fizjo.docx

(21 KB) Pobierz

1)      uzasadnij zwroty QRS w odprowadzeniach V1-V6.

W odprowadzeniach V1-V6 załamek Q (o ile występuje) odpowiadający depolaryzacji przegrody  jest ujemny, ponieważ front fali depolaryzacji oddala się od elektrod w tych odprowadzeniach. Załamek R (odpowiadający depolaryzacji komór)  w odprowadzeniach V1-V6 jest dodatni ponieważ front zbliża się w kierunku elektrod przy czym największa amplituda występuje w V5 i V6 a najmniejsza w V1 i V2. Załamek S (odpowiadający depolaryzacji tylno przypodstawnej cz. Lewej komory) jest ujemny w V1-V6 gdyż front się oddala od elektrod przy czym największa amplituda występuje w V1 i V2. W odprowadzeniach V3 i V4 amplituda załamków jest zmienna i zależy od cech osobniczych np. ułożeniu serca.

2)      Mechanoreceptory przedsionkowe i ich działanie.

W przedsionku występują mechanoreceptory typu A i B. Rec. A są pobudzane podczas skurczu przedsionków. Rec. B są pobudzane rozciąganiem ścian przedsionków w wyniku zwiększonego powrotu żylnego, powodując zwiększenie aktywności współczulnej i zwiększenie rytmu serca oraz zwężenie naczyń krwionośnych (odruch Bainbridge’a). Dzięki odruchowi ułatwione jest przesunięcie zwiększonej obj. krwi z komory prawej przez krążenie płucne do komory lewej, powoduje to zwiększenie CO w odpowiedzi na zwiększenie powrotu żylnego.

3)      Jak ma się trening siły do zdrowia.

Trening siłowy najlepiej wpływa na spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Trening siłowy usprawnia mechanizm rekrutacji jednostek motorycznych, dzięki temu większa ilość jednostek motorycznych może się kurczyć jednocześnie. W późniejszym okresie zwiększa się masa mięśni w wyniku pogrubienia komórek.

4)      Ciśnienia w lewej komorze w cyklu hemodynamicznym

Ciśnienie skurczowe w lewej komorze wynosi 120mmHg, a rozkurczowe 5 – 12 mmHg. Po skurczu przedsionków ciśnienie w lewej komorze nie przekracza 12mmHg. Podczas skurczu izowolumetrycznego ciśnienie gwałtownie wzrasta do ok. 120mmHg i następuje wyrzut krwi do aorty. Następnie pojawia się faza rozkurczu izowolmetrycznego w której ciśnienie spada do wartości nie przekraczającej ciśnienia przedsionka lewego, czyli poniżej 12mmHg.

bez tytułu.bmp

 

 

5)      Jakie zmiany nastąpią po uciśnięciu tętnicy nerkowej lewej.

Po uciśnięciu tętnicy zmniejszy się ciśnienie w lewej nerce i spowoduje to zmniejszenie przepływu krwi przez nerkę i zmniejszenie diurezy i wzrost objętości krwi krążącej oraz zwiększenie powrotu żylnego i CO. Pobudzenie receptorów w nerce w skutek obniżonego ciśnienia w kłębuszkach spowoduje uwolnienie reniny, która zaktywuje angiotensynę II i spowoduje to obkurczenie naczyń oraz wzrost ciśnienia krwi.

6)      Uzasadnienie ujemnego załamka P w aVR.

Załamek P w aVR jest ujemny, ponieważ front fali depolaryzacji podczas rozchodzenia się potencjału czynnościowego w przedsionkach oddala się od elektrody umieszczonej na prawym przedramieniu.

7)      Czynniki wpływające na pułap tlenowy.

Pułap tlenowy zależy od: wentylacji minutowej płuc, pojemności dyfuzyjnej płuc, maksymalnej CO, stężenia hemoglobiny we krwi, powinowactwa tlenu do hemoglobiny, przepływu krwi przez mięśnie, gęstości kapilar w mięśniach, dyfuzji tlenu do mitochondriów, gęstości mitochondriów w mięśniach, masy mięśnia i typu wł. mięśniowych, aktywności enzymów oksydacyjnych.

