zabawy kl1.doc

(42 KB) Pobierz
Cele szczegółowe

Cele szczegółowe

 Materiał

 Procedury osiągania celów

Czytanie wyrazów, zdań i krótkich tekstów drukowa-nych z trudnościami ortograficz-nymi.

Zwierzęta w ZOO – ssaki, ptaki, gady.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauczycielka odgrywa rolę Ortofrajdka. Zawiesza planszę z napisem ,,Zwierzęta witają w ZOO’’ .

Ortofrajdek zaprasza dzieci na wycieczkę do ZOO.

Dzieci zatrzymują się przy pierwszej planszy, na której zamieszczone są obrazki wybranych zwierząt, a obok kartki z wyrazami. Ortofrajdek otwiera kopertę i czyta polecenie. ,,Odczytajcie głośno wyrazy z nazwami zwierząt i dobierzcie do odpowiednich obrazków’’. Otogramy zaznaczone wg zasady Kolorowej Ortografii.

Dzieci wykonują polecenie i jadą dalej. Zatrzymują się przy następnej planszy. Ortofrajdek czyta polecenie. ,,Przeczytajcie zdania z nazwami zwierząt. Wyjmijcie z koperty pocięty obrazek, ułóżcie go, naklejcie na kartkę, a następnie przypnijcie pod odpowiednim zdaniem’’ (każde dziecko otrzymuje jeden obrazek, zwierzęta powtarzają się).

Dzieci po wykonaniu zadania ruszają dalej. Zatrzymują się przy następnej planszy , na której naklejone są obrazki, a obok treść trzech zagadek. Pod czapeczką ukryta jest odpowiedź.  Dzieci czytają  tekst zagadek. Dziecko, które podało prawidłową odpowiedź podchodzi do tablicy, odkrywa czapeczkę i pokazuje napisany wyraz.

Przy bramie wyjściowej dzieci otrzymują zadanie specjalne. Ortofrajdek pokazuje trzy tabliczki z napisami: gady, ssaki, ptaki. Zadaniem dzieci jest zawieszenie tabliczek przy odpowiedniej planszy. Na zakończenie wycieczki Ortofrajdek zadaje dzieciom pytanie: ,,Jak myślicie, którymi zwierzętami w ZOO opiekuje się Czarna Ortografia, a którymi ja?

Po przerwie dzieci otrzymują planszę z ,, koloro-wymi półeczkami’’ i wyrazy z luką w miejscu litery sprawiającej trudność ortograficzną. Zadaniem dzieci jest położyć wyrazy na odpowiedni kolor.

Nauczycielka sprawdza z dziećmi na tablicy poprawność wykonanego zadania. Następnie dzieci kolorują kwadraty w wyrazach, wklejają do zeszytu i zapisują obok wyraz uwzględniając zasadę Kolorowej Ortografii.

Układanie i pisanie wyrazów, zdań z ortogramami

Stolice Polski – Gniezno.

 

 

Część I 

Ortofrajdek zabiera dzieci w podróż po Polsce.  Dzieci rozwiązują rebus i zapisują do zeszytu ułożone zdanie ,,Poznajemy trzy stolice Polski’’.

Wybrane dziecko otwiera kopertę i czyta pierwsze polecenie. ,,Ułóżcie z sylab trzy wyrazy, a poznacie nazwy miast, które  były stolicami Polski. Ułóżcie je wg kolejności alfabetycznej, a dowiecie się które miasto było pierwszą , drugą i trzecią stolicą Polski. Ułóżcie z tymi wyrazami trzy zdania i zapiszcie w zeszycie.’’

Dzieci odszukują na mapie Gniezno, Kraków, Warszawę i określają ich położenie. Uczniowie wykonali pierwsze zadanie, ustawiają się w pociąg i z piosenką na ustach ,,Pędzi pospieszny pociąg’’ jadą do tablicy, na której widnieje napis Gniezno. Dzieci oglądają pocztówki i ilustracje, czytają podpisy. Obok zawieszona jest plansza z napisem ,,Historia Gniezna’’.  Dzieci czytają krótką informację.

Wybrane dziecko czyta treść następnego zadania.  ,,Otrzymacie ciąg działań i kartki z wyrazami, które na odwrocie mają napisane wyniki. Obliczcie i naklejcie na działania odpowiednie wyniki , a ułożone zdanie napiszcie do zeszytu.

Nauczycielka opowiada dzieciom legendę ,,O ocaleniu Gniezna’’, która jest inspiracją do wykonania kredkami pracy plastycznej. Uczniowie oglądają swoje prace i wybierają najciekawszą, do której układają zdania z wykorzystaniem podanych ortogramów.

Dzieci ze swoich prac tworzą album i nadają mu tytuł w formie równoważnika zdania. 

Nauczycielka zawiesza na tablicy zdjęcie Drzwi Gnieźnieńskich i postaci dzieci. Trzech chłopców ma na głowie różowe czapki, a 7 dziewczynek żółte czapki.  Zadaniem uczniów jest ułożenie zadania do przedstawionej sytuacji. Nauczycielka zapisuje na tablicy treść zadania z uwzględnieniem zapisu ortogramów wg zasady Kolorowej Ortografii. Uczniowie przepisują treść do zeszytu i rozwiązują.

  

Recytowanie z pamięci i inscenizowanie wierszy z trudnościami ortograficz-nymi.

Stolice Polski – Kraków.

Część II

Dzieci wyruszają Z Ortofrajdkiem w podróż do Krakowa. Zatrzymują się przed atrapą zamku. Na bramie wisi zwinięty rulon. Wybrany uczeń rozwija kartkę i czyta. ,,Poznajcie piękne zakątki Krakowa oglądając pocztówki, ilustracje i albumy ze zdjęciami. Odczytajcie zdania mówiące o historii Krakowa.’’ – uczniowie pracują z pomocą nauczyciela. Następnie nauczycielka rozdaje dzieciom kartki z wierszem ,,Wawel’’. Ortogramy napisane są wg zasady Kolorowej Ortografii.

 Dzieci czytają po cichu wiersz. Wypowiadają się na temat przeczytanego wiersza. Uczniowie głośno czytają wyrazy z trudnościami i wyjaśniają ich pisownię. Następnie dzieci uczą się razem z nauczycielką wiersza na pamięć i przygotowują ilustracje wybranych ortogramów do inscenizacji wiersza. Dzieci otrzymują napisane  kontury ortogramów na formacie A3, kolorują wewnątrz i rysują obrazek. Tego samego dnia dzieci dokonują pierwszej próby inscenizacji. Dziecko, które najlepiej opanowało treść recytuje całość wiersza jak narrator. Pozostałe dzieci trzymają w rękach rysunki i tabliczki z ortogramami. Ustawiają się obok siebie w takiej kolejności, jak występują ortogramy  w treści wiersza. Kiedy przychodzi ich kolej mówienia, wysuwają przed siebie wyraz z trudnością ortograficzną i głośno go wypowiadają.

 

Zbiorowe układanie i zapisywanie wielozdaniowej wypowiedzi.

Stolice Polski – Warszawa.

Część III

Przed rozpoczęciem zajęć nauczycielka rozwiesza w różnych miejscach klasy zdjęcia z zabytkami Warszawy i krótką o nich informacją . Uczniowie ustawiają się w pociąg i jadą z Ortofrajdkiem zwiedzać Warszawę. Na podstawie zdobytych informacji uczniowie układają wypowiedź, którą nauczycielka zapisuje na tablicy. Uczniowie przepisują do zeszytu. Wszystkie występujące w tekstach ortogramy napisane są wg zasady Kolorowej Ortografii.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin