SPRAWOZDANIE2.doc

(35 KB) Pobierz
SPRAWOZDANIE nr 2

 

OZNACZANIE PARAMETRÓW FIZYCZNYCH I MECHANICZNYCH PRZY POMOCY PENETROMETRU TŁOCZKOWEGO I ŚCINARKI OBROTOWEJ- SPRAWOZDANIE nr 2

 

 

 

              Dnia 02.12.2008 na zajęciach z gruntoznawstwa przeprowadziłem badania mające za zadanie oznaczenie parametrów fizycznych i mechanicznych gruntów przy użyciu penemetru tłoczkowego i ścinarki obrotowej. Badania te mają na celu uzupełnienie badań makroskopowych, dając też parametry wskaźnikowe gruntu. Bada się wyłącznie próbki o nienaruszonej strukturze. Badania te nie zastępują badań laboratoryjnych.

 

1.      Oznaczanie stopnia plastyczności przy użyciu penetrometru tłoczkowego

 

Otrzymaną próbkę gruntu wyrównałem otrzymując prostopadłościan o wymiarach 10x7x3. Przystąpiłem do pomiaru gruntu penetrometrem tłoczkowym. Badanie polegało na wciskaniu penetrometru w grunt w odległościach nie mniejszych niż 1cm i odczytaniu wskazań na podziałce pomiarowej. wykonałyśmy pięć prób. Ich wyniki dały pięć wartości oporów penetracji Qf :

·         0,9

·         1,0

·         0,8

·         0,8

·         0,7

Po wyliczeniu średniej arytmetycznej otrzymałem graniczną siłę wciskania równą Qf = 0,84 kG/cm3 = 84 kPa.

 

Spójność gruntu wyznaczamy ze wzoru: Cu= Qf * 0,5 [ kPa ]

A więc dla analizowanej próbki gruntu:  Cu84 kPa * 0,5 = 42 kPa

 

Według instrukcji OBRTG na podstawie wskazań penetrometru można oznaczyć stopień plastyczności badanego gruntu posługując się krzywą zależności Qf od IL, na tej podstawie analizowany grunt miałby IL=  0,9 i zaliczałby się do gruntów plastycznych.

 

 

 

2.      Oznaczenie wytrzymałości na ścinanie gruntu ścinarką obrotową

 

Następnie badałyśmy grunt ścinarką obrotową. Zasada pomiaru polega na określeniu siły potrzebnej do wykonania obrotu zagłębionej w gruncie końcówki skrzydełkowej ścinarki. W tym celu w przygotowaną wcześniej próbkę gruntu wciskałyśmy ścinarkę w grunt na głębokość wysokości skrzydełek, obracałyśmy i odczytywałyśmy wskazania na górnej tarczy ścinarki. Jest to wartość momentu granicznego Mf wyrażona w kG/ cm3. Wykonując pięć prób otrzymałyśmy następujące wyniki:

·         0,55

·         0,4

·         0,5

·         0,55

·         0,5

 

Po wyliczeniu średniej arytmetycznej otrzymałyśmy Mf= 0,5kG/ cm3.

 

Wytrzymałość na ścinanie liczymy ze wzoru: τmax= Mf* K, gdzie K współczynnik odczytany z tarczy ścinarki.

Wytrzymałość na ścinanie analizowanej próbki gruntu wynosi więc:

 

τmax= 0,5 [kG/ cm3] *1= 0,5 [kG/ cm3]

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin