GRYFY.doc

(49 KB) Pobierz
Gryfy

Gryfy

Jedno z XVII w przedstawien gryfa.

 

Gryfy podobnie jak jednorożce są częstym motywem mitycznym na średniowiecznych arrasach. Co więcej stworzenia te nie stały się tylko baśniowymi elementami  ozdobnych tkanin, ani tylko bohaterami legend, baśni i eposów rycerskich.  Widniały bowiem na herbach wielu znamienitych rodów, a później i miast. Wszystko to ze względu na ich szeroko pojętą i szlachetną symbolikę:

- symbolizował przebiegłości i podstępu, a także zręczności oraz i siłę (stąd miały go w swych herbach rody rycerskie, wszystkie te cechy bowiem łączyły się z tym fachem)

-był stworzeniem poświęconym słońcu, pogromcą mocy zła (choć w Biblii nie zawsze przedstawiano go jako stworzenie dobre) Mimo to z czasem stał się symbolem Chrystusa

-symbol sprawiedliwości, opieki (przejęty ze starożytności)

Mimo tych szlachetnych cech, gryf symbolizował także te „ciemniejsze strony” ludzkiej natury:

-strach

-chytrość

-żądże bogactwa.

Te dwa wiążą się z podaniami w których jest mowa, że istoty te gromadzą mieniące się bogactwa.

 

Chociaż gryfy na dobre zagościły w kulturze europejskiej dopiero w czasach średniowiecza (wyjątkiem są Celtowie :] ), to jego rodowód sięga starożytności i dotyka innych kultur. W starożytnych Grecji i Rzymu byli strażnikami świętych miejsc, a w Mezopotamii były wcieleniem bogini Tiamat, występowały także w kulturze Indii. To właśnie ze względu na pochodzenie gryfy można podzielić na dwa rodzaje:

-gryfy europejskie (najbardziej nam znane i to je za chwilę będę opisywać)

-gryfy azjatyckie (różniące się od tych powyżej tym, że zamiast przednich orlich łap, posiadały łapy lwa)

 

Skoro już powiedzieliśmy sobie o symbolice ich stworzeń, ich pochodzeniu, a także podzieliliśmy na dwie konkretne grupy warto by powiedzieć jak one wyglądają ;D 

Gryf jest istotą wielkości lwa, konia (lub jest od niego nieco większy). Posiada silne orle skrzydła, podobnie jak głowę zakończoną mocnym i ostrym dziobem (tyle,że głowa owa posiada spiczaste uszy, nie będące przecież cecha ptasią). Tułów jego jest lwi, podobnie jak ogon. Jeśli chodzi o łapy, to jak wspomniałam pisząc o pochodzeniu istnieją dwie wersje opisu tych części ciała: mogą być lwie lub orle zakończone szponiastymi pazurami.

 

Gryfy wg. podań były stworzeniami zamieszkującymi góry lub skaliste tereny. Łączyły się w pary na całe życie, a jeżeli jedno z pary zginęło drugie nie szukało kolejnego partnera. Ponadto jeśli chodzi o rozmnażanie się gryfów to powiedzieć należy, że gryfy składały jaja, z których wykluwały się „pisklęta” , które podobnie jak młode orlęta były od razu mięsożerne.

 

Na koniec warto też wspomnieć, iż polowano na gryfy ze względu na ich: pióra- rzekomo leczące ślepotę; oraz pazury- które miały tę właściwość, że jeśli zrobiło się z jednego z nich kielich to ciemniejąc potrafił zasygnalizować, czy w podawanym trunku znajdowała się trucizna, czy też nie.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin