Utworzenie OBRAZU partycji-dysku C.doc

(76 KB) Pobierz
3

3. Utworzenie OBRAZU partycji-dysku C

 

Ryc.148. GHOST. Obraz partycji C - okno 1 (5,2)

Przechodzimy do samego utworzenia omawianego ‘OBRAZU’ partycji ‘C’. Oto działania, jakie trzeba będzie podjąć:

Ryc.149. GHOST. Obraz partycji C - okno 2 (3,8 kB)

a. Otwieramy ponownie ‘Norton SystemWORKS-2003’ – na jego podprogramie: GHOST. Przed nami otwiera się znany już obraz, przybliżony przez Ryc.148. Jest to pierwsze okno z kolejnej serii okien, jakie staną przed nami.
– W przeciwieństwie do dopiero co omówionego utworzenia DYSKIETKI STARTOWEJ GHOST, interesuje nas w tej chwili opcja pod nr 1 (na Ryc.148), podkreślona zieloną linią i strzałką w prawo do góry: ‘Backup your Computer to a Ghost image file’ = Twój komputer utworzy plik stanowiący OBRAZ dysku.

b. Gdy tę zakładkę klikniemy, ukaże się okno, którego fragment widać na Ryc.149. Program poleca na razie kliknąć opcję zaznaczoną strzałką u dołu okna ‘B’ aktualnie rozpatrywanej serii okien: ‘DALEJ’.

Ryc.150a. GHOST. Obraz partycji C - okno 3a (4,6 kB)

Ryc.150b. GHOST. Obraz partycji C - okno 3b (4,3 kB)

c. Dalszy ciąg – to dwa bliźniaczo do siebie podobne okna: Ryc.150a, oraz Ryc.150b. Program PYTA użytkownika, żeby wskazał dokładnie tę PARTYCJĘ, której OBRAZ program GHOST (= ‘Duch’) ma utworzyć. Można oczywiście utworzyć obraz każdego innego dysku, względnie każdej innej partycji. Celowe jest jednak utworzenie OBRAZU partycji (względnie dysku) ‘C’ – i TYLKO tej właśnie partycji. Na niej bowiem mieszczą się same PROGRAMY, które w razie potrzeby można zainstalować ponownie. Pilnujemy natomiast zazdrośnie tego, żeby ŻADNA nasza osobista praca NIE znalazła się przypadkiem na dysku C, lecz stanowczo na INNEJ partycji tego samego dysku, względnie na drugim dysku.
– Sam w sobie PROGRAM Norton-GHOST zasugeruje najprawdopodobniej zaznaczenie takie jakie widzimy na Ryc.150a. Program ‘zobaczył’ po swojemu, że w tym konkretnym komputerze znajdują się DWA różne DYSKI, przy czym tak jeden, jak drugi jest podzielony na DWIE partycji, tak jak je widzimy na Ryc.150a (Dysk 1: partycja C: Misericors; partycja E: Miserator; oraz Dysk 2: partycja D: Immaculata; partycja F: Custos).
– My natomiast NIE CHCEMY dopuścić, żeby GHOST utworzył ‘OBRAZ’ obydwu partycji Dysku 1, lecz samej tylko partycji ‘C’. Inaczej zniszczylibyśmy sobie wszystko, co w międzyczasie zapisaliśmy jako NASZĄ pracę m.in. na partycji ‘E’, będącej drugą częścią pierwszego harddisku.
– Toteż spieszymy prędko i OD-klikujemy zaznaczenie programowe partycji ‘E’, zostawiając zaznaczenie samej tylko partycji ‘C’. Czyli: zamierzamy utworzyć ‘OBRAZ’ samej tylko partycji ‘C’, podatnej na uszkodzenia wirusowe itd. Takie zaznaczenie prezentuje Ryc.150b, która w serii kolejnych okienek jest Ryciną ‘C-2’.

Ryc.151. GHOST. Obraz partycji C - okno 4 (6,5 kB)

Obecnie rozpocznie się ‘na dobre’ proces tworzenia oczekiwanego OBRAZU partycji C, o której już wiemy, że jest szczególnie podatna na różnego rodzaju USZKODZENIA.

1. Mamy przed sobą okno Ryc.151. Program oczekuje, żeby mu wskazać MIEJSCE na komputerze, na którym ma się znaleźć duży PLIK, będący skompresowanym OBRAZEM – w tym wypadku partycji ‘C’. Jest rzeczą jasną, że taki PLIK – MUSI się znajdować na INNEJ partycji, aniżeli ta, której OBRAZ ma przechować.

Ryc.155. GHOST. Obraz partycji C - okno 5 (10,6 kB)

2. Najlepiej już uprzednio utworzyć z pomocą TotalCOMMANDERa specjalny KATALOG (folder), w którym umieszczony zostanie ów skompresowany OBRAZ partycji C.
– W przypadku TEGO komputera, na którym piszący tu autor pracuje, żądany KATALOG został utworzony na partycji ‘E’ (jako drugiej partycji tego samego harddisku: tak jest najlepiej) . Utworzony KATALOG został w tym wypadku nazwany następująco: #GHOST. Znak ‘#’ został celowo dodany, żeby katalog się wyróżniał, a zarazem ustawił w serii pozostałych katalogów tego dysku na ‘górze’.

3. Kolejnym krokiem jest nadanie określonej NAZWY temu file'owi (plikowi), który ma stanowić ‘OBRAZ’ partycji ‘C’. Jedno i drugie jest ukazane na Ryc.151, będącej oknem ‘D’ w obecnie rozpatrywanej serii okien.
– Strzałka do góry wskazuje na KATALOG, gdzie będzie zapisany plik, OBRAZ partycji C. Katalog ten mieści się na partycji ‘E’, której tu niestety nie widać.
– Strzałka w dół wskazuje na nazwę tego PLIKU, który będzie się mieścił w katalogu ‘#GHOST’. Autor nadał plikowi nazwę: ‘DUCH-C’. Program ‘GHOST’ oznacza bowiem po angielsku: ‘duch-straszydło’, wobec tego wydało się wskazane, żeby plik odpowiadał nazwą programowi, jednocześnie wskazując, iż będzie ‘DUCHEM’ dla partycji ‘C’, czyli będzie to plik: DUCH-C.

Ryc.153. GHOST. Obraz partycji C - okno 6 (7,2 kB)

4. W tej sytuacji trzeba już tylko KLIKNĄĆ u dołu w ‘DALEJ’. W odpowiedzi pojawi się obraz podobny do ukazanego na Ryc.152. Sam w sobie obraz jest ciemno szary. Program GHOST tak go utworzył, żeby nawet owym ciemnym tłem wskazać, iż chodzi o zejście do samych ukrytych ‘KORZENI’ funkcjonowania komputera – w tym wypadku na poziomie ‘DOS’. Jest to w rozpatrywanej serii obrazów – okno nr ‘E’.

5. Gdy u dołu Ryc.152 klikniemy w ‘DALEJ’, ukaże się jeszcze raz obraz jaśniejszy, podobnie jak to było w przypadku poprzedzających okien-obrazów, mianowicie Ryc.153 – w serii kolejno pojawiających się okien: obraz ‘F’. Rycina ta przedstawia jeszcze raz bezpośrednio do wykonania czekające zadania, które tu ponumerowano. Rycina a przedstawia zatem ich podsumowanie (ang.: Backup Task = zadanie do utworzenia kopii):
– 1) ŹRÓDŁEM (ang.: source) jest Dysk-1, któremu użytkownik nadał nazwę ‘MISERICORS’. Jest to Dysk-partycja ‘C’.
– 2) PRZEZNACZENIE (ang.: destination). Jako ‘docelowe przeznaczenie’ podana jest partycja ‘E’, a na tej partycji KATALOG ‘#GHOST’, w nim zaś plik: ‘DUCH-C.gho’.
– Występujące tu rozszerzenie pliku: ‘DUCHO-C.gho’ zostaje utworzone samoistnie przez program Norton-GHOST.
– Kolejna informacja dotyczy wielkości pliku planowanego OBRAZU partycji C. Wielkość skompresowanego OBRAZU partycji zajmuje z zasady ok. POŁOWY całości, zajętej na danej partycji przez łączną ilość zainstalowanych tam programów.
– Pozostaje już tylko kliknąć w kolejne polecenie: ‘RUN NOW = A teraz JAZDA !’. Gdy klikniemy tak wyrażone ‘DALEJ’, program GHOST przystąpi do tworzenia OBRAZU wyznaczonej sobie partycji ‘C’.

Program GHOST wymusza w tej chwili na WINDOWS-ie, by zeszedł do poziomu ‘DOS’. Użytkownik nie ma tu obecnie NIC do działania, a może jedynie obserwować, co się dzieje. Komputer sam się zresetuje, pojawi się szare okno, program GHOST sam znajdzie partycję ‘C’, której skompresowany obraz ma utworzyć. U góry okna pojawi się szeroki pasek, sygnalizujący POSTĘP dokonywanej kompresji partycji C. Natomiast u dołu będzie można odczytywać, jak program GHOST kompresuje coraz dalsze zakresy wszystkiego, co jest zapisane na partycji C, poczynając od systemowych katalogów i plików WINDOWSa, poprzez wszystkie pozostałe programy zainstalowane na tej partycji.
– Użytkownik będzie mógł również odczytywać na bieżąco, ile czasu pracy programu GHOSTa już upłynęło, a ile jeszcze pozostało do dokończenia rozpoczętego dzieła.
– Na końcu program SAM się zresetuje i ‘wyląduje’ szczęśliwie na otwartym WINDOWS-XP. Użytkownik dysponuje odtąd OBRAZEM partycji C. W razie awarii będzie mógł w każdej chwili NADPISAĆ ją na tę samą partycję, gdyby ona w międzyczasie uległa uszkodzeniu-zniszczeniu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin