SCENARIUSZ ZABAW DYDAKTYCZNYCH PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU NR 54 W BIELSKU.docx

(16 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZABAW DYDAKTYCZNYCH PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU NR 54 W BIELSKU- BIAŁEJ

 

Nazwisko prowadzących: Dominika Jekiełek

                                             Anna Koniorczyk

    

Nazwisko nauczyciela przedszkola: Danuta Lorek

Data prowadzonych zajęć: 19.04.2011r.

Grupa wiekowa: 4-5-latki

Temat kompleksowy: „Kolorowa Wielkanoc”

Temat zajęć: „W wielkanocnej krainie”

Rodzaj zabawy: Zabawa dydaktyczna

Cel główny:

-budowanie dziecięcej wiedzy o świecie

-rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych (PP 7)

-zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej. (PP 10)

 

Cele szczegółowe:

-dziecko zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie ( 3.1)

-dziecko uważnie słucha i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach (3.3)

-dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne (4.2)

-dziecko przejawia w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu (9.1)

-umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) (9.2)

 

Metody:

-podające: objaśnienie, pokaz;
-poszukujące: rozmowa kierowana, pogadanka;
-aktywizujące: zagadki, zabawy dydaktyczne, zabawy integracyjne;
-praktycznego działania: metoda zadań;

 

Formy:

-indywidualna;
-zbiorowa;
-zespołowa;

 

Środki dydaktyczne: koszyk, wydmuszki, serwetka, kurczaczek, palma, jajka, klocki, lalki, samochody, brystol, kolorowe flamastry, kredki, plastelina, papierowe jajka

Czynności nauczyciela

Czynności dziecka

Uwagi

 

Zaproszenie do zabawy i wyjaśnienie zasad.

Nauczyciel kazuje dzieciom zamknąć oczy i rozkłada jajka w różnych miejscach w Sali. Wyznacza dzieci do szukania jajka.

 

Nauczyciel wybiera dziecko, które ma przesylabować i przeliterować słowo Wielkanoc.

 

Nauczyciel wyciąga na środek koszyk, w którym znajdują się przedmioty związane z Wielkanocą i niezwiązane z nią.(Np.: lalka, klocki) następnie zaprasza kolejno dzieci do wylosowania przedmiotu z koszyka. Później prosi dzieci o włożenie do koszyka te rzeczy, które są związane z wielkanocą a pozostałe u łożyć obok koszyka i wytłumaczyć, dlaczego nie sa związane ze świętami.

 

Nauczyciel sprząta koszyczek i rozkłada brystol na środku Sali wraz z kredkami i flamastrami. Proponuje dzieciom stworzenie jednej wielkiej wspólnej pisanki świątecznej.

 

Po skończonej pracy nauczyciel zadaje pytanie „Wielkanoc jest radosna, ponieważ…”, „Lubię Wielkanoc, bo…”

 

 

 

Dzieci siadają na dywanie w kole.

 

Dzieci otwierają oczy, wskazane przez nauczyciela sięga po jajko i układa go na środku kółka.

 

Dzieci wykonują polecenie nauczyciela.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci podchodzą kolejno do koszyka i losują i nazywają wylosowaną rzecz.

 

 

 

Dzieci wykonują zadanie przez nauczyciela i odpowiadają na pytania.

 

Dzieci wspólnie ozdabiają pisankę.

 

 

 

 

 

 

Każde dziecko wypowiada się, dlaczego lubi święta wielkanocne.

 

Dzieci czekają na sygnał nauczyciela do zabrania jajka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci cierpliwie czekaja na swoją kolej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci wykonują wspólnie pisankę.

 

 

 

 

 

 

Dzieci cierpliwie czekaja na swoją kolej.

 

 

 

 

 

Prawidła:

 

·         Przy rozpoznawaniu przedmiotów z koszyka dzieci posługują się tylko dotykiem,

·         W trakcie prowadzenia zabaw dzieci zachowują ciszę,

·         Przy wylosowaniu, literowaniu i głoskowaniu dzieci nie podpowiadają sobie.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin