Scenariusz zajęć
Cele:
Uczeń:
- potrafi nazwać miesiące i uporządkować je zgodnie z kolejnością występowania w roku
- potrafi wymienić oznaki wiosny
- rozpoznaje i nazywa wiosenne kwiaty
- potrafi wymienić ptaki zwiastujące wiosnę,
- potrafi formułować krótkie wypowiedzi,
- potrafi wymienić cechy marcowej pogody.
Czas pracy: 45 minut
Środki dydaktyczne: plansze z wiosennymi kwiatami, plansze z wiosennymi ptakami, doniczka, ziemia do kwiatów, cebulki roślin, plastelina, karty pracy.
Forma pracy: Indywidualna
Przebieg zajęć
1. Określamy dzień tygodnia, miesiąc, datę, porę roku oraz pogodę
2. Omawiamy wydarzenie mające miejsce 21.03.2011 r. w naszej szkole.
3. Przypominamy sobie zwyczaj robienia Marzanny oraz Gaików. Dlaczego robimy Marzannę, co ona symbolizuje? Po co nam Gaiki? Czego są symbolem?
4. Czytamy wiosenny wiersz.
Coraz dłuższe dni nastają,Sroga zima odjechała.A do życia powolutkuBudzi się przyroda cała.Na gałązkach pełno baziZielenieją krzewy, drzewa.Pachną kwiaty dookołaGdzieś w oddali ptaszek śpiewa.Porządkować swoje domki,Żuczki mrówki zaczynają.Cieszą się ,że przyszła wiosna,Brzuszki w słonku wygrzewają.Najprzyjemniej podsłuchiwać,Jak przyrody bije serce.I na długo zapamiętaćWiosny głosów jak najwięcej.
5. Uczeń stara się określić pogodę panującą w marcu oraz ustalić pierwsze wiosenne oznaki, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie.
6. Poznajemy wiosenne kwiaty ( oglądamy i omawiamy plansze z kwiatami). Przypominamy o roślinach chronionych.
7. Sadzimy w doniczce wiosenne kwiaty. Uczeń razem z nauczycielem wsypują ziemię do doniczki, umieszczają w niej cebulkę. Omawiają konieczność podlewania roślinki aby mogła się rozwinąć.
8. Wiosenne ptaki ( plansza z ptakami). Jakie ptaki wracają do Polski na wiosnę? Które z nich zostały na zimę?
9. Wykonujemy bociana metodą wyklejania plasteliną.
wozka