8)      Jak wpływa układ autonomiczny na SA. Narysować schemat.

Układ współczulny wpływa na węzeł SA chronotropowo dodatnio, ponieważ wydzielana noradrenalina na zakończeniach włókien nerwowych powoduje zwiększenie zatokowego rytmu serca po aktywacji receptorów beta. Następuje zwiększenie szybkości spoczynkowej depolaryzacji. Działanie chonotropowe ujemne powoduje acetylocholina uwalniana na zakończeniach nerwu błędnego i działająca na receptory M2. Powoduje to zwolnienie spowolnienie spoczynkowej depolaryzacji komórek węzła.

9)      Jak powstaje potencjał czynnościowy w węźle AV.

W wyniku otrzymania sygnału z węzła SA lub samoczynnie działając jako drugorzędowy rozrusznik serca (częstotliwość 45-50/min). Pot. spocz. Około -90mV, pot. progowy ok. -60mV. Wolna spoczynkowa depolaryzacja w wyniku napływu jonów wapnia po osiągnięciu -60mV następuje otwarcie większej ilości kanałów wapnia i potencjał narasta szybciej osiągając ok. 0mV, następnie w wyniku wypływu jonów potasu następuje repolaryzacja, która od razu przechodzi w powolną spoczynkową depolaryzację.

10)  Składowe EDV i czynniki na nią wpływające.

Na EDV składa się powrót żylny i ESV. Na powrót żylny wpływa różnica ciśnień między naczyniami włosowatymi a prawym przedsionkiem, opór naczyniowy, pompa piersiowo-brzuszna i pompa mięśniowa.

11)  Kiedy rośnie ciśnienie i objętość w prawej komorze

Przy zwiększonym oporze naczyniowym w pniu płucnym, podczas zwiększonego powrotu żylnego, w chorobach związanych ze zmniejszeniem podatności ściany komór.

12)  Wyjaśnij przyczynę spadku SV przy wysiłku maksymalnym.

SV przy wysiłku maksymalnym spada, ponieważ krew znajdująca się w mięśniach nie nadąża powrócić do serca, co wpływa na zmniejszenie objętości którą serce może przepompować.

13)  Wpływ bloku całkowitego przedsionkowo-komorowego na objętość końcoworozkurczową.

W wyniku bloku rytm serca nadają komórki Purkinego o częstotliwości ok. 30ud./min. Powoduje to wolniejszą pracę komór niż przedsionków. W wyniku tego EDV wzrasta ponieważ komory pozostają dłużej w stanie rozkurczu i więcej krwi się do nich wtedy przemieści.

14)  Opisz odstęp PQ.

Odstęp PQ zawiera załamek P o odcinek PQ, nie powinien trwać dłużej niż 200 ms. Jest to odstęp odpowiadający depolaryzacji przedsionków i przechodzenia stanu czynnego przez układ przewodzący do komór przez drogi międzywęzłowe oraz pęczek Hisa i jego odnogi oraz wiązki odnogi prawej.

15)  Autoregulacja przepływu krwi.

Autoregulacja miogenna – w wyniku wzrostu ciśnienia obkurczają się miocyty naczyń co ma na celu zachowanie stałego przepływu, natomiast w wyniku spadku ciśnienia miocyty się rozkurczają co również warunkuje stałość przepływu. Autoregulacja metaboliczna- w wyniku wzrostu pCO2, spadku pO2, wydzielania mleczanów, jonów potasu, prostaglandyn i adenozyny następuje rozszerzenie naczyń i zwiększenie przepływu krwi.

16)  Próg anaerobowy i jego wpływ na sprawność krążeniowo oddechową.

Gdy osiągany jest próg beztlenowy oznacza to, że układ krążeniowo-oddechowy nie nadąża z dostarczaniem tlenu do pracujących mięśni i powoduje to aktywację procesów beztlenowych do pozyskiwania ATP (glikoliza, fosfokreatyna). Jeżeli stosuje się trening wytrzymałościowy to można zwiększyć próg beztlenowy i w wyniku tego organizm będzie dłużej wytwarzał ATP w proceszch aerobowych.

17)  Na podstawie schematu opisać odpowiedź systemu regulacyjnego na hipertermie.

Podczas hipertermii gdy temperatura ciała wzrasta, zwiększa się przepływ skórny krwi . Możliwe jest to dzięki przepływowi przez niskooporowe zespolenia tętniczo-żylne powierzchownego splotu naczyniowego, które ulegają rozszerzeniu. Krew z wnętrza ciała oddaje ciepło przez skórę do chłodniejszego otoczenia. Gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz ciała krew przepływa przez obszary skóry pokryte potem.

18)  Skutki zastoju żylnego.

Zastój żylny powoduje rozciągnięcie naczynia w wyniku nagromadzenia krwi, powoduje zwiększoną filtrację i w skutek tego obrzęki tkanek,następuje upośledzenie ukrwienia,  powstają ogniska zapalne. Zastój żylny powoduje również zmniejszenie powrotu żylnego do serca i w wyniku tego zmniejsza się EDV oraz CO.

19)  Mechanizmy chroniące serce przed przeciążeniem.

Przed przeciążeniem serce chronione jest poprzez wzrost częstości skurczów, w wyniku którego krew częściej jest wypompowywana, zwiększenie przepływu wieńcowego przez rozszerzenie naczyń wieńcowych spowodowane wydzielaniem metabolitów powoduje większe dostawy tlenu do serca, zwiększenie siły skurczu miocytów komór w wyniku rozciągnięcia komórek przez zwiększoną objętość krwi w skutek czego zwiększa się SV.

20)  Co to kurczliwość mięśnia sercowego i od czego zależy.

Kurczliwość mięśnia sercowego do zdolność do generowania siły przez mięsień, czyli miarą kurczliwości jest siła jaką może generować mięsień w skurczu całkowicie izometrycznym (izowolumetycznym). Wskaźnikami kurczliwości są frakcja wyrzutowa czyli stosunek SV do EDV (im wyższy ty silniejszy skurcz) oraz szybkość wyrzucania krwi z komory podczas maksymalnego wyrzutu (im szybciej tym większa kurczliwość).

21)  Na podstawie regulacji MAP opisać narysować schemat zmian dynamicznych jakie zachodzą podczas  reakcji ortostatycznej.

Narysować schemat. Podczas zmiany pozycji ciała z poziomej na pionową wzrasta ciśnienie w naczyniach dolnej połowy ciała i objętość w żyłach kończyn dolnych, następuje odbarczenie receptorów zatok szyjnych, które powodują odruch ortostatyczny. Po zmianie pozycji ciała następuje przyspieszenie HR, zwiększenie ciśnienia zwłaszcza rozkurczowego w wyniku zwiększenia obwodowego oporu naczyniowego, zmniejszenie SV i CO z powodu zmniejszenia powrotu żylnego i zwiększonego tętniczego ciśnienia rozkurczowego , zwiększenie TPR w wyniku zwężenia tętnic oporowych, zmniejszenie amplitudy skurczowo-rozkurczowej ciśnienia tętniczego w wyniku spadku CO i zwiększenia ciśnienia rozkurczowego, następuje również skurcz mięśniówki żył co ułatwia przesuwanie krwi do serca.

22)  Siła powodująca filtrację i resorbcję-składowe.

Siła powodująca przesuwanie wody na zewnątrz naczynia to ciśnienie filtracyjne, które jest ciśnieniem transmularnym, czyli różnicą ciśnień w naczyniach włosowatych, a przestrzenią zewnątrznaczyniową. Siła która powoduje reabsorpcję to ciśnienie onkotyczne przyciągające wodę do naczyń. Ciśnienie onkotyczne posiadają białka osocza, głownie albuminy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin