Bogu i zawsze byli Mu wierni.

Na nasze dzisiejsze spotkanie przyniosłem naczynie. Wydaje mi się, że jest to bardzo zwyczajna rzecz, więc bez problemu możecie powiedzieć, co to jest? (...) Oczywiście, trzymam      w ręce dzbanek. Chciałbym, byśmy skupili się na zawartości tego naczynia. Czym ono jest napełnione? Co to za przeźroczysta ciecz? (...) Znowu macie rację. Ten dzbanek rzeczywiście napełniony jest wodą. Do czego używa się wody? (...) Do picia, do mycia, do płukania, do prania   i do wielu, wielu innych rzeczy. Czy woda jest potrzebna do życia? (...) Bez wody można przeżyć jedynie kilka dni. Woda jest jednym z największych darów Pana Boga. Dzięki niej możemy cieszyć się życiem i prawidłowo się rozwijać.

Czy widzieliście może kiedyś wodę w kościele? Do czego się ją wykorzystuje? (...) Woda jest potrzebna do sprawowania Mszy świętej, do obmycia dłoni kapłana, oczyszczenia kielicha, a także poświęcania osób i rzeczy. Najważniejsze jednak kościelne i religijne zastosowanie wody jest związane, jak słusznie zauważyliście, z sakramentem chrztu świętego. Czy widzieliście kiedykolwiek z bliska jak ksiądz udziela tego sakramentu? Jakie czynności wtedy wykonuje? (...) Podczas chrztu świętego ksiądz polewa głowę dziecka lub dorosłego kandydata wodą wypowiadając słowa „Ja Ciebie chrzczę...”. Od tego momentu człowiek staje się dzieckiem Boga    i może siebie nazywać chrześcijaninem. Chrzest święty oczyszcza człowieka z każdego grzechu      i dzięki temu staje się on czysty jak łza czyli święty.

Ile mamy wszystkich sakramentów? (...) Czy ktoś chciałby je wymienić? (...) Cieszę się, że pamiętacie tak dokładnie. Powiedzcie mi jednak, czy ktoś mógłby przyjąć sakrament pokuty czy małżeństwa, nie przyjmując wcześniej chrztu świętego? (...) Oczywiście, że nie można tego zrobić, ponieważ chrzest święty jest pierwszym sakramentem w życiu człowieka. Można powiedzieć, że jest on bramą, przez którą przechodzimy do nowego świata. Na chrzcie świętym zaczyna się przygoda życia razem z Panem Jezusem, który odtąd staje się najlepszym Przyjacielem człowieka.

Zwróćcie uwagę, że bez chrztu świętego nie byłoby wczorajszego dnia i wczorajszej uroczystości. Chrzest święty dał Wam mo...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin